Поліпи ендометрія: що це, як вони утворюються,які симптоми і лікування?

Це поширена гінекологічна зміна, з якою стикаються 20% жінок. Найчастіше поліпи з’являються у жінок у віці від 40 до 65 років. Однак вони можуть бути у жінок будь-якого віку.

Поліпи містять залози ендометрія, строму і кровоносні судини, які їх живлять, можуть прикріплятись в порожнині матки на тонкій або широкій основі.

Типи поліпів ендометрія

Поліпи можна розділити на наступні категорії:

  • число (один або кілька);
  • розмір;
  • положення в матці (дно, нижня третина, істмічний відділ тощо);
  • основа для зростання (на ніжці, на широкій основі);
  • гістологічні характеристики (функціональні, гіперпластичні, атрофічні, злоякісні);
  • більшість поліпів доброякісні. Однак від 0,5 до 1% з них можуть привести до раку.

Що викликає поліпи ендометрію або матки?

Рівень естрогену – як надлишковий, так і гормональний дисбаланс – грають важливу роль в утворенні поліпів. Певні чинники можуть стимулювати розвиток поліпів матки:

  • прийом гормональної терапії естрогену без компенсації прогестероном;
  • порушення функції щитоподібної залози;
  • прийом тамоксифену;
  • хронічні запальні процеси органів малого тазу (гідросальпінкс);
  • похилий вік жінки;
  • ожиріння;
  • перенесена онклологія товстого кишечника.

Симптоми і / або ускладнення поліпа ендометрія

У більшості випадків супутні симптоми відсутні, і поліпи виявляються при ультразвуковому дослідженні, при звичайних гінекологічних оглядах.

У жінок з симптомами найчастіше спостерігається нерегулярна маткова кровотеча (як правило, після інтимного життя, спорту або «мажучі», тривалі виділення після менструації, більш часті менструації). Кровотеча в постменопаузі.

Великі поліпи можуть викликати невеликі скорочення матки, що викликають біль в животі.

Часто, особливо якщо поліпи більше одного сантиметра, вони можуть бути пов’язані з безпліддям або повторюваною втратою вагітності, оскільки вони ускладнюють правильну імплантацію ембріона. Якщо причина безпліддя пари невідома, рекомендується виключити у жінки поліпи ендометрію.

Діагностика і лікування поліпа ендометрію

Трансвагинальне УЗД є методом вибору для постановки діагнозу. Крім того, 3D-УЗД може поставити точний діагноз.

Для підтвердження діагнозу може бути проведена гістероскопія – процедура, коли під контролем дуже тонкої відеокамери проводиться огляд порожнини матки і видалення поліпів з проведенням в подальшому гістологічного дослідження і імуногістохімії. Гістероскопія проводиться в умовах денного стаціонару під внутрішньовенним обезболенням.

Поліпи ендометрія і вагітність

Поліпи можуть впливати на фертильність з різних причин:

Наприклад, розмір, який перешкоджає імплантації ембріона або сприяє повторному перериванню вагітності. Місцезнаходження також є ще одним фактором, оскільки поліпи можуть перекривати гирла маткових труб і перешкоджати проходженню сперматозоїдів до яйцеклітини.

Якщо жінка зіткнулась із невдалою імплантацією ембріона, повторним невиношуванням вагітності, ми рекомендуємо проводити діагностічну гістероскопію для виключення мікрополіпоза з обов’язковим проведенням іммуногістохімічного аналізу для виключення хронічного запального процесса, аутоімунних змін ендометрія і визначення чутлівості клітін ендометрія до статевих гормонів.