Журавльова Олена Миколаївна
Лікар акушер-гінеколог. Гінеколог-ендокринолог. Спеціаліст УЗ-діагностики

Чи потрібно вагітним здавати глюкозо- толерантний тест?

Це питання дуже часто задають вагітні жінки під час прийому. Мабуть тому, що прочитавши інформацію в інтернеті, вважають некомфортною та складною для себе процедуру цього дослідження.

Перед тим, як дати відповідь, хочу трохи пояснити про особливості обміну речовин у вагітної жінки.

Під час вагітності у здорових жінок рівень глюкози натщесерце нижчий, ніж до вагітності, внаслідок інсулінонезалежної утилізації глюкози плодом та плацентою. А в ІІ та в ІІІ триместрі вагітності діабетогенні гормони плаценти приводять до фізіологічної резистентності (зниженої чутливості) до інсуліну. Як результат цього – підвищення рівня цукру в крові (гіперглікемія) та порушення толерантності до глюкози після їжи. Якщо функція підшлункової залози не порушена, то рівень глюкози в крові вагітної зможе підтримуватись в межах норми. Але якщо інсуліну виробляється недостатньо для корекції глюкози, то тоді і розвивається цукровий діабет, пов’язаний з вагітністю – гестаційний цукровий діабет.

Першим проявом якого є підвищення рівня глюкози в крові. А це веде до інших порушень обміну в організмі вагітної та плоду. Відповідно, до ризиків розвитку таких ускладнень, як вроджені вади розвитку плоду, багатоводдя, пізній гестоз, малий плід, гіпоксія плода, крупний плід. Крім того, у жінок з гестаційним діабетом часто після вагітності розвивається цукровий діабет 2 типу (протягом 10-15 років). Діти, матусі яких страждали на гестаційний діабет, теж в групі ризику розвитку діабету 2 типу. У всьому світі останнім часом збільшується розповсюдженість цукрового діабету, зокрема гестаційного. Тому саме для скринінгу предіабету та раннього виявлення діабету і призначається у терміні 24-28 тижнів вагітності оральний глюкозо-толерантний тест з 75 г глюкози.

Завдяки цьому тесту ми можемо своєчасно виявити порушення вуглеводного обміну, визначити рівні глюкози та своєчасно скорегувати їх. Це і буде профілактика можливих ускладнень у вагітної жінки та плоду.

Глюкозо-толерантний тест (ГТТ) – абсолютно безпечний діагностичний тест. Дослідження глюкози проводиться вранці натщесерце після 8-12-годинного голоду, у вагітної беруть кров з вени. Потім дають випити розчин глюкози (75 г в 250 мл негазованої води). Для покращення смаку рекомендую додати в розчин сік 1⁄2 лимону. Цю суміш слід випити маленькими ковточками, не поспішаючи, протягом 5-10 хвилин. Можна запивати негазованою водою. Після чого через 1 та 2 години проводяться повторні забори венозної крові для визначенні рівня глюкози в них. Під час цього 2-хгодинного тесту слід сидіти. Неможна приймати їжу, приймати ліки, що впливають на рівень глюкози. Але можливо вживати негазовану воду. Інтерпретацію результатів тесту проводить виключно лікар.

Читайте також:

Репродуктологічний науковий з’їзд ESHRE у Мілані

03-06 липня відбулася важлива подія - репродуктологічний науковий з’їзд ESHRE у Мілані. На цій конференції ми брали активну участь і хочемо поділитися головними европейськими трендами у лікуванні безпліддя. Ми бачимо скільки є важливих напрямків, які по-справжньому надихають, у нас для того щоб разом з парою досягти головної мети - народження здорових дітей у сім’ях!

Чи можна завагітніти з діагнозом СПКЯ? Частина 1

Синдром полікістозних яєчників (СПКЯ) дійсно є однією з найчастіших причин жіночої ендокринної безплідності. Але це зовсім не означає, що шансів мати бажану вагітність взагалі немає.

Чи потрібно робити аналіз на ДНК фрагментацію сперматозоїдів?

Досвідчена і компетентна команда клініки Reprolife рекомендує тільки самі необхідні тести і дослідження, які мають в собі наукове підґрунтя. Ми здатні привести Вас до мрії стати батьками!

Гістероскопія – операція без розрізів та швів.

Гістероскопія дозволяє позбутися маткових причин безпліддя, механічних перешкод настання вагітності, патологічних станів ендометрію та цервікального каналу у будь-які вікові періоди. Клініка Reprolife має медичну команду, яка спеціалізується на ендоскопічній хірургії.

Які основні причини невдачі імплантації ембріона?

Благополучне настання вагітності залежить від низки подій, серед яких імплантація ембріона є однією з найважливіших. На успішність імплантації та виношування вагітності впливають багато причин. Часто ці причини можуть бути поєднаними. З вірою та правильним настроєм на головний результат, командною роботою пари та репродуктолога такі ситуації, як RIF переборні.