Чи може впливати програма ЕКЗ на виснаження оваріального резерву?

Існує думка, що після стимуляції і отримання ооцитів у жінки знижується запас фолікулів, їх не залишиться в яєчниках і незабаром може початися менопауза.

Насправді це марні переживання. Щоб їх розвіяти, давайте поговоримо про принцип роботи яєчників. Розповідає Романова Ольга Олегівна

Якщо ми розглядаємо нормальний менструальний цикл, без циклу стимуляції, в ньому відбувається овуляція тільки одним фолікулом (рідше двома). Існує міф, що тільки він один і витрачається за цей цикл.

Насправді це не так. Абсолютно у кожної жінки з початком менструального циклу в зростання (рекрутинг) запускається певна кількість фолікулів – це називається пул. Залежно від віку жінки цей пул може бути різним. У 25 років фолікул, що лідирує, може овулювати, вибиватися у зростанні від інших 25-30 фолікулів, які йдуть в наслідку в атрезію (зворотний розвиток), після 40 років – всього з 2-3 фолікулів відбувається вибір провідного і овуляція. Під впливом фолікулостимулюючого гормону (ФСГ) з цього пулу вибирається один фолікул, який починає рости швидше, ніж всі інші і виробляти естрадіол. Це призводить до зниження вироблення ФСГ і пригнічення росту інших фолікулів. Цей один фолікул виростає і овулює, а всі інші, що входять з ним в один пул, йдуть в зворотний розвиток і гинуть. Тому в кожному менструальному циклі у кожної жінки витрачається певна кількість фолікулів – той самий пул.

Що ж відбувається в програмі ЕКЗ, в чому суть цієї стимуляції?

Ми застосовуємо препарат фолікулостимулюючого гормону і підтримуємо зростання всіх фолікулів (як правило, 11-12 днів), які при звичайному циклі пішли б в зворотний розвиток. Так в програмі ЕКЗ ми можемо використовувати ті фолікули, які в будь-якому випадку були б витрачені в цьому циклі. Тому ні стимуляції, ні отримання ооцитів не можуть впливати на виснаження оваріального резерву.

reprolife@reprolife.ua
Шумського, 5 | Саперне Поле, 3