Романова Ольга Олегівна
Головний лікар клініки, ведучий репродуктолог; основна спеціальність: акушерство і гінекологія.

Чому не всі яйцеклітини запліднюються?

Під час ЕКЗ яйцеклітини і сперматозоїди вступають в тісний контакт, під час якого сперматозоїд може проникнути в яйцеклітину «природним чином» і провести запліднення. Проте, такий спосіб запліднення не завжди ефективний, що зазвичай пов’язано зі зниженням якості сперми або ооцитів (іноді це пов’язано з індивідуальною підвищеною щільністю яйцеклітини) та не дозволяє нам вибрати морфологічно кращий сперматозоїд для запліднення. У цих випадках ми використовуємо техніку ІКСІ, щоб досягти запліднення.

ІКСІ полягає у введенні попередньо відібраного сперматозоїда в зрілу яйцеклітину за допомогою мікроманіпулятора. Коли статеві клітини не оптимальної якості, цей метод має багато переваг.

Який показник запліднення яйцеклітин вважається нормальним?

Однак вищезгадані способи не у всіх випадках забезпечують запліднення.

Показники запліднення ооцитів:

  • мінімальне запліднення власних ооцитів жінки становить 58,1%;
  • бажаний показник запліднення становить 63,2%;
  • оптимальний показник становить 73,5%.

У разі донорських ооцитів ці відсотки можуть досягати:

  • до 66,3% – мінімальне запліднення;
  • 70,3% – бажане запліднення;
  • і 78,9% – оптимальне запліднення.

Однак від 1 до 3% випадків призводять до абсолютної неефективності запліднення, коли запліднені ооцити не отримують.

Перевірка запліднення повинна виконуватися ембріологом через 17 ± 1 годину після запліднення. Однак, процеси, пов’язані із заплідненням при звичайному IVF, відстають на 1 годину від запліднення при використанні ICSI. Асинхронність в часі будь-якої з подій, пов’язаних із заплідненням, може поставити під загрозу розвиток ембріона. За межами цього періоду часу неможливо дізнатися, запліднено ооцит чи ні і, власне, є ймовірність невірно інтерпретувати ситуацію.

Характеристики стану зиготи вважаються невід’ємним показником як якості статевих клітин, так і можливості подальшої імплантації ембріона. Багато досліджень підкреслюють прогностичну цінність морфологічної оцінки зиготи завдяки кореляції з хромосомним набором і частотою зупинки ембріона.

Нормальне запліднення ооцитів

Коли запліднення відбувається в нормальних умовах, всередині яйцеклітини є дві структури, відомі як пронуклеуси (PN). Один походить від матері, а інший – від батька. PN повинні бути приблизно однакового розміру, розташовані в центрі цитоплазми з двома чітко прозорими, видимими мембранами. Наявність рівної кількості і розміру PN завжди підвищує ймовірність в подальшому правильного розвитку ембріона.

Оплодотворенная яйцеклетка
Запліднена яйцеклітина (2 пронуклеуса)

Аномальне (неправильне) запліднення

Проте, аномальне запліднення також може відбуватися в ряді випадків, коли замість двох пронуклеусів визначається один, три або більше. При визначенні більше 2-х пронуклеусів причиною може бути додавання двох сперматозоїдів у яйцеклітину через неможливість ооцита запустити захист від заходу лише одного сперматозоїду (від такого неправильного запліднення захищає ICSI).

Неправильне запліднення (1 пронуклеус)

Подібні відхилення вказують на можливі порушення в генетичному матеріалі майбутнього ембріона, і саме тому такі яйцеклітини не можуть надати подальший правильний розвиток ембріона. Як правило при такому заплідненні відбувається зупинка розвитку ембріона (ембріоарест).

 

Аномальне запліднення (3 пронуклеуса)

Якщо запліднення ооцитів не відбулося

Нарешті, можуть бути незапліднені яйцеклітини, які не мають пронуклеусів. Для запліднення яйцеклітини необхідно здійснення ряду змін. Отже, якщо сперматозоїди не можуть активувати ці зміни, яйцеклітина не може їх реалізувати, запліднення не відбувається.

Незапліднена яйцеклітина

За останні кілька років методи активації ооцитів in vitro були реалізовані за рахунок використання культурального середовища з іонофором кальцію. Це стимулює запуск процесу активації і може допомогти в досягненні покращених показників запліднення. Однак в даний час це все ще експериментальний метод, і необхідні додаткові дослідження, щоб підтвердити його надійність.

Великий вплив на показники запліднення надає правильна підготовка до самої програми ЕКЗ, якість препаратів, які використовуються для росту фолікулів (стимуляція), стан ембріологічної лабораторії і середовища для культивації, досвід і максимальна залученість на результат фахівців клініки, і звичайно позитивна налаштованість самої пари на результат.

Читайте також:

Репродуктологічний науковий з’їзд ESHRE у Мілані

03-06 липня відбулася важлива подія - репродуктологічний науковий з’їзд ESHRE у Мілані. На цій конференції ми брали активну участь і хочемо поділитися головними европейськими трендами у лікуванні безпліддя. Ми бачимо скільки є важливих напрямків, які по-справжньому надихають, у нас для того щоб разом з парою досягти головної мети - народження здорових дітей у сім’ях!

Чи можна завагітніти з діагнозом СПКЯ? Частина 1

Синдром полікістозних яєчників (СПКЯ) дійсно є однією з найчастіших причин жіночої ендокринної безплідності. Але це зовсім не означає, що шансів мати бажану вагітність взагалі немає.

Азооспемія. Причини. Стратегія на появу здорового малюка.

Сумна статистика говорить, що чоловічий фактор є причиною не настання вагітності до 40% випадків. Однією з можливих причин є - азооспермія, що зустрічається в одного чоловіка із ста.

Накопичення ооцитів при низькому оваріальному резерві

Кількість ооцитів для запліднення є одним із основних факторів успішності досягнення вагітності у програмі ЕКЗ.

Діагностика генетичних захворювань репродуктивної системи

У Reprolife ми працюємо над тим, щоб надавати нашим парам новітні діагностичні досягнення, щоб оптимізувати методи ЕКЗ та досягти найкращих показників успіху.