Горщанік Юлія Володимирівна
Лікар акушер-гінеколог, репродуктолог-ендокринолог, фахівець УЗ-діагностики

Кардіотокографія. Про унікальні можливості діагностики внутрішньоутробного стану дитини

Кардіотокографія – це синхронний електронний запис серцевого ритму у плода, маткових скорочень та рухів дитини. Являє собою безпечну для матері та дитини процедуру і дає можливість діагностувати внутрішньоутробний стан дитини. Легені у дитини на етапі внутрішньоутробного розвитку ще не функціонують, хоча дитина може імітувати дихальні рухи, але кисень через них не потрапляє. Усі необхідні речовини надходять у дитячий організм виключно через плаценту. Якщо транспорт кисню порушено, розвивається гіпоксія або кисневе голодування. На ранніх термінах гіпоксія може привести до появи аномалій розвитку та уповільнення росту ембріона. У пізні терміни кисневе голодування призводить до затримки росту плода, вплив на центральну нервову систему, негативно впливає на адаптаційні можливості дитини після народження.
Діагностика внутрішньоутробного стану плоду була і є одним із найважливіших завдань акушер-гінеколога. Вона багато в чому визначає стратегію ведення вагітності і пологів, кінцева мета якої полягає в забезпеченні ефективної допомоги для народження живої здорової дитини. Найпершим для цього розробили дерев’яну трубку – стетоскоп, що дозволило вислуховувати серцеву діяльність плода з 20 тижнів вагітності.
Далі з розвитком медицини та появою нових технічних засобів з’являлися можливості кращої діагностики плода. Так, одним із найважливіших етапів у розвитку діагностики вагітності стала поява кардіотокографії – методу, заснованого на спільному аналізі кривих частоти серцевих скорочень плода (кардіотахограма), скорочувальної активності матки (токограма) та рухів плода (актограма).

Коли і кому проводять КТГ?

КТГ рекомендують проводити з 30-32 тижнів вагітності, після досягнення певної зрілості автономної нервової регуляції плода. Але лікар може призначити КТГ з 24-28 тижнів вагітності у випадку перебігу вагітності з певними особливостями.

Підстави для обстеження

 • зміна характеру рухів плода впродовж доби порушення кровообігу у дитини (за результатами ультразвукового дослідження – доплерометрії)
 • передчасних пологів затримка розвитку дитини
 • анемія у вагітної
 • резус-конфлікт
 • маловоддя чи багатоводдя
 • підвищений тиск під час вагітності
 • набряки
 • патологія плаценти, пуповини
 • цукровий діабет у вагітної при підозрі на внутрішньоутробну інфекцію
 • системні і аутоімунні захворювання у матері.

✓ Важливо знати, що у І-й та ІІ-й періоди пологів моніторинг стану дитини проводять  під обов’явим контролем КТГ.

Як проводиться запис КТГ?

Дослідження проводиться впродовж 30 хв у положенні лежачи на боці або сидячи без особливої попередньої підготовки для вагітної. Перший ультразвуковий датчик встановлюють на передню черевну стінку в зоні найбільшої чутності серцевих тонів плода. Другий токо-датчик встановлюють в ділянці дна матки для реєстрації скорочень матки. Третій датчик для реєстрації руху плода поміщається в руку вагітної (пацієнтка самостійно зазначає ворушіння).

В результаті, лікар оцінює графічне зображення запису стрічки в часі і комплексно з даними УЗД плоду, доплерометрії, встановлює внутрішньоутробний стан дитини.

Які показники запису КТГ оцінює лікар?

 • Базальну частоту серцевих скорочень (ЧСС) плода. Норма – 110-160 уд/хв.
 • Варіабельність ЧСС (амплітуда і частота осциляцій)
 • Наявність і тип тимчасових змін базальної ЧСС у вигляді прискорення (акцелерація) чи уповільнення (децелерація) серцевого ритму.

Кардіотокограма відображає складні процеси життєдіяльності плода.

Лікар оцінює запис за шкалою Fisher, виставляє бали за кожен критерій, підсумовує їх та встановлює як себе почуває малятко:

 • Оцінка в 8–10 балів за даними критеріями свідчить про нормальну серцеву діяльність
 • 5–7 балів — про початкові ознаки порушення життєдіяльності
 • 4 бали і менше – про серйозні зміни стану плода.

У клініці Reprolifе є унікальна можливість для вагітних в діагностиці стану плода – це запис КТГ з комп’ютерним аналізом за Daves-Redman.

Комп’ютерний аналіз має ряд переваг:

➢ Зменшення витрат часу на проведення дослідження (в середньому 15 хв)

➢ Виключення впливу фази сну плода на кінцевий результат

➢ Об’єктивність оцінки стану плода

➢ Відсутність суб’єктивного аналізу

➢ Можливість збереження і подальшого швидкого відтворення записів КТГ і розрахункових показників.

Критерії Daves-Redman включають автоматичне обчислення STV- це високоточний і дуже значущий показник стану дитини. У нормі STV – більше 5 мсек. STV менше 3 мсек вказує на критичний стан плода, що може вимагати термінового передчасного розродження.

При значенні STV 3-5 мсек – сумнівний стан дитини, вагітній необхідне подальше додатково обстеження та ретельне динамічне спостереження за внутрішньоутробним станом плода.

Ви можете записатися на кардіотокографію (КТГ) в МЦ Reprolife у Івано-Франківську, вул Галицька 139-А за номером + 380689215747; + 380953553155