Чи потрібно робити аналіз на ДНК фрагментацію сперматозоїдів?

За останні роки було представлено багатообіцяючі дослідження пов’язані з зв’язком між пошкодженням ДНК і низькими результатами в програмах ЕКЗ (низький відсоток бластуляції (відсутність ембріонів на 5 добу розвитку), не настання імплантації, всі отримані ембріони анеуплоїдні (з порушеним набором хромосом) після PGT-A). Такий прорив привів до впровадження тесту на цілісність ДНК сперматозоїдів у тандемі зі спермограмою. Цілісність ДНК сперматозоїдів має вирішальне значення для належного вивільнення батьківського генетичного матеріалу у яйцеклітину та подальшого розвитку ембріона і як наслідок подальшої імплантації. Тим не менш, сьогодні існує безліч статей, які повідомляють про взаємозв’язок успішного завершення лікування безпліддя із цілісністю ДНК, що призводить доводом суперечливих даних, часто надзвичайно складних для інтерпретації та обмежених у клінічних доказах.

Аналіз на пошкодження ДНК сперматозоїдів можливо класифікувати по:

  • молекулярній основі аналізу;
  • типу пошкодження ДНК;
  • параметрам які вимірює аналіз.

Фрагментація ДНК сперматозоїдів у чоловіків, які страждають на безпліддя пов’язана в основному зі шкідливими звичками та збільшеним окислювальним стресом, як показують наукові дослідження.

На даний момент доступні такі види аналізів на виявлення пошкоджень ДНК сперматозоїдів:

  • аналіз кінцевого мічення дезоксиуридином (TUNEL) є прямою оцінкою пошкодження ДНК (виявляє фактичні розриви ланцюгів ДНК);
  • непряма оцінка за допомогою FISH;
  • аналіз на дисперсію хроматину сперматозоїдів (SCD);
  • проточна цитометрія структури хроматину сперми (SCSA);
  • тест на фрагментацію ДНК сперми (SDFA).

Індекс фрагментації ДНК являє собою відсоток популяції сперматозоїдів із середнім і високим пошкодженням ДНК. Він розраховується шляхом встановлення співвідношення клітин з фрагментацією до загального числа клітин.

Аналіз літературних даних показав, що наразі є відсутність згоди зі стантартизацією протоколів проверення процедури, а також існують багато міжлабораторних варіацій та широкий діапазон порогових значень, що призводить до обмеження розуміння того, що насправді вимірює кожен із аналізів на ДНК фрагментацію (Barratt CLR and De Jonge CJ., 2010; Zini A. and Sigman M. 2009).

Collins et al. (2008) дійшли висновку, що оцінка пошкодження ДНК сперматозоїдів недостатньо сильна, щоб з впевненістю стверджувати про будь-які клінічні переваги цих аналізів для оцінки безплідних чоловіків. В тих випадках, якщо чоловік захотів пройти дане тестування, і після нього було виявлено високий відсоток фрагментації ДНК сперматозоїдів, можна зробити висновок, що прогноз на успішність програми буде мінімальним. Однак, американське товариство репродуктивної медицини (ASRM) в свою чергу прийшло до висновку, що наявні дані не підтверджують постійний зв’язок між порушенням цілісністі ДНК та результатами прогарам ЕКЗ.

Слід наголосити, що на теперішній час в дослідженнях не можна знайти кореляції між якістю ембріона та показником фрагментації ДНК, а також достатності передбачення показників настання клінічної вагітності.

Використання аналізу, який досліджує ДНК фрагментацію сперматозоїдів як частину обстеження чоловіка в програмах ЕКЗ не можна рекомендувати, оскільки заплутаність даних щодо його зв’язку з підвищеним ризиком невдачі недостатньо переконливі.

Досвідчена і компетентна команда клініки Reprolife рекомендує тільки самі необхідні тести і дослідження, які мають в собі наукове підґрунтя.

Ми здатні привести Вас до мрії стати батьками!

Читайте також:

Програма «Відкладене материнство»

Відкладене материнство – це програма, яка дозволяє планувати вагітність у більш пізньому репродуктивному віці і зберегти свій генетичний матеріал у молодому віці.

Репродуктологічний науковий з’їзд ESHRE у Мілані

03-06 липня відбулася важлива подія - репродуктологічний науковий з’їзд ESHRE у Мілані. На цій конференції ми брали активну участь і хочемо поділитися головними европейськими трендами у лікуванні безпліддя. Ми бачимо скільки є важливих напрямків, які по-справжньому надихають, у нас для того щоб разом з парою досягти головної мети - народження здорових дітей у сім’ях!

Чи можна завагітніти з діагнозом СПКЯ? Частина 1

Синдром полікістозних яєчників (СПКЯ) дійсно є однією з найчастіших причин жіночої ендокринної безплідності. Але це зовсім не означає, що шансів мати бажану вагітність взагалі немає.

Гістероскопія – операція без розрізів та швів.

Гістероскопія дозволяє позбутися маткових причин безпліддя, механічних перешкод настання вагітності, патологічних станів ендометрію та цервікального каналу у будь-які вікові періоди. Клініка Reprolife має медичну команду, яка спеціалізується на ендоскопічній хірургії.

Які основні причини невдачі імплантації ембріона?

Благополучне настання вагітності залежить від низки подій, серед яких імплантація ембріона є однією з найважливіших. На успішність імплантації та виношування вагітності впливають багато причин. Часто ці причини можуть бути поєднаними. З вірою та правильним настроєм на головний результат, командною роботою пари та репродуктолога такі ситуації, як RIF переборні.