Красюк Анна Ігорівна
Лікар терапевт, сімейний лікар, фахівець УЗ-діагностики.

Аптечка новонародженого

Детально розповідає, що саме необхідно підготувати та навіщо, Красюк Анна Ігорівна, сімейний лікар нашої клініки.

Що точно має бути у аптечці новонародженого:

 

1. Манікюрні ножнички або кусачки.

У новонароджених нігті м’які, однак ростуть вони дуже швидко. Спершу краще застосовувати одяг з «царапками», щоб мінімізувати можливість подряпатися тонкими і відносно гострими нігтиками. Ви можете використовувати спеціальні дитячі ножиці або кусачки для нігтів. Важливо їх використовувати з обережністю, щоб не пошкодити нігтьову платину малюка.

 

2. Безконтактний градусник (його вимірюванню можна довіряти цілком і повністю, користуючись ним згідно інструкції, про ртутний забути і не згадувати).

 

3. Аспіратор для носу (діти народжуються з фізіологічним набряком слизової оболонки носових шляхів і незначними виділеннями з носових ходів впродовж перших днів після появи на світ) в подальшому, до того як дитина самостійно навчиться шмакратися, цей девайс є незамінним помічником швидкого усунення проявів утрудненого носового дихання відразу на початку недуги за короткий проміжок часу.

 

4. Вушні палички (навіть спеціальні «дитячі вушні палички» з обмежуючою більш розширеною частиною) краще не використовувати, оскільки вони можуть травмувати слуховий хід. Краще надати перевагу гігієні звичайною проточною водою, цього буде достатньо в перші місяці життя. Поступово, по мірі росту дитини і її слухових ходів, можна використовувати вушні палички з обережністю поверхнево. Важливо зберігати їх в чистому, сухому місці без доступу до дітей.

 

5. Сольові розчини для зволоження носових ходів (найкраще віддавати перевагу розчинам із вмістом звичайної солі, оскільки на морську сіль частіше виникають алергічні реакції) обов‘язково в розчині, а не спреї (який збільшує тиск в носових ходах і може призводити до поширенню умовно патогенної мікрофлори носової порожнини в приносові пазухи).

 

6. Жарознижуючі препарати (парацетамол дозволений з 2 місяців, з 6 місяців – ібупрофен) лише в сиропі. Можна мати обидва для їх паралельного застосування, якщо ситуація буде цього вимагати.

 

7. Крем «під підгузок» слід користуватися по мірі необхідності (при виникненні почервонінь чи подразнення) з вмістом цинку та максимально якісним складом. Він «присипки» слід відмовитися, оскільки вона може бути небезпечною в разі її аспірації при диханні/ плачі і може підвищувати ризик розвитку бронхіальної астми.

 

8. Судинозвужувальні краплі в ніс для «швидкої допомоги» для відновлення носового дихання, щоб малюк міг вільно дихати (особливо доречно під час годування, сну, перельотах).

 

9. Ентеросорбент доцільно мати в аптечці, краще в зручних стіках. Його можна додавати у звичні напої малюка чи змішувати з грудним молоком. Оскільки немає він немає передозування, ним можна безпечно користуватися у разі виникнення харчової токсикоінфекції чи кишкового вірусу невідкладно навіть до зізвону з лікарем, оскільки це доказово, дієво і безпечно.

 

10. Суміш електролітів в саше також дієва та необхідна при перших ознаках зневодненням дитини, яке швидко наростає при високій температурі дитини, навколишнього середовища, діареї та/або проносі.

 

11. Антисептик неспиртовмісний для очищення ран при незначних травмах, бинт, пластирі на тканевій основі.

 

12. Гель від укусів комах, також зручно в формі стіку (актуально всім малюкам, які проводять час на вулиці навіть якщо мова йде лише про спання в колясці, оскільки гуляти все одно потрібно хоча би в мінімальному обсязі, що задовольняє всім членів сім’ї, а от накривати коляску будь-чим, навіть натуральною і легкою тканиною, намагаючись вберегти дитину від укусів комах і прямих сонячних променів – дуже небезпечно, оскільки в колясці в таких умовах температура повітря підіймається на 15С вище навколишнього середовища!).

 

13. Протиалергійний препарат в сиропі (на випадок алергічної реакції негайного типу).

 

14. Вітамін Д слід мати в аптечці з нуля і приймати в профілактичній дозі.

 

15. Емолент може застосовуватися після душу по мірі необхідності, наноситися на ще зволожену після водних процедур шкіру немовлята для підтримання її ліпідного балансу та запобіганню зневоднення.

 

16. Зубна паста фторвмісна та зубна щітка по віку (зазначено на упаковці). Зуби слід чистити мінімум двічі на день від появи першого! Не слід боятися того, що дитина буде фактично з’їдати зубну пасту. Небезпечна добова доза зубної пасти за вмістом фтору становить декілька повних тюбиків пасти! Набагато небезпечніше не чистити молочні зуби, в яких дуже стрімко розвивається карієс і початок якого легко пропустити (на стадії білої плями).

 

Іншими гігієнічними засобами для очищення шкіри користуватися вкрай обережно, в тому числі для шкіри голови, оскільки вони в будь-якому випадку пересушують шкіру новонародженого, що в подальшому може сприяти реалізації атопічного дерматиту.

 

Все решту купувати не потрібно наперед та про всяк випадок. Доступність ліків та аптек в будь-якому куточку світу більш ніж достатня.

 

Консультуйтеся з Вашим доказовим педіатром або сімейним лікарем, щоб аптечка завжди була актуальною та відповідала всім міжнародним критеріям правильного нагляду за дитиною від народження.

 

Всім бажаю здоров‘я та радості!

Читайте також:

Чи потрібно вагітним здавати глюкозо- толерантний тест?

Це питання дуже часто задають вагітні жінки під час прийому. Мабуть тому, що прочитавши інформацію в інтернеті, вважають некомфортною та складною для себе процедуру цього дослідження.

Нудота у вагітних

Токсикоз може змінити чудовий період очікування малюка. Насолоджуйтесь кожним днем свого цікавого стану! Як це правильно зробити, розповідає Горщанік Юлія Володимирівна, акушер-гінеколог нашої клініки.

Чи впливає група крові на зачаття?

Що таке резус-фактор та як це може вплинути на вагітність? Читайте сьогодні у нашому новому випуску!

Профілактика резус-конфлікту під час вагітності

Що таке резус конфлікт, чому він виникає і чи є лікування сьогодні розказує Барановська Вікторія Володимирівна, акушер-гінеколог, ендокринолог, спеціаліст УЗ діагностикинашої клініки.

Як правильно вводити прикорм?

Сьогодні наш лікар-терапевт Красюк Анна Ігорівна розповість про те як і коли правильно вводити прикорм. Лікар порекомендує які для цього краще вибрати продукти та як сформувати у малюка правильне ставлення до їжі.