Почему происходит нарушение имплантации эмбриона? Романова Ольга
Романова Ольга Олегівна
Головний лікар клініки, ведучий репродуктолог; основна спеціальність: акушерство і гінекологія.

Чому відбувається порушення імплантації ембріона?

Особливо він хвилюючий для пари, яка зіткнулася з безпліддям і очікує результат після проведення ембріотрансферу.

Успішне прикріплення ембріона залежить від двох факторів:

 • правильності ембріонального розвитку (здоров’я ембріона) і
 • готовності ендометрію до імплантації.

За останній час відбувся значний прогрес в розумінні факторів, які впливають на успіх імплантації і як результат – можливості усунення причин, які можуть порушувати прикріплення ембріона.

Вивчення причин, що впливають на повторні невдачі імплантації (RIF – recurrent implantation failure), вимагають комплексного підходу декількох фахівців:

 • репродуктолога;
 • ембріолога;
 • генетика;
 • молекулярного біолога.

 

У медичному центрі Reprolife працює група фахівців, які спеціалізуються на допомозі парам, які зіткнулись з повторними невдачами імплантації.

 

Основні причини RIF з боку ендометрія:

 • Зсув «вікна імплантації»

Для цих цілей ми проводимо аналіз на рецептивність ендометрія ERA (Endometrial Receptivity Analysis), який оцінює особливості ендометрія, найбільш сприятливі для прикріплення і розвитку ембріона. ERA-тест дає можливість визначити вікно імплантації індивідуально. В даному випадку ми розуміємо оптимальний час для перенесення ембріона конкретній жінці.

 • Порушення будови матки, наявність поліпів, синехий (спайок) порожнини матки, субмукозні розташування вузлів, які деформують порожнину.

У клініках медичного центру Reprolife кожній жінці ми проводимо УЗД матки і яєчників в 3D режимі на апараті Voluson E10. Тільки так можна якісно провести діагностику і оцінити всі важливі деталі.

 • Хронічний ендометрит (запальний процес ендометрію) і аутоімунний ендометрит (атака власними клітинами імунної системи клітин ендометрія).

Для виключення цього чинника проводиться діагностична гістероскопія, яка дає нам можливість візуалізувати ендометрій, бачити його структуру і провести забір аналізу на CD 138, CD 56 клітини. У разі підтвердження цих порушень проводиться обов’язкове лікування.

 • Імунологічний фактор порушення імплантації – це ще одна можлива причина, якій слід приділяти увагу.

У таких випадках власні клітини імунної системи можуть атакувати ембріон або внутрішню поверхню стінки посудини, який живить ембріон на етапі імплантації. У групі ризику в таких випадках можуть бути жінки з аутоімунними порушеннями (наприклад, аутоімунний тиреоїдит).

 • Порушення балансу мікробіома ендометрія. У таких випадках проводиться визначення всіх ендометріальних бактерій, в тому числі пов’язаних з більш високою частотою настання вагітності і подальша корекція.
 • Найважливішим фактором успішної імплантації і виношування вагітності є стан судин жінки і системи згортання крові (гемостаз).

Якщо у жінки є генетична схильність до підвищеного згущення крові (тромбоутворення), а також підвищений рівень естрадіолу, то на ранніх етапах перебудови організму під час вагітності і під впливом певних гормональних препаратів, які використовуються для підтримки імплантації, відбувається активізація факторів згортання.

Як результат порушується здатність ембріона передавати сигнал про настання вагітності, а з боку жіночого організму не відбувається відповідне харчування ембріона. У підсумку – імплантація порушується.

З метою правильної підтримки процесу імплантації і розвитку ембріона в нашій клініці ми рекомендуємо проводити генетичний аналіз на тромбофілією і фолатний обмін жінці ще на етапі підготовки до програми ЕКЗ. Це допомагає правильно підбирати препарати для підтримки імплантації і підтримувати правильність кровопостачання малюка.

 • Порушення скорочувальної здатності матки при ембріотрансфер і імплантації. У таких випадках ми використовуємо препарати для зниження активності скорочення і створення сприятливих умов для прикріплення.

Як бачите, процес імплантації ембріона – це дуже тонкий механізм, де кожна деталь має величезне значення. При підготовці до вагітності, переносу ембріона тільки персоналізований підхід, уважне ставлення до кожної деталі та правильна налаштованість пари може привести до результату – настання вагітності та народження здорової дитини.

Наступного разу ми обов’язково розповімо про можливі причини, що впливають на імплантацію, з боку ембріона.

Читайте також:

Які основні причини невдачі імплантації ембріона?

Благополучне настання вагітності залежить від низки подій, серед яких імплантація ембріона є однією з найважливіших. На успішність імплантації та виношування вагітності впливають багато причин. Часто ці причини можуть бути поєднаними. З вірою та правильним настроєм на головний результат, командною роботою пари та репродуктолога такі ситуації, як RIF переборні.

Діагностика генетичних захворювань репродуктивної системи

У Reprolife ми працюємо над тим, щоб надавати нашим парам новітні діагностичні досягнення, щоб оптимізувати методи ЕКЗ та досягти найкращих показників успіху.

Імплантаційні кров’яні виділення

Імплантаційні кров'яні виділення, як правило, виникають між 6 і 12 днями після зачаття, коли запліднена яйцеклітина прикріплюється до слизової оболонки матки. Чому вони виникають? Розповідає Шеплякова Тетяна Михайлівна.

ERA-test. Частина 2

У першій частині ми вже говорили, даний тест необхідно проводити в контрольованому циклі. Що це означає?

ERA-test. Частина 1

Друзі! Сьогодні поговоримо про ERA-тест. Для чого його проводять?