Горщанік Юлія Володимирівна
Лікар акушер-гінеколог, репродуктолог-ендокринолог, фахівець УЗ-діагностики

Аномалії розвитку матки

Мюллерові протоки – це попередники розвитку жіночих статевих органів. Вони диференціюються, утворюючи маткові труби, матку, шийку матки та верхню третину піхви.  Аномалія розвитку системи протоків Мюллера – досить часта вада розвитку матки, з якою зустрічаються репродуктологи. Хоча більшість є безсимптомними, проте деякі можуть мати несприятливі репродуктивні результати.

 

Матка – м’язевий орган жіночої репродуктивної системи, яка за формою, в нормі, нагадує грушу, складається з 3-х відділів:  дна, тіла, шийки матки. Від кутів матки з обох боків відходять дві маткові труби – місце де відбувається зустріч сперматозоїда з яйцеклітиною та запліднення. На період вагітності матка стає тимчасовим будиночком для малюка, забезпечуючи його захистом, найкомфортнішими умовами внутрішньоутробного життя, усім необхідним для росту і здорового розвитку.

 

Тому форма матки, достатній об’єм порожнини матки є не менш важливим для настання та здорового виношування вагітності.

 

Перш ніж розпочати розгляд основної теми, хочемо пояснити, як же формуються жіночі репродуктивні органи.

 

Коли дівчинка перебуває в утробі матері, починаючи з 6 тижня розвитку, її лоно розвивається у вигляді двох окремих половин,  які називаються «Мюллерові протоки». В нормі, протоки Мюллера зливаються між собою в єдину структуру – матку з однією порожниною,  а перегородка між протоками – розсмоктується ще до народження дівчинки. До 12 тижня матка набуває зрілої морфологічної форми груші. Весь цей процес завершується до 22-го тижня розвитку і призводить до формування 2 маткових труб, однієї матки, шийки матки та піхви.

 

При порушенні роботи цієї системи можуть виникнути найрізноманітніші вади розвитку.

Вони варіюються від агенезії (відсутності) матки до більш тонких аномалій, які класифікуються на конкретні категорії:

 

 • сідловидна матка;
 • дворога матка;
 • матка з повною та неповною перегородкою;
 • подвоєння матки;
 • однорога матка.

 

Причини формування аномалій розвитку матки

 

 • перенесені під час вагітності інфекційні захворювання у матері, особливо в першому триместрі (кір, краснуха, грип, токсоплазмоз, цитомегаловірусна інфекція, сифіліс);
 • порушення обміну речовин та ендокринна патологія (особливо порушення роботи щитовидної залози, тривале голодування, недостатність вітамінів та мікроелементів) ;
 • інтоксикації (тривале вживання жінкою до та під час вагітності алкоголю, наркотичних речовин, деяких медикаментів – найбільш негативний вплив у ранні терміни, коли формується закладка усіх органів і систем);
 • спадковий фактор (хромосомні та генні мутації);
 • негативний вплив навколишнього середовища (радіація, хімічні речовини, психотравми).

 

Коли можна запідозрити аномалію розвитку матки?

 

Ці аномалії проявлятимуться по-різному – починаючи від безсимптомних / випадкових і закінчуючи  комплексним впливом на зачаття на виношування малюка.

Специфічні скарги виникають рідко, тому, як правило, аномалія будови органу виявляється випадково. До вірогідних симптомів аномалії розвитку матки можна віднести:

 • болючі, рясні або тривалі менструації, кров’янисті виділення в період між двома менструаціями (але Ви самі розумієте, що такий симптомокомплекс можна «приписати» кожній другій гінекологічній патології);
 • безпліддя;
 • невиношування вагітності;
 • можуть бути певні ризики під час вагітності, яка вже наступила: загроза викидня чи передчасних пологів, неправильне положення плоду, при яких самостійні пологи неможливі, передчасне відшарування плаценти, неправильне прикріплення плаценти, порушення скоротливої здатності матки під час пологів.
 • Поєднання з аномаліями розвитку інших органів, найчастіше сечовидільної системи.

 

Які існують методи діагностики аномалій розвитку матки (АРМ)?

 

Виявлення АРМ суттєво збільшилося з появою 3D УЗД, який чітко дозволяє встановити діагноз, а також  не є інвазивним, ніж методи рентгенологічної та хірургічної діагностики.

Тому, 3D УЗД зараз вважається золотим стандартом для оцінки АРМ. Для точнішої діагностики – рекомендуємо проводити 2D УЗД  у ІІ фазу менструального циклу (18-20 день).

В допомогу 3D УЗД служать: гістероскопія, лапароскопія, МРТ, метросальпінгографія (рентгендіагностика).

 

Класифікація аномалій розвитку матки

Сідловидна матка

 

Сідловидна матка є легкою формою порушення розвитку. За формою нагадує сідло іноді асоціюють з формою сердечка. Характеризується невеликим внутрішньоматковим вдавленням, тоншим за 1 см і розташованим у ділянці дна матки. Утворюється  в результаті майже повного розсмоктування перегородки.

Сідловидна матка
Сідловидна матка

Як правило cідловидна матка є знахідкою під час 3D УЗД. Ендометрій при сідловидній матці є повноцінно здоровим і придатним до імплантації ембріона. Можуть бути певні ризики під час вагітності, що потребує додаткової пильності для акушер-гінеколога під час ведення вагітності.

Матка, навіть сідловидна, є м’язевим органом, яка чудово розтягується, і у ній знайдеться достатньо місця для зручного розташування Вашого малюка.

Сідловидна матка не потребує хірургічного, ні гормонального лікування. Якщо у Вас є певні труднощі з зачаттям і у Вас cідловидна матка, зверніться до репродуктолога, ймовірно діагностується інша причина безпліддя.

 

Дворога матка

 

Дворога матка – вроджена вада розвитку, при якій матка має неправильну форму, тобто ділиться на два, так званих «роги», дві окремі порожнини, які в нижній частині сходяться в одну. Величина та розташування 2-х порожнин відносно один одної можуть бути різними. У деяких випадках одна з порожнин матки може бути недорозвиненою, рудиментарною.

Дворога матка утворюється, коли протоки Мюллера неповністю зливаються на рівні дна матки.

Найважливіший етап – відрізнити дворогу матку від перегородкової матки. Перед лікарем стоїть завдання поставити точний діагноз, оскільки їх стратегії лікування та репродуктивні результати помітно відрізняються.

Нормальна матка
Нормальна матка
Дворога матка
Дворога матка

Чи можлива вагітність при дворозій матці?

 

При дворогій матці репродуктивна функція збережена. Ембріончик знаходить підходяще місце для прикріплення в одному із рогів матки і почне повноцінно рости та розвиватися. Однак існує підвищений ризик мимовільного викидня, передчасних пологів, тому лікарю обов’язково потрібно враховувати цю особливість.

Дворога матка рідко вимагає хірургічної реконструкції. При безплідді, звичних втратах вагітності або, коли одна порожнина матки рудиментарна, і вона є місцем скупчення інфекції, поганого відтоку менструальної крові, призводить до сильних болів під час менструації та щоб запобігти вагітності в рудиментарному розі матки,  показані хірургічні методи корекції.

 

Матка з перегородкою

 

Матка з перегородкою є результатом неповної резорбції (розсмоктування) середньої перегородки після повного правильного злиття Мюллерових проток. Зовні матка виглядає нормальною, але всередині є внутрішньом’язева перегородка, що складається з  не еластичної тканини з поганим кровопостачанням.

 

Існують численні варіації перегородки:

 

повна (повністю розділяє порожнину матки на дві половини)

та часткова ( у верхній третині порожнини матки).

 

 

Іноді ця вада може поєднуватися з перегородкою у піхві, що призводить до дискомфорту, болісності при статевому житті.

Існують дані,  що ендометрій, який покриває перегородку, є аномальним, не може забезпечити надійне місце для імплантації, має зменшене кровопостачання, недостатнє для підтримки розвитку плаценти та росту малюка.

 

Матка з перегородкою

Чи можлива вагітність при матці з перегородкою?

 

Фертильність у пацієнтів із перегородкою в матці може бути порушена. Вагітність можлива, проте ця особливість пов’язана з найвищим ризиком самовільного викидня, передчасних пологів, позаматкової вагітності, у порівнянні з іншими порушеннями розвитку матки.

З метою збільшення ємкості матки проводять гістероскопічне видалення перетинки. Цей підхід є безпечним та ефективним методом досягнення нормальної або майже нормальної архітектури матки. Також призначають гормональну терапію препаратами, що містять естроген впродовж 3 місяців, для відновлення нормального ендометрію на місці видалення перегородки. Через 3-6 місяців можна планувати вагітність.

 

Подвоєння матки

Повне подвоєння матки та шийки матки
Повне подвоєння матки та шийки матки

Подвоєння матки – порушення, внаслідок якої формується дві окремих матки. Виникає, коли дві протоки Мюлера не злилися в одну і не утворили

одну матку, і в результаті з кожної протоки почало розвиватися дві матки. Такий дефект зазвичай обмежується двома тілами матки (від кожної відходить по одній матковій трубі) та подвоєн

ням шийки матки. Окрім цього інколи відбувається подвоєння піхви, сечового міхура, уретри, ануса та вульви.

 

Чи можлива вагітність при подвоєнні матки?

 

У жінок з подвоєнням матки репродуктивна функція як правило збережена. Досить часто діагностують порушення ендометрію. Вагітність можлива. Коли дана аномалія поєднюється з перетинкою піхви, можуть виникати больові відчуття при статевому житті, тоді виникає необхідність у хірургічній корекції.

Повне подвоєння матки
Повне подвоєння матки

Однорога матка

 

Однорога матка найрідкісніше порушення розвитку матки, являє собою матку з єдиним рогом, від якого відходить одна маткова труба. Для кращого розуміння – це «половина» матки.

Утворюється, коли одна Мюллерова протока повністю відсутня, тоді як інша нормально розвивається. Аномалія може супроводжуватися відсутністю яєчника і нирки на протилежній стороні.

Однорога матка
Однорога матка

У жінок з однорогою маткою підвищений ризик ендометріозу, непліддя, передчасних пологів, неправильного положення плоду, порушення родової діяльності. Тому ведення вагітності у таких пацієнтів потребу ретельної уваги акушера-гінеколога і контролю шийки матки для запобігання передчасних пологів.

Кожна аномалія розвитку у конкретної жінки вимагає індивідуального підходу, сприраючись на клінічні прояви, здатність до зачаття та виношування здорового малюка. Кожна з нас є особливою і має повноцінне право стати мамою.

 

Наше завдання допомогти Вам мати здорові статеві стосунки та досягти успішних репродуктивних результатів.

Читайте також:

Репродуктологічний науковий з’їзд ESHRE у Мілані

03-06 липня відбулася важлива подія - репродуктологічний науковий з’їзд ESHRE у Мілані. На цій конференції ми брали активну участь і хочемо поділитися головними европейськими трендами у лікуванні безпліддя. Ми бачимо скільки є важливих напрямків, які по-справжньому надихають, у нас для того щоб разом з парою досягти головної мети - народження здорових дітей у сім’ях!

Гістероскопія – операція без розрізів та швів.

Гістероскопія дозволяє позбутися маткових причин безпліддя, механічних перешкод настання вагітності, патологічних станів ендометрію та цервікального каналу у будь-які вікові періоди. Клініка Reprolife має медичну команду, яка спеціалізується на ендоскопічній хірургії.

Чи потрібно вагітним здавати глюкозо- толерантний тест?

Це питання дуже часто задають вагітні жінки під час прийому. Мабуть тому, що прочитавши інформацію в інтернеті, вважають некомфортною та складною для себе процедуру цього дослідження.

Накопичення ооцитів при низькому оваріальному резерві

Кількість ооцитів для запліднення є одним із основних факторів успішності досягнення вагітності у програмі ЕКЗ.

Що потрібно знати про кріоконсервацію сперми ?

Протягом останніх років кріоконсервація сперми є одним з найпопулярніших та ефективних методів збереження чоловічої фертильності.