Як правильно вводити прикорм?

Як правильно вводити прикорм?

З якого місяця слід вводити прикорм?

Можливо, все врахувати не вдасться, але не допустити основні помилки дуже важливо.

Отже, малюк до 6 міс. згідно рекомендацій ВООЗ має вживати лише грудне молоко чи/і молочну суміш.

Раніше цього віку не варто поспішати і наполягати спробувати щось з’їсти якщо немовля не проявляє жодного інтересу до їжі та якщо набір ваги в нормі.

Які є ознаки, що свідчать про те, що потрібно вводити прикорм?

Умовними ознаками, які можуть натякнути на те, що дитина готова спробувати щось з’їсти є:

 • Наявність зубів (хоча деякі діти, увага, народжуються з зубами! в інших же зуби можуть з‘явитися ближче до 9-12 міс. життя).
 • Вміння сидіти (хоча чітко в 6 міс. невеликий відсоток дітей сидять самостійно, не на руках у батьків, цю навичку вони освоюють ближче до 8 міс. і пізніше).
 • А ось найважливіша ознака готовності дитини до прикорму є інтерес до їжі.

Якщо хтось з дорослих у присутності дитини щось смакує, дитина може чітко дати зрозуміти, що хоче це спробувати і буде всім тілом тягнутися до їжі, яка її так зацікавила.

В цей момент дуже важливо дорослому не злякатися і дати можливість малюку хоча б потримати цей об‘єкт цікавості в ручках чи торкнутися його. В віці 5-6 міс. стійкість уваги малюка дуже нетривала і дитина може просто потримати їжу в ручці короткий проміжок часу чи доторкнутися до неї язичком. Це вже буде великий крок і знайомство з дорослою їжею. Якщо в сім’ї надають перевагу здоровій їжі, то хвилюватися що дитина у вашій присутності та під пильним наглядом у віці близько 6 міс. «пограється» з яблуком чи розчавить банан не варто. Бо це великий досвід і великий крок вперед у пізнанні світу дитиною. В цей момент важливо спостерігати до чого в дитини виникає інтерес і по-трохи пропонувати їй це.

З яких продуктів потрібно починати прикорм?

В якості першого прикорму можуть бути:

 • Кефір, творожок, йогурт без домішок з позначкою «для дітей» чи власного приготування на пастеризованому молоці, в йогуртниці.
 • Каша (кукурудзяна, гречана, вівсяна, менш бажано рисова)
 • Сезонні овочі, фрукти (краще почати з овочів) у вигляді готового пюре (що значно економить час, зручно взяти на прогулянку чи в подорож), або власного приготування (на пару, запечені та перебиті в пюре).

Слід уникати упередження, що ідеальним першим овочем має бути кабачок. Це не так! Він має низький калораж тому дитину ним не нагодуєш. В осінньо-зимовий сезон першим овочем може бути морква, батат, картопля, броколі, цвітна капуста (можна брати овочі «шокової заморозки»), з фруктів: яблука, груші, чорнослив і навіть авокадо! Це не шкідливо, а різноманітно і корисно.

З 8-9 міс. в раціон варто додати м‘ясо (кролика, індичку, телятину), рибу (тріску, дорадо, хек), нерафіновані жири рослинного походження (лляну олію, олію волоського горіху, оливкову) та тваринного походження (найкраще масло Гхі, тобто топлене вершкове масло), свіжі ягоди, максимально корисний по складу хліб/печево/сухарики, макарони твердих сортів з позначкою для малюків.

Розмір нового спожитого продукту вперше має становити не більше 1-2 ложечок, тобто умовно 10-15 г. На введення продукту до повного вікового об‘єму слід видлити до  5-7 днів.

Як не сформувати негативні звички під час прикорму?

 • Не годувати малюка, вмикаючи гаджети (це може розвинути безумовний рефлекс взаємозв‘язку: мультик-їжа і схильність до переїдання несвідомим поглинанням їжі): відівчити ніколи не пізно, але краще не привчати.
 • Не пропонувати соки дитині. Не варто пити щось окрім води або не солодких компотів, киселів (варені фрукти в великій кількості води не несуть великої користі для малюка, бо вітамін С руйнується при температурі вище 56 С, хіба задля клітковини та природньої фруктози). Тому ліпше свіжий фрукт/ягоду запити водою.
 • Не привчати до солодощів з рафінованим цукром (допустимо пропонувати пастилу без цукру, свіжі/сушені/сублімовані фрукти, ягоди).
 • Категорично заборонено давати дитині мед до 1-річного віку (містить незначну кількість спор групи клостридій).
 • Не годувати дитину, яка плаче і категорично відмовляється від запропонованої страви.

Як прищепити дитині правильну культуру харчування і ставлення до їжі?

Нехай посуд і прибори для дитини будуть окремими: безпечними, яскравими, можна з фіксацією до столу. Дозволяйте малюкам їсти самостійно, в тому числі руками: це допоможе розрізняти текстуру їжі і дуже розвиває дрібну моторику.

Важливо не пропустити момент дитячого інтересу до їжі, бо на прийняття дитиною нового способу харчування та регулярного споживання нею прикорму щодня можуть піти тижні, іноді місяці. Щоб запобігти розвитку анемії слід не боятися годувати дитину безпечними продуктами, готувати їх різноманітно (на пару, запікати, робити суфле з м‘яса, овочів на водяній бані), пропонувати різну структуру страв (спершу як однорідне пюре, з часом неоднорідне пюре, з появою зубів – кубиками, слайсами чи цільними шматочками і т. д.).

Якщо сім‘я дотримується здорового, адекватного, різноманітного раціону харчування у дитини немає жодних шансів залишитися голодною чи здобути негативні харчові звички. Пам‘ятайте, що на першому році життя дитина має лише познайомитися з їжею, а з 1 до 2 років – перейти на неї. Не намагайтеся дитину після 6 міс. одразу привчити до всіх овочів і годувати 4-5 разів на день та очікувати, що все сподобається і буде з’їденим. Кожна дитина – окремий всесвіт: вона обов‘язково з‘ясує, що їй смакує найбільше і скоро всі члени сім’ї будуть радо їсти разом їжу, яка сприяє здоров‘ю малюка.

Читайте також:

Репродуктологічний науковий з’їзд ESHRE у Мілані

03-06 липня відбулася важлива подія - репродуктологічний науковий з’їзд ESHRE у Мілані. На цій конференції ми брали активну участь і хочемо поділитися головними европейськими трендами у лікуванні безпліддя. Ми бачимо скільки є важливих напрямків, які по-справжньому надихають, у нас для того щоб разом з парою досягти головної мети - народження здорових дітей у сім’ях!

Гістероскопія – операція без розрізів та швів.

Гістероскопія дозволяє позбутися маткових причин безпліддя, механічних перешкод настання вагітності, патологічних станів ендометрію та цервікального каналу у будь-які вікові періоди. Клініка Reprolife має медичну команду, яка спеціалізується на ендоскопічній хірургії.

Чи потрібно вагітним здавати глюкозо- толерантний тест?

Це питання дуже часто задають вагітні жінки під час прийому. Мабуть тому, що прочитавши інформацію в інтернеті, вважають некомфортною та складною для себе процедуру цього дослідження.

Накопичення ооцитів при низькому оваріальному резерві

Кількість ооцитів для запліднення є одним із основних факторів успішності досягнення вагітності у програмі ЕКЗ.

Що потрібно знати про кріоконсервацію сперми ?

Протягом останніх років кріоконсервація сперми є одним з найпопулярніших та ефективних методів збереження чоловічої фертильності.