Горщанік Юлія Володимирівна
Лікар акушер-гінеколог, репродуктолог-ендокринолог, фахівець УЗ-діагностики

Що таке гідросальпінкс?

Фаллопієві (маткові) труби – це «коридор», по якому відбувається запліднення, а потім рух ембріона в порожнину матки і його прикріплення.  Маткова труба має два кінці. З одного боку вона прикріплюється до матки, з іншого, який називається дистальним – вільно сполучається з черевною порожниною і близько прилягає до яєчника, для того щоб фімбрії, які містяться на цьому кінці труби  могли захопити яйцеклітину при розриві фолікула (при овуляції) і забезпечити зустріч з сперматозоїдом.  Порушення прохідності маткових труб суттєво знижує ймовірність настання вагітності.

Серед основних причин жіночого безпліддя, трубні фактори становлять 25-35%.  Зокрема, гідросальпінкс виявляється у 10-30% пар з безпліддям.

Що таке гідросаліпінкс і як впливає на фертильність?

Гідросальпінкс – це хронічний патологічний стан, що характеризується накопиченням прозорої водянистої рідини у матковій трубі через обструкцію (закриття)  дистального кінця маткової труби. Стінки маткової труби спочатку потовщуються внаслідок набряку і запальної інфільтрації і при тривалому руйнуванні тканин, ймовірно, протягом кількох років, стінки позбавляються м’язевого шару, і вся труба розширюється у ретортоподібний мішок з рідиною. У матковій трубі запалення може спричинити втрату фімбрій (пальцеподібні виступи на кінці маткової труби) і, можливо, закриття труби.

Процес може бути як одностороннім так і двостороннім.  Кількість рідини, а отже, і розмір труб можуть змінюватися протягом менструального циклу, а іноді гідросальпінкс може проявлятися лише під час стимуляції яєчників, коли рівень гормонів у сироватці крові особливо високий.

Гідросальпінкс рідко є гострим станом і найчастіше є випадковою знахідкою. Якщо рідина  інфікується,  тобто утворюється гній, то це піосальпінкс, якщо кров’яний вміст, то гематосальпінкс – це ті стани, які потребують негайного лікування.

Причини цього стану бувають різними, і симптоми можуть відрізнятися залежно від конкретної людини. Деякі жінки не відчувають жодних симптомів, але гідросальпінкс може мати серйозний вплив на фертильність.

Чому гідросальпінкс знижує народжуваність?

Передбачається, що гідросальпінксова рідина дренується в матку і  безпосередньо діє токсично на  ембріон,  знижує  рецептурну чутливість ендометрію, негативно впливає на відкриття вікна імплантації та спроможність ембріончика до імплантації та формування здорового хоріона.

Гідросальпінкс і безпліддя

Під час зачаття яйцеклітина рухається від яєчника по матковій трубі до матки. Гідросальпінкс викликає закупорку маткової труби рідиною, тому яйцеклітина не може пройти по трубі. Крім того, фімбрії, які допомагають витягнути яйцеклітину з яєчника в маткову трубу, можуть склеїтися, і зустріч зі сперматозоїдом стає неможливою.

Якщо лише одна фаллопієва труба заблокована, можна завагітніти без втручання, оскільки яйцеклітина з іншого яєчника все одно зможе потрапити до матки, але шанси на успішну вагітність залишаються зниженими.

Причини виникнення гідросальпінксу

Існує кілька різних причин, чому може виникнути гідросальпінкс. Найпоширеніші причини включають:

  • запальні захворювання органів малого тазу;
  • інфекції, що передаються статевим шляхом (ІПСШ) (наприклад, хламідійна або гонококова інфекція): гідросальпінкс найчастіше є наслідком спайок від запального процесу органів малого тазу;
  • ендометріоз;
  • розрив апендициту;
  • операції у черевній порожнині;
  • онкопатологія огранів малого тазу: первинні або вторинні пухлини маткових труб
  • перев’язка маткових труб з метою хірургічної стерилізації. 

Симптоми гідросальпінксу можуть включати:

  • біль у животі та тазу;
  • незвичні виділення з піхви.

Однак можна мати гідросальпінкс і не відчувати жодних симптомів.

Оскільки гідросальпінкс впливає на безпліддя, багато жінок виявляють, що у них такий стан, лише намагаючись завагітніти.

При даній патології значно збільшується ймовірність трубної вагітності. Саме позаматкова вагітність і невиношування можуть бути першими ознаками порушення прохідності маткових труб.

Чим небезпечний гідросальпінкс?

  •  Втратою вагітності;
  • перешкоджаючи рух ембріона, провокує розвиток трубної вагітності;
  • при приєднанні бактеріальної інфекції – розвитком гострого стану, який називається піосальпінкс (проявляється підвищенням температури тіла, появою гострого болю, запальними змінами крові аж до розвитку загальної токсичної реакції усього організму);
  • гідросальпінкс великих розмірів має підвищений ризик перекруту маткової труби з порушенням кровопостачання по ній і вимагає негайної операції.

ЕКЗ і гідросальпінкс

ЕКЗ зараз є основним способом лікування жінок з гідросальпінксом для досягнення вагітності.

З появою ЕКЗ, яке оминає потребу в функціонуванні маткових  труб, більш успішний підхід до лікування став доступним для жінок, які хочуть завагітніти.

Гідросальпінкс знижує ймовірність імплантації та збільшує ризик спонтанного викидня  після ЕТ  на 50%. Тому перед проведенням переносу ембріона в порожнину матки  обов’язково рекомендується провести видалення хворих маткових труб.

 Діагностика гідросальпінксу

Гідросальпінкс добре діагностується під час УЗД ОМТ, при необхідності можливе призначення МРТ.

Категорично протипоказано проводити метросальпінгографію при даній патології, тому що під час введення контрасту існує високий ризик стимулювання рецидиву тазової інфекції.

Найбільш точним методом діагностики є діагностична лапароскопія (малоінвазивна операція, при якій у животі робляться невеликі розрізи та вставляється камера). Це дозволяє хірургу побачити органи і видалити рідину або інші проблеми.

Лікування 

Доказово обґрунтований метод лікування гідросальпінксу – хірургічний.

В  залежності від віку жінки і ступеня розвитку патологічного процесу, під час операції консиліумом хірургів  приймається рішення про вид операції:

  • видалення хворої маткової труби;
  • проведення реконструкції маткових труб (відновлення прохідності, роз’єднання злук),  проте завжди залишається ризик рецидиву захворювання;
  • додатково може призначатися антибіотик  для усунення інфекційного агенту.

Якщо одну хвору маткову трубу видалено і залишилась здорова прохідна друга труба – у Вас є досить високі шанси на самостійну вагітність за умов відсутності інших причин безпліддя. Якщо гідросальпінкс двосторонній, проведено видалення обох маткових труб, єдиним способом для досягнення вагітності є екстракорпоральне запліднення.

Читайте також:

Програма «Відкладене материнство»

Відкладене материнство – це програма, яка дозволяє планувати вагітність у більш пізньому репродуктивному віці і зберегти свій генетичний матеріал у молодому віці.

Репродуктологічний науковий з’їзд ESHRE у Мілані

03-06 липня відбулася важлива подія - репродуктологічний науковий з’їзд ESHRE у Мілані. На цій конференції ми брали активну участь і хочемо поділитися головними европейськими трендами у лікуванні безпліддя. Ми бачимо скільки є важливих напрямків, які по-справжньому надихають, у нас для того щоб разом з парою досягти головної мети - народження здорових дітей у сім’ях!

Чи можна завагітніти з діагнозом СПКЯ? Частина 1

Синдром полікістозних яєчників (СПКЯ) дійсно є однією з найчастіших причин жіночої ендокринної безплідності. Але це зовсім не означає, що шансів мати бажану вагітність взагалі немає.

Гістероскопія – операція без розрізів та швів.

Гістероскопія дозволяє позбутися маткових причин безпліддя, механічних перешкод настання вагітності, патологічних станів ендометрію та цервікального каналу у будь-які вікові періоди. Клініка Reprolife має медичну команду, яка спеціалізується на ендоскопічній хірургії.

Які основні причини невдачі імплантації ембріона?

Благополучне настання вагітності залежить від низки подій, серед яких імплантація ембріона є однією з найважливіших. На успішність імплантації та виношування вагітності впливають багато причин. Часто ці причини можуть бути поєднаними. З вірою та правильним настроєм на головний результат, командною роботою пари та репродуктолога такі ситуації, як RIF переборні.