Азооспемія. Причини. Стратегія на появу здорового малюка.

Сумна статистика говорить, що чоловічий фактор є причиною не настання вагітності до 40% випадків. Однією з можливих причин є – азооспермія, що зустрічається в одного чоловіка із ста.

Азооспермія – це відсутність сперматозоїдів в еякуляті.

Існує 3 види азооспермії:

  • Претестикулярна азооспермія (необструктивна) спричинена порушенням вироблення гормонів, що відповідають за створення сперматозоїдів. В першу чергу такий вид азооспермії пов’язаний з гормональними порушеннями гіпофіза або гіпоталамуса. ЇЇ ще іноді називають вторинною недостатністю яєчок. Залози внутрішньої секреції в мозку не виробляють потрібний склад хімічних речовин, щоб запустити здоровий розвиток сперматозоїдів. Існує багато можливих причин гормонального дисбалансу, будь-які: від спадкових або генетичних захворювань, до набутих гормональних порушень, та до тригерів, пов’язаних із способом життя.
  • Азоспермія яєчок (необструктивна) викликається будь-якими відхиленнями у функції або структурі яєчок. У цьому випадку яєчка можуть не виробляти тестостерон, або яєчка можуть не реагувати на гормони, що виділяються іншими ендокринними залозами. Іншою причиною також може бути порушення клітинного розвитку сперматозоїдів.
  • Необструктивна азооспермія може бути також викликана:

– генетичними або хромосомними аномаліями
В свою чергу мікроделеції (перебудови) в довгому плечі Y-хромосоми також можуть спричинити відсутність сперматозоїдів в еякуляті. Делеції AZF-локусу стоять на другому місці за частотою серед усіх генетичних причин чоловічої безплідності (після порушень каріотипу) і спостерігаються у 10-15% чоловіків з азооспермією, 5-10% чоловіків з важкою олігозооспермією. У багатьох чоловіків немає інших ознак або симптомів, тоді як у інших можуть бути маленькі або неопущені яєчка. Слід враховувати, що у разі зачаття делеція Y-хромосоми обов’язково передається по чоловічій лінії всім синам чоловіка.

Слід зазначити, що значну роль також відіграє синдром Клайнфельтера, який пояснюється тим, що замість статевих хромосом XY у людини спостерігається XXY.

Синдром Каллманрома — це генетичний стан, пов’язаний з геном ANOS1, розташованим на Х-хромосомі. Чоловіки з синдромом Каллманрома можуть не проходити нормальне статеве дозрівання, а також можуть страждати на гіпогонадотропний гіпогонадизм.

– пошкодження яєчок від радіації, хіміотерапії або іншого впливу токсинів (може призвести до тимчасової або навіть постійної азооспермії).
– гормональний дисбаланс.
– побічні ефекти ліків або гормональних добавок (прийом добавок тестостерону або застосування анаболічних стероїдів у спортсменів) – досить поширене у теперешній час.
– варикоцеле – це розширена вена в мошонці або яєчку. Ця збільшена вена викликає скупчення крові в області, що збільшує тепло яєчок, а також може викликати набряк яєчок і дискомфорт.

  • Посттестикулярна азооспермія (обструктивна) викликається проблемами в основному в закупорці або дисфункції сім’явиверження, наприклад, ретроградна еякуляція (коли сперматозоїди потрапляють назад в сечовий міхур, а не виходять через уретру під час еякуляції) або закупорка (або відсутність) протоків.

Такий вид азооспермії може бути викликаний:

– вродженою аномалією (чоловік може народитися з закупоркою придатка яєчка або сім’явиносної протоки, тоді як у інших може бути відсутнім сім’явиносний проток з однієї або обох сторін репродуктивного тракту. Причини цих аномалій не завжди відомі. Двостороння відсутність сім’явиносних протоків пов’язана з геном муковісцидозу (CFTR). Три з чотирьох чоловіків із двосторонньою відсутністю сім’явиносних протоків мають генетичні мутації в гені CFTR.)
– інфекціями або запаленнями репродуктивного тракту (також інфекції, що не передаються статевим шляхом, що можуть призвести до запалення, рубцевої тканини та закупорки)
попередніми травмами (у тому числі хірургічними).
– ретроградною еякуляцією (незважаючи на те, що технічно в цій ситуації блокування не відбувається).

Однак є рішення такої важкої проблеми: TESE, micro-TESE, TESA, PESA, MESA.

  1. Тестекулярна екстракція сперматозоїдів (TESE) може використовуватися для вилучення сперматозоїдів безпосередньо з яєчка. Перед процедурою Ви отримаєте седацію або загальну анестезію. Лікар зробить невеликий розріз в мошонці і отримає тканину з яєчок. Цю тканину досліджують на наявність сперматозоїдів і, якщо її не використають одразу для запліднення, кріоконсервують.
  2. micro-TESE проводиться також з яєчка, але під контролем спеціального мікроскопа.
  3. TESA представляє собою пункцію тестикул яєчка за допомоги тонкої голки.
  4. PESA технічно проводиться так само, як і TESA, але матеріал забирається із придатка яєчка.
  5. Мікрохірургічна аспірація вмісту придатків яєчка (MESA) – біопсія яєчок, яка потребує розтину на мошонці та проводиться за допомогою операційного мікроскопа.

Сперматозоїди, вилучені за допомогою таких хірургічних маніпуляцій, можливо використовувати виключно в програмах ЕКЗ з ICSI (один сперматозоїд вводять безпосередньо в яйцеклітину за допомогою мікроманіпулятора).

Слід наголосити, що генетичне консультування однозначно необхідно в парах, яких є будь-яка ймовірність того, що азооспермія пов’язана з вродженим станом, а також проведення PGT-A (преімплантаційне генетичне тестування) всіх отриманих ембріонів.

Отримання діагнозу азооспермії може бути дуже емоційно важким. Коли цей діагноз також супроводжується додатковими новинами, наприклад: діагнозом генетичного захворювання або ризиком передачі спадкової хвороби майбутнім дітям.

Можливо припустити, що чоловіки з азооспермією не можуть мати генетичних дітей, але це не обов’язково так. За допомогою ЕКЗ, а іноді і за допомогою хірургічного втручання, деякі чоловіки з азооспермією можуть здійснити мрію стати батьком. Однак, слід зазначити, що це не завжди можливо. У цих ситуаціях альтернативою є використання донора сперми або донорського ембріона, при умові, що отримання яйцеклітин дружини з ряду причин є неможлива.

Кваліфікована команда Reprolife зможе допомогти у вирішенні такої складної і начебто безнадійної проблеми, як – азооспермія! Вихід є завжди! Дітям бути в кожній українській сім’ї!

Читайте також:

Програма «Відкладене материнство»

Відкладене материнство – це програма, яка дозволяє планувати вагітність у більш пізньому репродуктивному віці і зберегти свій генетичний матеріал у молодому віці.

Репродуктологічний науковий з’їзд ESHRE у Мілані

03-06 липня відбулася важлива подія - репродуктологічний науковий з’їзд ESHRE у Мілані. На цій конференції ми брали активну участь і хочемо поділитися головними европейськими трендами у лікуванні безпліддя. Ми бачимо скільки є важливих напрямків, які по-справжньому надихають, у нас для того щоб разом з парою досягти головної мети - народження здорових дітей у сім’ях!

Чи можна завагітніти з діагнозом СПКЯ? Частина 1

Синдром полікістозних яєчників (СПКЯ) дійсно є однією з найчастіших причин жіночої ендокринної безплідності. Але це зовсім не означає, що шансів мати бажану вагітність взагалі немає.

Чи потрібно робити аналіз на ДНК фрагментацію сперматозоїдів?

Досвідчена і компетентна команда клініки Reprolife рекомендує тільки самі необхідні тести і дослідження, які мають в собі наукове підґрунтя. Ми здатні привести Вас до мрії стати батьками!

Гістероскопія – операція без розрізів та швів.

Гістероскопія дозволяє позбутися маткових причин безпліддя, механічних перешкод настання вагітності, патологічних станів ендометрію та цервікального каналу у будь-які вікові періоди. Клініка Reprolife має медичну команду, яка спеціалізується на ендоскопічній хірургії.