Зміст сторінки
В організмі всіх жінок з початком пубертатного періоду та особливо в активному репродуктивному віці в нормі відбувається утворення чоловічих статевих гормонів чи андрогенів. Бувають ситуації, коли певні захворювання призводять до підвищення чоловічих статевих гормонів у жіночому організмі. Вчасно визначити причину гіперандрогенії та усунути її – одне з основних завдань репродуктолога та гінеколога-ендокринолога, оскільки гіперандрогенія є однією з частих ендокринних причин не настання вагітності та складнощів у виношуванні у ранніх термінах.
Що таке гіперандрогенія?
Гіперандрогенія – це стан, при якому в жіночому організмі підвищується утворення або активність чоловічих статевих гормонів або відбувається збільшення чутливості тканин та органів до чоловічих статевих гормонів.
Найбільш значущими серед усіх андрогенів за впливом на жіночий організм є вільний тестостерон, дегідротестостерон, андростендіон і дегідроепіандростерон-сульфат (ДЕА-С).
Які симптоми гіперандрогенії?
Найчастіше підвищення рівня тестостерону проявляється ще з пубертатного віку – на етапі становлення ендокринної системи.
Основними проявами при цьому є: проблемність шкіри обличчя у вигляді підсипань, акне (підборіддя, носогубний трикутник), в ділянці декольте, плечей, спини. Причиною є те, що підвищене утворення тестостерону активізує активність та запалення сальних залоз.
Другий частий прояв – надмірний ріст волосся по тілу (гірсутизм) та підвищене випадіння волосся на голові (андрогенна алопеція), підвищення жирності шкіри голови. Частим симптомом є надмірне потовиділення – тестостерон активізує потові залози.
Підвищені дратівливість, запальність, агресивність – рецептори до тестостерону розташовані і в корі головного мозку, що впливає на прояви настрою.
Порушення менструального циклу (рідкісні овуляції чи відсутність овуляцій) – відповідно нерегулярний цикл чи його відсутність. Безумовно це впливає на можливість зачаття та виношування. Часто тестостерон пригнічує утворення прогестерону – головного гормону жіночого організму, що виробляється у період овуляції і необхідний для успішної імплантації ембріона і виношування вагітності. Також прогестерон захищає гормонзалежні органи (молочні залози, матку, ендометрій, шийку матки) від новоутворень.
Тестостерон впливає і на тип формування фігури (схильність до відкладення жирової тканини на талії – за чоловічим типом), харчову поведінку – підвищена тяга до солодкого, борошняного. Частим проявом надмірної кількості утворення тестостерону є розтяжки по тілу – стрії, які можуть з’явитися з підліткового віку.
Важливим фактом, який потрібно знати про тестостерон є те, що він підвищує витрату інсуліну в жіночому організмі, спричиняючи інсулінорезистентність, що формує групу ризику розвитку цукрового діабету. Другим важливим фактом впливу на організм жінки є схильність до підвищення рівня холестерину в крові та вплив на стан судин, згодом схильність до підвищення артеріального тиску.
Які причини гіперандрогенії?
Гіперандрогенії бувають яєчникового походження, наднирникового та змішаного.
- Яєчникова гіперандрогенія найчастіше зустрічається при діагнозі СПКЯ (синдромі полікістозних яєчників) чи мультифолікулярній структурі яєчників.
При цьому найчастіше менструальний цикл є нерегулярним чи взагалі відсутній. При проведенні УЗД органів малого тазу – визначається велика кількість фолікулів, які пригнічують можливість зростання лідируючого фолікула та овуляцію. У деяких випадках пухлини яєчників можуть продукувати надмірну кількість тестостерону. Хоча такі причини трапляються відносно не часто.
- Наднирникова гіперандрогенія
При наднирниковій гіперандрогенії відбувається підвищення рівня ДЕА-С чи кортизолу. Основною причиною цього стану є гіперплазія кори надниркових залоз, синдром Кушинга або пухлини надниркових залоз.
Вроджена гіперплазія надниркових залоз – це генетичне захворювання, пов’язане з мутацією генів, що відповідають за активність ферментів, які беруть участь у метаболізмі стероїдних гормонів. Це призводить до збільшення накопичення тестостерону в організмі. Важливо знати, що при формуванні надмірної ваги чоловічі статеві гормони легко стимулюються самою жировою тканиною на талії (вісцеральному типі жирових накопичень) і ще більше роблять внесок у розвиток гіперандрогенії у жінок.
Незважаючи на те, що гіперандрогенії часто можуть бути генетично обумовлені, важливе значення мають зовнішні фактори і особливо підлітковий вік.
Так, ступінь вираженості гіперандрогенії при генетичній схильності залежить від харчування. При переважанні солодкого, здоби, вуглеводів із високим глікемічним індексом відбувається підвищення продукції інсуліну, що у свою чергу стимулює підвищення рівня тестостерону в жіночому організмі вже з юного віку. Також є ряд продуктів, що безпосередньо містять анаболічні стероїди – куряче м’ясо, свинина, вершкове масло, печінка, в тих випадках, якщо для його вирощування були дозволені анаболічні стероїди.
Ряд спортивних добавок та протеїнів, енерготоніки стимулюють утворення тестостерону в жіночому організмі. Тому не припустимо їхнє застосування без консультації з фахівцем-ендокринологом.
Хронічний, частий стрес, постійні перевтома, порушення сну підвищують утворення наднирникових форм тестостерону та сильно впливають на жіночий організм.
Слід пам’ятати, що снодійні та заспокійливі препарати можуть підвищувати рівень пролактину і стимулювати тестостерон у жіночому організмі.
Важлива інформацію, яку слід знати всім ендокринологам: не тільки діагноз СПКЯ може бути причиною надлишкового рівня тестостерону в крові у жінок, а й передчасне зниження оваріального резерву – стан при якому через зниження запасу яйцеклітин у жінки знижується можливість утворення жіночих статевих гомонів, що призводить до компенсаторної продукції чоловічих андрогенів. При цьому тактика лікування кардинально відрізнятиметься від лікування при СПКЯ.
Чи можемо ми запобігти розвитку гіперандрогенії?
Навіть, якщо ми маємо справу з генетичною схильністю до гіперандрогенії, часто ступінь її прояву та впливу на жіночий організм будуть залежати від своєчасної діагностики та усунення причини. Відомий факт: якщо зачаття та виношування вагітності відбувається на тлі надмірної кількості андрогенів – активність ферментів та підвищення рівня тестостерону, то у дівчаток таких мам гіперандрогенія зустрічається значно частіше.
Ще однією причиною, на яку ми можемо впливати, є контроль набору ваги при вагітності. Якщо під час виношування плоду та формування ендокринної системи у майбутньої мами переважають солодощі та вуглеводи з високим глікемічним індексом, набір ваги при вагітності перевищує допустимі норми, відбувається надмірне вироблення інсуліну і відповідно виражена схильність до підвищення тестостерону у дівчаток. Важливим є і культура правильного харчування в родині, відсутність продуктів харчування, які стимулюють тестостерон.
Мамі дівчинки важливо звертати увагу на період становлення менструального циклу, його регулярність, стан шкіри у дівчинки та зовнішні прояви надлишку тестостерону. У підлітковому віці, у період становлення ендокринної системи підтримати правильне утворення статевих гормонів найлегше та ефективно. У цьому періоді також слід контролювати стан щитоподібної залози, адже саме вона регулює активність статевих гормонів.
На сьогодні однозначно існують ефективні методи лікування гіперандрогенії у жінок. Так, тільки комплексний підхід дасть можливість зберегти здоров’я, реалізуватися в материнстві, впливає на красу та правильні обмінні процеси, запобігає розвитку захворювань.