Чому у ембріонів утворюється фрагментація?

Що таке фрагментація?

Це відділення фрагменів клітин ембріона, які не містять ядра, тобто ніякої генетичної інформації. Такі фрагменти можуть утворюватися при розподілі клітин усередині ембріона на другу – третю добу його розвитку.

Як оцінити фрагментацію ембріона?

Ступінь фрагментації – це відсоткове співвідношення без’ядерних ділянок цитоплазми до нормальних бластомерів (клітин ембріона).

Цей показник настільки важливий, що відображається у класифікації категорії якості ембріонів.

  • A – ембріон не має фрагментації, всі клітини симетричні
  • B – ембріон містить до 25% фрагментації, більшість клітин симетричні
  • C – у ембріона виражена фрагментація (> 25%), бластоміри асиметричні
  • D – фрагментація ембріона становить понад 50%, бластоміри асиметричні.

Фрагментація ембріона до 25% можлива як варіант норми, що у свою чергу не позначається на його розвитку в подальшому і подальшій імплантації.

Виражений рівень фрагментації (>25%) зазвичай корелює зі зменшенням отримання бластоцист відмінної та гарної якості.

Можливі причини фрагментації:

  • Фрагментація служить для деяких ембріонів як запрограмована загибель. У такому разі причину можна віднести до генетичної. У нашій клініці ми рекомендуємо проводити генетичний тест 37 генів, які можуть впливати на зупинку розвитку ембріонів.
  • До негенетичних причин можна віднести: порушення умов культивування ембріонів, хронічні захворювання у пари та негативні фактори (шкідливі звички, дії токсинів – куріння, випаровування лаків, смол, фарб, радіаційного випромінювання, хіміотерапія), а також невідповідна гормональна стимуляція.

На жаль, чим вищий ступінь фрагментації ембріона, тим гірший прогноз для подальшого розвитку. Слід зазначити, що є випадки, у яких ембріони з важким ступенем фрагментації, формували бластоцисти хорошої якості на п’яту – шосту добу.

Таким чином, фрагментація ембріона на другу та третю добу розвитку не повинна лякати пари, за такої ситуації можливо отримати ембріони, проте рекомендовано преімплантаційне генетичне тестування (ПГТ).

У нашій клініці консультація пари ембріологом з усіх питань розвитку ембріончиків, їх особливості з фотозвітом кожного дня культивування є частиною програми ЕКЗ. Ми простою мовою обговорюємо такі важливі питання. Це дає парі розуміння ситуації на такому важливому етапі свого шляху до батьківства!

Читайте також:

Вплив дієти та способу життя жінки на якість яйцеклітин та ефективність програми ЕКЗ

Всі ми прекрасно знаємо що малорухливий спосіб життя – це шкідливо, що необхідно щодня вживати достатньо води, додавати в раціон харчування фрукти та овочі, проте не здогадуємося який колосальний вплив мають ці дії!

Подвійна стимуляція: як можна отримати більше ооцитів при низькому оваріальному резерві?

У яких випадках проводиться подвійна стимуляція та які переваги проведення DuoStim? Сьогодні розповідає Романова Ольга Олегівна, головна лікарка клініки.

Як заморожування ембріонів впливає на їхню якість?

Сьогодні ембріолог нашої клініки, Ткаченко Ганна Борисівна, розповідає, що таке метод вітрифікації і як довго можна зберігати статеві клітини та ембріони.

Чи підвищує ІКСІ шанси на успіх?

Чи підвищує ІКСІ шанси на успіх? У чому різниця між ЕКЗ та ІКСІ? Навіщо потрібно ІКСІ? Розповідає Лялюк Василь Васильович, завідувач ембріології нашої клініки

Синдром пустого фолікула

Чому інколи під час пункцій не вдається отримати ооцити? Що таке синдром порожнього фолікула, які причини данного явища та як йому запобігти? Розповідає Романова Ольга Олегівна, головний лікар клініки.