Шаргородская Анна Витальевна
Врач акушер-гинеколог, эндокринолог, специалист УЗ диагностики

Дайджест по менопаузі. Частина 1. Як дізнатися про наближення менопаузи?

При згадці про менопаузу і клімакс традиційно виникають такі асоціації: припливи, старіння, зайва вага, зниження працездатності, погіршення пам’яті, з дітонародженням покінчено назавжди, «прощай молодість – привіт хвороби» і безліч інших малоприємних думок та почуттів. Чого варте тільки одне визначення – «клімактеричка»!

За останні 100 років середня тривалість життя людини в деяких країнах зросла більш ніж на 30 років. Це означає, що практично третина, а то й більше, свого життя жінка проведе в менопаузі. Так невже цей час дійсно виглядає так похмуро і непривабливо або все ж таки існують інструменти, за допомогою яких палітру фарб можна змінити?

Поступове зниження вироблення статевих гормонів, згасання репродуктивної функції у жінок спостерігається задовго до припинення менструації. «Йдучи на відпочинок» яєчники не відразу «вимикають світло», а поступово знижують його інтенсивність (виняток – хірургічна менопауза, коли видаляють яєчники, і організм різко втрачає основне джерело статевих гормонів).

Спочатку, в період пременопаузи, падає рівень прогестерону, відомого як основний гормон вагітності, коротшає або подовжується менструальний цикл, порушується дозрівання фолікулів, часто виникають фолікулярні кісти яєчників, гіперплазія (потовщення) ендометрія. Зі зниженням рівня естрадіолу (основний «жіночий» гормон) поступово настає менопауза: перестають дозрівати фолікули в яєчниках, ендометрій (внутрішній шар матки) перестає рости і готуватися до вагітності, що призводить до припинення менструацій і настання менопаузи. Пізніше всіх статевих гормонів знижується вироблення тестостерону (основний анаболічний, «силовий» гормон з якого, до речі, в жировій тканині можуть утворюватися естрогени навіть в період менопаузи), і тоді організм наче «втрачає тонус» і починає стрімко старіти. Все це природні запрограмовані природою і нашою генетикою процеси, і запобігти цьому або зупинити їх неможливо, але ось відстрочити і уповільнити – абсолютно реально.

Про це та багато іншого і буде наш щотижневий «дайджест по менопаузі».

Випуск 1. Як дізнатися про наближення менопаузи?

Суб’єктивні (неспецифічні) ознаки менопаузи

  • проміжок між менструаціями (менструальний цикл) став скорочуватися на кілька днів і / або деякі цикли стали «випадати»;
  • м’язи втрачають тонус і рельєф, а для їх відновлення потрібно більше часу і зусиль;
  • зниження толерантності до фізичних навантажень;
  • з’являється сухість слизових (зменшується кількість вагінального секрету, сухість у роті і осиплість голосу, ефект «сухого ока»);
  • зниження еластичності шкіри;
  • емоційна лабільність (різкі перепади настрою, невмотивовані напади гніву і агресії змінюються плаксивістю і депресією);
  • напади підвищеної пітливості (припливи) і відчуття жару.

Об’єктивні ознаки менопаузи

  • підвищення рівня ФСГ і зниження рівня естрадіолу в сироватці крові;
  • поодинокі фолікули або їх повна відсутність в яєчниках за даними УЗД.

Ну що, дорогі мої дівчата, всі знайшли у себе симптоми менопаузи?

Як бачите, більшість симптомів, дійсно, неспецифічні і можуть спостерігатися як прояви ПМС, бути фоном інших захворювань або симптомами звичайної перевтоми.

Саме тому, визначення рівня ФСГ може бути об’єктивним маркером перименопаузального переходу. А ось оцінювати свій фолікулярний резерв і репродуктивний потенціал, тим більше, якщо Ви ще не наважилися стати батьками, необхідно в більш ранньому віці, так як різке зниження кількості антральних фолікулів у віці до 35 років можна розцінювати як провісник ранньої або передчасної менопаузи.

Менопауза – це стійка відсутність менструації протягом 12 місяців і, як правило, супутні прояви клімактеричного синдрому (припливи, гіпергідроз, дратівливість, порушення сну тощо).

Передує цьому період, коли цикл збережений, але вже з’являються деякі симптоми клімаксу, називають пременопаузою.

Який же вік настання менопаузи вважати нормою?

Безумовно, визначальну роль відіграє генетика. Поцікавтеся у вашої мами, тітки, бабусі – коли у них припинилися щомісячні менструальні виділення.

Епігенетичні фактори визначають, які гени будуть активовані, а які будуть «мовчати». Іншими словами, як буде реалізований генетичний код в залежності від впливу зовнішніх і внутрішніх факторів. Тому, Ваш спосіб життя, звички, харчування, супутні захворювання, умови навколишнього середовища і навіть те, як Ваша мама виношувала вагітність, будуть впливати на вік настання менопаузи.

Природним віком настання менопаузи для сучасної жінки прийнято вважати 45-55 років.

  • Рання менопауза – до 45 років.
  • Передчасна – до 40 років.
  • Пізня – після 55 років.

Причини передчасної та ранньої менопаузи

Як уже згадувалося вище – генетика і епігенетика.

Важливими чинниками ризику є:

  • хромосомні аномалії (синдром Тернера, синдром дисгенезії, синдром ламкої Х-хромосоми (синдром Мартіна-Белла), приховані аномалії Х-хромосоми);
  • патологія вагітності у матері (вплив радіації, лікарських або хімічних речовин, перенесені вірусні інфекції);
  • аутоімунні захворювання (цукровий діабет, АІТ, ендометріоз, ревматоїдний артрит, системна червона вовчанка тощо);
  • хіміо- та променева терапія онкозахворювань (в першу чергу матки і її придатків);
  • хірургічні втручання на матці і яєчниках (гістеректомія, резекція яєчників).

Хірургічне видалення яєчників в будь-якому віці призводить до різкого настання менопаузи з можливим розвитком важкого посткастраційного синдрому при відсутності відповідної замісної гормональної терапії!

У чому небезпека пізньої менопаузи?

Менопауза у віці старше 55 років може бути генетичної нормою і все ж, дослідження показують, що така тривала гормональна активність яєчників сприяє розвитку онкології репродуктивних органів (матки, яєчників, молочних залоз). Тому, для жінок зі збереженою менструальною функцією в цьому віці обов’язково щорічне рентгенологічне обстеження – мамографія, огляд гінеколога та УЗД органів малого таза 2 рази на рік.

Моє улюблене питання: чи можна відстрочити настання менопаузи?

Що ми не можемо змінити: генетику, умови нашого внутрішньоутробного розвитку, все що було до моменту, коли Ви прочитали цей пост.

Що можна змінити: вплив зовнішніх факторів і спосіб життя.

Формула широко відома: здоровий сон, спорт, регулярний секс (не плутати з безладним) і позитивний настрій (протистояння стресу). І всі ланки в цьому ланцюжку – взаємопов’язані; формують стресостійкість, сприяють травленню і гарному настрою, а отже, допомагають зберегти сили і здоров’я, продовжити молодість і відстрочити настання менопаузи.

Але навіть, якщо вона прийшла надто рано, не варто впадати у відчай. У наступному випуску нашого дайджесту будемо розбирати методи профілактики і лікування негативних проявів менопаузи.

Читайте також:

Чи можна завагітніти з діагнозом СПКЯ? Частина 1

Синдром полікістозних яєчників (СПКЯ) дійсно є однією з найчастіших причин жіночої ендокринної безплідності. Але це зовсім не означає, що шансів мати бажану вагітність взагалі немає.

Азооспермія. Причини. Стратегія на появу здорового малюка.

Сумна статистика говорить, що чоловічий фактор є причиною не настання вагітності до 40% випадків. Однією з можливих причин є - азооспермія, що зустрічається в одного чоловіка із ста.

Що таке АМГ?

Що таке антимюлеровий гормон? Коли та для чого потрібно визначати рівень АМГ і чи можливо покращити його показники? Читайте у сьогоднійшній статті!

Що таке оваріальний резерв?

Для чого потрібно визначати оваріальний резерв? Які є методи його визначення та як вибрати найточніший? Потурбуйтеся про своє здоров'я та будьте проінформованими!

Інтимне омолодження. Модний тренд чи усвідомлена необхідність?

Сучасна естетична медицина розвивається стрімко, щорічно з'являються нові технології і методи. Не залишилася осторонь і інтимна сфера. Розповідає Анна Віталіївна Шаргородська, ендокринолог-гінеколог нашої клініки.