Горщанік Юлія Володимирівна
Лікар акушер-гінеколог, репродуктолог-ендокринолог, фахівець УЗ-діагностики

5 міфів про синдром полікістозних яєчників (СПКЯ)

Жінки з СПКЯ мають гормональний дисбаланс і часто порушення обміну речовин, які можуть вплинути на їхнє здоров’я. Захворювання поширене серед жінок репродуктивного віку та може включати такі симптоми:
  • нерегулярний менструальний цикл; підсипання шкіри обличчя, плечей, спини і декольте (акне)
  • витончення/випадіння волосся
  • надмірний ріст волосся по тілу (гірсутизм)
  • підвищену активність сальних і потових залоз
  • схильність до збільшення ваги
  • труднощі з зачаттям і виношуванням вагітності.

Міф №1

СПКЯ – порушення менструального циклу і лікувати цей стан треба тільки при плануванні вагітності.

Насправді на становлення менструального циклу, його регулярність і тривалість, гормональний скринінг, треба звертати увагу мамам ще з пубертатного віку у своєї дівчинки.

Частими проявами СПКЯ у підлітків є такі симптоми:

  • схильність до швидкого набору ваги і тяга до солодкого і вуглеводів
  • нерегулярний менструальний цикл
  • проблемність шкіри обличчя
  • відкладання жирової тканини на талії за чоловічим типом
  • дратівливість і швидка зміна в настрої
  • випадіння волосся, підвищена жирність шкіри голови
  • надмірне потовиділення
  • активний ріст волосся на тілі, обличчі (підборіддя, над верхньою губою).

Важливо знати, що з підліткового віку такі прояви можна легко усунути за рахунок правильного харчування, режиму дня, виключенням певних продуктів, що підвищують рівень тестостерону в крові та медикаментозною підтримкою.

У дорослому віці при СПКЯ зростають ризики певних захворювань:

  • часті функціональні кісти яєчників з ризиком їх розриву (апоплексії) – це відбувається по причині того, що надмірна кількість тестостерону з підліткового віку ущільнює оболонку яєчників і ускладнює овуляцію
  • ризик розвитку зниження чутливості до інсуліну (розвиток інсулінорезистентності) і цукрового діабету другого типу, часто перший прояв якого може бути під час навантаження на організм (вагітність, тривалий стрес або гормональна перебудова під час періоду перименопаузи)
  • схильність до новоутворень у молочних залозах, матці, ендометрії, шийці матки (фіброаденоми, кісти молочних залоз, фіброміоми матки, поліпи, гіперплазії ендометрію). Це пов’язано з тривалою відсутністю овуляції і дефіцитом прогестерону в організмі – головного гормону, який захищає гормоночутливі клітини від неправильних клітинних поділів
  • схильність до підвищення рівня холестерину в крові і згодом до підвищення тиску. Це пов’язано з тим, що завищений рівень тестостерону в крові стимулює підвищений рівень інсуліну, що в свою чергу підвищує перетворення вуглеводів у жири, які відкладаються на стінках судин.

Як бачимо, СПКЯ впливає не тільки на можливість планування вагітності, оскільки дане ендокринне порушення серйозно впливає на здоров’я, якість життя і зовнішність.

Міф №2:

Якщо Ви схуднете, Ви зможете позбутися СПКЯ

Нормалізація ваги і правильне харчування із виключенням продуктів, які стимулюють надмірне утворення інсуліну та тестостерону дуже важливе. Часто може бути призначена і медикаментозна підтримка для підвищення чутливості до інсуліну, яка допомагає жінкам нормалізувати вагу, знизити бажання солодкого і вуглеводів. Але цього може бути не достатньо. Дуже важливо сприймати ситуацію комплексно, що часто включає нормалізацію рівня тестостерону і дає швидкий і відмінний результат для покращення стану шкіри і волосся; підтримка роботи щитовидної залози; нормалізацію рівня пролактину і наднирникового тестостерону (рівні яких часто підвищені при СПКЯ).

Протизаплідні таблетки з антиандрогенним ефектом також можуть бути варіантом лікування, якщо Ви не плануєте завагітніти найближчим часом, оскільки вони можуть регулювати менструальний цикл і знижувати рівень андрогенів, але протизаплідні таблетки пов’язані з підвищеним ризиком утворення тромбів, особливо у жінок із надмірною вагою, генетичній схильності до згущення крові і жінок старше 40 років, тому Вам слід поговорити зі своїм лікарем, щоб дізнатися, чи підходить Вам цей варіант, оскільки існують набагато безпечніші альтернативи.

Є ліки, які можуть допомогти стимулювати овуляцію та підтримувати якість ендометрію для імплантації, якщо Ви хочете завагітніти. У деяких випадках цього може бути достатньо, при відсутності овуляції — основній причині, чому у жінок з СПКЯ може не наставати самостійно вагітність.

Міф № 3

СПКЯ — рідкісний стан

За оцінками Фонду СПКЯ, 6-15 % жінок дітородного віку мають СПКЯ. Це приблизно 6 мільйонів жінок, що робить цей стан одним із найпоширеніших ендокринних розладів серед жінок репродуктивного віку. Але є чималий відсоток жінок, які потенційно не знають про свій стан.

Міф №4

Ви не можете завагітніти, якщо у Вас СПКЯ

Це не для всіх! Переважно фертильність є зниженою, але при правильній підтримці ендокринної системи можлива навіть і самостійна вагітність. Обговоріть це з репродуктологом. Адже часто при СПКЯ проводиться індукція росту дозрівання лідируючого фолікула і овуляції, підтримка синхронності ендометрію, і при виключенні інших факторів, що впливають на зачаття, такої підтримки достатньо для настання вагітності. Інші методи лікування безпліддя для жінок із СПКЯ включають допоміжні репродуктивні технології, такі як екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ).

Міф №5

СПКЯ вражає лише жінок із зайвою вагою

Це правда, що багато жінок із СПКЯ мають надмірну вагу або ожиріння. Доведено, що ожиріння може погіршити симптоми СПКЯ. Однак дане ендокринне порушення може бути і у жінок з нормальною вагою. Зв’язок між вагою та СПКЯ пов’язаний із нездатністю організму правильно реагувати на інсулін, що може призвести до збільшення ваги. Ось чому в плані лікування більшості жінок рекомендовано набути звичку здорового харчування та регулярних фізичних вправ.
Відокремлюючи факти від міфів, Ви зможете жити повноцінним здоровим життям із СПКЯ.