Шаргородська Анна Віталіївна
Лікар акушер-гінеколог, ендокринолог, фахівець УЗ діагностики

Фітопрепарати або гормони: що краще приймати при менопаузі?

Дайджест по менопаузі. Частина 2. Фітопрепарати або гормони: що краще приймати при менопаузі

Кожний препарат має своє місце і час, коли його можна і потрібно призначити.

З появою перших симптомів менопаузи будь-яка жінка починає шукати засоби і методи боротьби з ними. Найчастіше вибір падає на так звані фітоестрогени.

“Це ж травичка! Це не гормон який-то … Яка від неї може бути шкода? Мені допомагає і тобі допоможе,” – радить найближча подруга. І ось, вибір зроблений.

Фітогормони (ФГ) – група ізофлавонів, що містяться в рослинах і мають гормоноподібну дію. Їх структура відрізняється від стероїдних гормонів людини, але вони здатні виявляти слабку естрогенну активність.

Для зменшення симптомів менопаузи використовують препарати на основі циміцифуги, червоної конюшини, сої, шишок хмелю (що мають естроген-подібну дію).

Фітогормони не змінюють рівні ЛГ, ФСГ, естрадіолу і білка, що зв’язує статеві гормони (ГЗСГ), а отже не впливають на гормональний фон, але здатні збільшувати вироблення серотоніну і дофаміну, знижувати вміст норадреналіну, тим самим маючи позитивний вплив на настрій, нервову систему і самопочуття в цілому. На тлі прийому ФГ може стабілізуватися артеріальний тиск і відзначається зменшення кількості і інтенсивності припливів.

Гормональна терапія в менопаузі не є в повній мірі замісною. Призначаючи її, ми не прагнемо досягти рівня гормонів, який був у жінки в репродуктивному віці. Наша мета – пом’якшити період переходу до менопаузи, отримавши деякі довгострокові «бонуси» від часткового поповнення дефіциту гормонів.

Які бонуси ми отримуємо при замісній гормональній терапії:

  • профілактика артеріальної гіпертонії (підвищення тиску), часто з’являється саме в період перименопаузи;
  • профілактика порушень ліпідного обміну: відзначено зниження субклінічного атеросклерозу артерій (накопичення холестерину на стінках судин і їх перекриття) і ризику інфаркту при призначенні замісної гормональної терапії в перші 6 років менопаузи (KEEPS, 2016);
  • відзначено зниження ризику загальної смертності на 18-39% у жінок, які отримували замісну гормональну терапію протягом 10 років (Mikkola et al, 2015);
  • профілактика порушень вуглеводного обміну: зниження ризику розвитку цукрового діабету на тлі замісної гормональної терапії (за рахунок зниження витрат інсуліну);
  • профілактика остеопорозу (вимивання кальцію з кісток) і втрати м’язової маси і сили;
  • підтримання здоров’я шкіри (підтримка рівня колагену) і слизових (захист від атрофії);
  • профілактика когнітивних порушень (зниження пам’яті) і хвороби Альцгеймера;
  • зниження ризиків нетримання сечі через атрофії слизових, що відбувається при дефіциті естрогенів;
  • ну і звичайно, мінімізація припливів, якщо вони були.

Як бачите, бонуси суттєві, і всі вони пов’язані з віддаленими наслідками менопаузи. Жоден фітопрепарат не має такий спектр компетенцій.

Так, безумовно, є свої тонкощі в призначенні ЗГТ і протипоказання.

Про це та багато іншого читайте в нашому наступному випуску.

І будьте щасливі, молоді і здорові! 🙂

Читайте також:

Дайджейст про менопаузу. Випуск 4. ГУМС (геніто-урінарний менопаузальний синдром).

У четвертому випуску дайджесту про менопаузу Анна Віталіївна Шаргородська, ендокринолог-гінеколог нашої клініки, розповість про доступні методи лікування вульво-вагінальної атрофії (стоншення слизової).

Про що мовчать жінки та не завжди запитує лікар?

У третьому випуску дайджесту про менопаузу Анна Віталіївна Шаргородська, ендокринолог-гінеколог нашої клініки, розповість про делікатні симптоми, які виникають на тлі зниження рівня статевих гормонів.

Дайджест по менопаузі. Частина 1. Як дізнатися про наближення менопаузи?

Як дізнатися про наближення менопаузи, який вік її настання вважати нормою, причини передчасної та ранньої менопаузи, чи можна відстрочити настання менопаузи - читайте в нашому першому номері дайджесту по менопаузі. Розповідає Анна Віталіївна Шаргородська, ендокринолог-гінеколог нашої клініки.

Що таке стимуляція яєчників і як вона відбувається?

Успіх програми ЕКЗ залежить від кількості і якості яйцеклітин (ооцитів) і для найбільш оптимальної результативності важливо мати достатню їх кількість. Тому перший і важливий етап програми ЕКЗ починається зі стимуляції яєчників.

Роль гормонів в anti-age менеджменті

Старіння - це етап у житті і природний процес, але проживати цей період можна, зберігаючи здоров'я і красу. І тут ми говоримо не тільки про косметологію, а скоріше про роботу організму зсередини.