Етапи програми ЕКЗ

Перший крок – це знайомство. Під час першої консультації важлива присутність сімейної пари. Лікарю репродуктологу будуть необхідні всі дані медичної історії, як довго не наступала вагітність, які проводилися обстеження, яке лікування призначали, чи є супутні особливості тощо. У разі необхідності лікар призначить додаткові обстеження. Після того, як буде ясна повна картина, лікар описує стратегію подальших дій.

 

Якщо ми розуміємо, що для досягнення вагітності потрібно проведення ЕКЗ, ми детально обговорюємо програму і починаємо перший етап.

 

Етап 1. Стимуляція росту фолікулів

 

Перший етап протоколу – це стимуляція росту фолікулів. Ми використовуємо ін’єкційні гонадотропіни. Вони абсолютно ідентичні тим гонадотропінам, які виробляються в організмі кожної жінки. З огляду на те, що їх загальна концентрація в крові підвищується, ми можемо очікувати, що в яєчнику дозріє не один фолікул, а кілька. Це дає можливість отримати для запліднення більшу кількість ооцитів. В середньому стимуляція триває протягом 12 днів. За цей проміжок часу ми зустрічаємося з жінкою 2-3 рази, проводимо УЗД, контролюємо зростання фолікулів і коригуємо наші призначення.

 

Етап 2. Отримання яйцеклітин (пункція)

 

Другий етап програми ЕКЗ – це отримання яйцеклітин (пункція). Дана процедура відбувається зі знеболенням, тому вона абсолютно безболісна і легко переноситься, триває протягом 15-20 хвилин. Одноразовою стерильною тонкою голкою через стінку піхви ми пунктуємо кожен фолікул в яєчнику і отримуємо яйцеклітини. Ооцити відразу передаються ембріологу. Він розмішує їх в спеціальне середовище, де вони перебувають на протязі декількох годин. Потім необхідно запліднити яйцеклітини. Сперматозоїди повинні бути активні і життєздатні, тому чоловік здає сперму безпосередньо в день пункції.

 

Етап 3. Запліднення

 

Запліднення в нашій клініці проводиться методом ICSI. Ембріолог під мікроскопом вибирає найактивніші і морфологічно правильні сперматозоїди і вводить їх всередину кожної яйцеклітини. Далі запліднені яйцеклітини переносяться в спеціальний інкубатор, в якому чітко дотримуються всі умови, як і при розвитку ембріончика в організмі жінки. Протягом 5-6 днів ембріончики знаходяться під пильним наглядом ембріолога.

 

Етап 4. Біопсія клітин та вітрифікація

 

На п’яту добу розвитку ембріона ми можемо провести біопсію клітин для проведення преімплантаційного генетичного тестування (PGT-A). Цей тест визначає хромосомно нормальні (еуплоідні) ембріони, що збільшить шанси на імплантацію і народження здорової дитини.

 

Для проведення біопсії ембріолог бере близько 5 клітин з клітин-попередників майбутньої плаценти (трофектодерми). Ці зовнішні клітини і є те, що у майбутньому стане плацентою. Важливо знати, що внутрішній пул клітин, що називається внутрішньоклітинною масою, з яких буде розвиватися дитина, не зачіпаються.

 

Після цього всі ембріони заморожуються (вітрифікуються). У нашій клініці ми завжди сегментуємо цикл, тобто не проводимо стимуляцію яєчників і перенесення в одному циклі.

 

Дана стратегія збільшує шанси на благополучне настання вагітності, а також дає час:

 

  1. для проведення PGT-A і визначення хромосомно здорових ембріонів;
  2. для підготовки ендометрія (в разі необхідності репродуктологу важливо визначити «вікно імплантації») і організму жінки до ембріотрансферу.

 

Етап 5. Визначення вікна імплантації, підготовка ендометрію

 

Що таке «вікно імплантації»? Це певний проміжок часу, протягом якого ендометрій рецептивний, тобто найбільш готовий до імплантації ембріона. Для успішного прикріплення дуже важливі як готовність ендометрію, так і правильний розвиток ембріона. За 5-6 добу ембріон повинен вирости до стадії бластоцисти (містити 156-200 клітин). Міжнародні дослідження довели, що даний період розвитку є найбільш ефективним для успішного настання вагітності.

Наступний етап – підготовка ендометрію. Це час, коли всі наші сили спрямовані на підготовку будиночка для малюка. Протягом приблизно 14 днів, використовуючи спочатку естрогени, а потім прогестини, ми готуємо ендометрій. На цьому етапі дуже важлива підтримка правильної мікроциркуляції і стану імунної системи (імунологічна толерантність до ембріончику). Ми зустрічаємося кілька разів на УЗД, відстежуємо товщину ендометрія і його структуру. І коли все точно готово, ми призначаємо день ембріотрансферу.

 

Етап 6. Ембріотрансфер

 

Ембріотрансфер – найвідповідальніший етап. Ця абсолютно безболісна процедура – по відчуттю, як огляд на кріслі. Під контролем УЗД абдомінальним датчиком (через животик), ми можемо контролювати всі наші дії. Ви теж можете бачити все те, що відбувається на моніторі УЗД апарату. Ембріончик переноситься в крапельці живильного середовища, в верхню третину порожнини матки. Це найсприятливіше місце для імплантації. Протягом приблизно двох годин після ембріотрансферу Ви перебуваєте в клініці під наглядом, а далі ми відпускаємо Вас додому з рекомендаціями і чекаємо з доброю звісткою).

 

Етап 7. Тест на вагітність

 

Через два тижні ми знову зустрічаємося, щоб констатувати факт настання Вашої вагітності.

Читайте також:

Програма «Відкладене материнство»

Відкладене материнство – це програма, яка дозволяє планувати вагітність у більш пізньому репродуктивному віці і зберегти свій генетичний матеріал у молодому віці.

Накопичення ооцитів при низькому оваріальному резерві

Кількість ооцитів для запліднення є одним із основних факторів успішності досягнення вагітності у програмі ЕКЗ.

5 причин не боятися ЕКЗ

Лікування за допомогою екстракорпорального запліднення дає можливість народження нового життя і щастя бути батьками!

Вплив дієти та способу життя жінки на якість яйцеклітин та ефективність програми ЕКЗ

Всі ми прекрасно знаємо що малорухливий спосіб життя – це шкідливо, що необхідно щодня вживати достатньо води, додавати в раціон харчування фрукти та овочі, проте не здогадуємося який колосальний вплив мають ці дії!

Чому у ембріонів утворюється фрагментація?

Ткаченко Анна Борисівна, ембріолог нашої клініки, ділиться інформацією про те, що таке фрагментація ембріонів і які її можливі причини.