Основные показатели дефицита железа: как заподозрить анемию. Красюк Анна

Основні показники дефіциту заліза: як запідозрити анемію

На рівень гемоглобіну (Hb) переважно впливає нестача заліза (приблизно 9 із 10 випадків), вітаміну В12 та/або фолієвої кислоти (1 із 10).

Тому найчастіше, коли чуємо слово анемія, пов‘язуємо її зі зниженням мікроелементу заліза.

Залізо необхідне кожній без виключення клітині організму під час кожного серцевого скорочення. Недооцінювати його вплив і роль в організмі не варто.

Залізо потрапляє в організм лише з продуктами харчування або препаратами заліза.

Якщо в людини є зміни в аналізі крові чи загальному стані, характерні для залізодефіцитної анемії – її слід лікувати фахово і медикаментозно, оскільки до перших змін в крові та клінічних проявів недуги могли пройти роки компенсаціі власними ресурсами організму, які вичерпалися. Тому подальші профілактичні заходи без препаратів заліза будуть неефективними.

Головні симптоми анемії:

  • Швидка стомлюваність, сонливість, дратівливість, зниження уваги та пам‘яті, зниження лібідо є неспецифічними і характерні багатьом особам які багато працюють та щодня мають стресогенні фактори впливу.
  • В подальшому, при більш значущому зниженні  гемоглобіну (Hb)  виникають «мушки» перед очима, ламкість нігтів та волосся, «заіди» в куточках губ, виражена блідість шкіри, відчуття нестачі повітря при незначній фізичні активності, прискорене серцебиття, виражене головокружіння при зміні положення тіла в просторі та болі в ділянці серця.

Які показники крові вказують на анемію (в тому числі приховану)

Знижений Hb – нижче 130 у чоловіків, 120 у жінок і 110 у дітей.

Легко запам‘ятати!

Все що нижче цих референтних значень – ознака нестачі заліза різного ступеню.

Також в загальному аналізі крові Hb слід розцінювати у співвідношенні з кількістю еритроцитів, МСV (середній об‘єм еритроциту), MCH (середню концентрацію НЬ в еритроциті), а також в динаміці контролювати сироваткове залізо та феритин.

Де краще здати загальний аналіз крові та чи потрібна підготовка

В будь-якій лабораторії, оснащеній автоматичним аналізатором, оскільки це виключає людський фактор (помилку). Здавати слід венозну кров натще, зранку, допустимо випити воду в невеликій кількості. Напередодні краще уникати провокуючи факторів впливу на організм (алкоголь, переїдання, паління).

Поняття міжсезонної анемії не коректне

Якщо анемія виникнула – це результат довгого процесу компенсації, який перейшов в стадію декомпенсації і потребує уваги та лікування.

Самолікування не припустиме, оскільки можна пропустити серйозні хвороби, які виникли в результаті тривало зниженого гемоглобіну (Hb) крові чи були першопричиною його зниження!

Індивідуально слід підбирати дозу препарату заліза, шлях введення і тривалість курсу лікування, а також підтримуючий курс лікування, контролювати показники крові в динаміці. При недотриманні всіх умов лікування може бути недостатнім і нівельованим.

У якості профілактики запобіганню розвитку залізодефіцитних станів слід 1 раз на рік здавати загальний аналіз крові без жодних скарг на здоров’я, більше проводити часу на повітрі, ходити, включити спорт у життя, вживати щодня нерафіновані жири рослинного походження, а також всі доступні сезонні фрукти, овочі, та ягоди. Вживати морси, воду, уникати стресогенних впливів змінивши ставлення до них. Сон 7-8 годин на добу та виключити всі можливі крайнощі та не вдаватися до них.

Всім здоров’я і радості!

Друзі, для запису до Анни Ігорівни Ви можете зателефонувати нам в клініку за телефоном 044-355-3155 або заповнити форму нижче. Ми передзвонимо Вам і запишемо на прийом у зручний для Вас час.

Читайте також:

Найпоширеніші хиби в лікуванні ГРЗ

Красюк Анна Ігорівна, лікар терапевт, сімейний лікар нашої клініки, розповідає про найпоширеніші хибні переконання в лікуванні ГРЗ

Жовчокам’яна хвороба

Як виникають зміни в жовчному міхурі? Які найчастіші причини хронічного холециститу? Які загальні рекомендації щодо модифікаціі способу життя при змінах у жовчному міхурі ? Розповідає Красюк Анна Ігорівна, лікар терапевт, сімейний лікар нашої клініки.

Сечосольовий діатез. Сечокам’яна хвороба

Красюк Анна Ігорівна, лікар терапевт, сімейний лікар нашої клініки, розповідає про те, що таке сечосольовий діатез та яка прчини винекнення такого захворювання

Ультразвукове дослідження легень

Що таке ультразвукове дослідження легень? Які його переваги та які захворювання можна діагностувати з його допомогою, розповідає Красюк Анна Ігорівна, лікар терапевт, сімейний лікар нашої клініки.

Як правильно вводити прикорм?

Сьогодні наш лікар-терапевт Красюк Анна Ігорівна розповість про те як і коли правильно вводити прикорм. Лікар порекомендує які для цього краще вибрати продукти та як сформувати у малюка правильне ставлення до їжі.