Шаргородская Анна Витальевна
Врач акушер-гинеколог, эндокринолог, специалист УЗ диагностики

Безпліддя після аборту

Сьогодні про можливості мати вагітність після її переривання розповідає Анна Віталіївна Шаргородська, лікар гінеколог-ендокринолог нашої клініки.

Незалежно від причини, передчасне переривання вагітності – це завжди стрес для організму: фізичний, гормональний і психологічний, а на відновлення після аборту потрібні сили і час.

У той же час існує багато дезінформації, пов’язаної з перериванням вагітності і можливістю наступних вагітностей. Давайте розберемося чи впливає аборт на фертильність жінки.

Чи може аборт вплинути на можливість завагітніти в майбутньому?

Переривання вагітності – це сильно травмуючий фактор стану ендометрію (внутрішнього шару матки), місця, де прикріплюється ембріон.

Найбільш частими ускладненнями після переривання вагітності є:

1) вишкрібання, вакуум-аспірація:

  •  порушення наростання ендометрія (гіперплазія), формування в ньому спайок – синехій;
  • виникнення ендометриту – запального процесу, аутоімунного ендометриту;
  • розвиток ендометріозу – розростання ендометрія за межі порожнини матки.

2) медикаментозне переривання:

  • залишки плодових оболонок після неповного скорочення матки можуть бути джерелом плацентарних поліпів;
  • часто розвиток функціональних кіст;
  • активізація зростання і ризику розвитку гормонозалежних утворень.

Сам по собі аборт пов’язаний з невеликим ризиком, але можливі ускладнення після процедури і деякі інші фактори, які можуть вплинути як на здатність мати вагітність в майбутньому, так і на її благополучне виношування.

Як часто виникає безпліддя після переривання вагітності?

Шанс розвитку вторинного безпліддя після переривання вагітності за різними даними становить 2-7%. Зі збільшенням терміну вагітності, на якому вона була перервана, ймовірність будь-яких ускладнень може зростати.

Як скоро можна завагітніти після аборту?

Після переривання вагітності у жінки відновлюється менструальний цикл, і овуляція (дозрівання яйцеклітини) настає всього через пару тижнів. Іншими словами, потенційно можна завагітніти вже через кілька тижнів після процедури.

Скільки потрібно чекати після аборту перед тим, як планувати вагітність?

Раніше лікарі рекомендували почекати до 6 місяців перед спробами вагітності. Зараз таких суворих рекомендацій немає.

Кожна ситуація і кожна жінка – індивідуальні. Тому перед плануванням зачаття після аборту важливо проконсультуватися з лікарем і пройти необхідні обстеження.

Які є методи профілактики ускладнень після аборту?

Перш за все, має значення термін і метод переривання вагітності.

У профілактиці хронічних запальних захворювань важливо своєчасне призначення антибактеріальної, протизапальної терапії з урахуванням виявлених збудників.

У разі, якщо аборт відбувся в результаті вагітності, що завмерла, обов’язково проаналізуйте зі своїм лікуючим лікарем причину і, в разі необхідності, пройдіть необхідне обстеження та лікування для можливості подальшої вагітності і благополучного виношування в майбутньому.

Коли організм жінки відновлюється після аборту?

Вже через кілька місяців після аборту організм повністю відновлюється, але в деяких випадках може знадобитися підтримка гормонального фону (часто можливі поява функціональних кіст яєчників, порушення роботи щитовидної залози, ріст гормонозалежних утворень), тому важливо в перші 3-6 місяців після переривання вагітності перебувати під наглядом фахівця, гінеколога-ендокринолога.

Незалежно від причини аборту, психологічна підтримка жінки з боку близьких після переривання вагітності вкрай важлива. У разі необхідності не варто нехтувати і спеціалізованою допомогою психолога.

Слід пам’ятати, що найкраща профілактика переривання небажаної вагітності – надійна контрацепція.

Тому, якщо Ви не плануєте вагітність, проконсультуйтеся з Вашим гінекологом-ендокринологом, який метод контрацепції для Вас найбільш прийнятний.

Бережіть своє здоров’я і подумайте про заплановану вагітність завчасно!

Читайте також:

Репродуктологічний науковий з’їзд ESHRE у Мілані

03-06 липня відбулася важлива подія - репродуктологічний науковий з’їзд ESHRE у Мілані. На цій конференції ми брали активну участь і хочемо поділитися головними европейськими трендами у лікуванні безпліддя. Ми бачимо скільки є важливих напрямків, які по-справжньому надихають, у нас для того щоб разом з парою досягти головної мети - народження здорових дітей у сім’ях!

Чи можна завагітніти з діагнозом СПКЯ? Частина 1

Синдром полікістозних яєчників (СПКЯ) дійсно є однією з найчастіших причин жіночої ендокринної безплідності. Але це зовсім не означає, що шансів мати бажану вагітність взагалі немає.

Гістероскопія – операція без розрізів та швів.

Гістероскопія дозволяє позбутися маткових причин безпліддя, механічних перешкод настання вагітності, патологічних станів ендометрію та цервікального каналу у будь-які вікові періоди. Клініка Reprolife має медичну команду, яка спеціалізується на ендоскопічній хірургії.

Які основні причини невдачі імплантації ембріона?

Благополучне настання вагітності залежить від низки подій, серед яких імплантація ембріона є однією з найважливіших. На успішність імплантації та виношування вагітності впливають багато причин. Часто ці причини можуть бути поєднаними. З вірою та правильним настроєм на головний результат, командною роботою пари та репродуктолога такі ситуації, як RIF переборні.

Азооспемія. Причини. Стратегія на появу здорового малюка.

Сумна статистика говорить, що чоловічий фактор є причиною не настання вагітності до 40% випадків. Однією з можливих причин є - азооспермія, що зустрічається в одного чоловіка із ста.