Коли звертатися до репродуктолога і як підготуватися до першої консультації?

Наскільки поширене безпліддя?

Складнощі з зачаттям зустрічаються значно частіше, ніж Ви думаєте. Згідно з Національним дослідженням зростання сім’ї, проведеним Центрами з контролю і профілактики захворювань (CDC), приблизно кожна восьма пара бореться з безпліддям. За оцінками, для 48,5 мільйона пар у всьому світі можливість стати батьками – це шлях, який вимагає спеціальної підготовки і далекий від природного процесу.

Американське товариство репродуктивної медицини (ASRM) відзначає, що серед пацієнтів, які звертаються з питань фертильності, одна третина випадків є результатом чоловічого безпліддя, одна третина – результатом жіночого безпліддя, а третина, що залишилася, викликана поєднанням чоловічого і жіночого безпліддя або незрозумілими причинами.

Чим же займається лікар репродуктолог?

Лікар репродуктолог спеціалізується на діагностиці та лікуванні проблем з фертильністю. Він допомагає парі зрозуміти причини ненастання вагітності, які можуть бути пов’язані як з жіночим, так і з чоловічим фактором, визначити оптимальні методи лікування, провести пару через етапи індивідуально підібраної програми лікування до успішної і здорової вагітності.

Загальні стани, які лікар репродуктолог допоможе подолати включають порушення овуляції, гормональні порушення, безпліддя, пов’язане з порушенням ваги і обмінних процесів, складнощі з зачаттям у зв’язку з віком майбутніх батьків, синдром полікістозних яєчників (СПКЯ), ендометріоз, міоми, порушення прохідності маткових труб. Подолання безпліддя при порушенні показників спермограми, порушену фертильність, пов’язану з певними генетичними станами.

Крім цього для чоловіків і жінок, які не планують вагітність найближчим часом, лікар репродуктолог допоможе скласти програму зі збереження фертильності на майбутнє.

Коли необхідно звернутися до репродуктолога?

В першу чергу важливо відвідати лікаря в наступних ситуаціях:

1) якщо Вам менше 35 років і протягом 1 року Ви живете регулярним статевим життям без контрацепції, але вагітність не настає;

2) в разі, якщо жінці більше 35 років даний проміжок часу, запланованого для настання вагітності, скорочується і становить 6 місяців;

Слід пам’ятати, що після 35 років оваріальний резерв (запас яйцеклітин) починає стрімко зменшуватися, і тому дуже важливо не втратити дорогоцінний час і звернутися до спеціаліста вчасно. Крім цього в більш пізньому репродуктивному віці змінюється не тільки кількість, але і якість ооцитів, зменшується запас енергії в яйцеклітинах, яка важлива для правильного розвитку ембріона, збільшується ризик генетичних відхилень, що також знижує шанси на вагітність;

3) якщо раніше у пари було невиношування вагітності 2 рази і більше.

Причини зупинки розвитку вагітності можуть бути різні – і в такому випадку дуже важливо розібратися в причині, усунути її для подальшого виношування малюка;

4) якщо у чоловіка є складнощі з ерекцією;

5) якщо в родині у мами або сестри була рання менопауза;

6) якщо у найближчих родичів є генетичні захворювання;

7) у випадку, якщо у жінки нерегулярний менструальний цикл або відсутні місячні;

8) якщо у пари були інфекції, що передаються статевим шляхом. У жінок вони можуть викликати спайки в маткових трубах, що може перешкодити зустрічі яйцеклітини і сперматозоїдів. У чоловіків вони можуть викликати повторні інфекції, які можуть порушити рухливість, функцію і кількість сперматозоїдів;

У випадках, якщо у жінки є хронічні захворювання, такі як:

  • цукровий діабет;
  • захворювання щитовидної залози;
  • аутоімунні захворювання (ревматоїдний артрит, антифосфоліпідний синдром, аутоімунний тиреодит);
  • генетичні порушення;
  • захворювання серця або гіпертонія;
  • захворювання нирок.

Іншими факторами, які можуть викликати безпліддя, є:

  • свинка (паротит) у чоловіків може викликати орхіт (запалення яєчок);
  • ендометріоз;
  • синдром полікістозних яєчників (СПКЯ).

Важливо завжди пам’ятати, що жіночий репродуктивний вік має свої межі, але випадки безпліддя можна подолати. Слід не затягувати зі зверненням до репродуктолога. Розуміючи цінність часу, ми завжди прагнемо максимально скоротити час від першого звернення в клініку для подолання безпліддя до щасливого моменту настання вагітності, ретельно продумуючи кожен етап лікування конкретної пари.

Яка повинна бути кваліфікація лікаря репродуктолога?

Від кваліфікації і досвіду лікаря буде залежати результат лікування – настання вагітності і поява здорового малюка в сім’ї. Тому цей аспект дуже важливий. Кваліфікований фахівець з фертильності повинен мати глибоке розуміння не тільки своєї спеціалізації, а також мати глибокі знання в ендокринології, ембріології, генетиці, хірургії та УЗД діагностиці.

Репродуктивна медицина – високотехнологічний напрямок, що активно розвивається, і тому лікарю слід орієнтуватися, застосовувати найактуальніші міжнародні досягнення, працювати з якісними препаратами і тільки на кращому обладнанні та з найсучаснішими технологіями.

Лікарі нашої клініки є членами Європейської Асоціації Репродукції Людини і ембріології (ESHRE), Американської Асоціації репродуктивної медицини (ASRM), Української Асоціації репродуктивної медицини (УАРМ); є постійними учасниками спілок Controversies in Preconception, Preimplantation and Prenatal Genetic Diagnosis (CoGEN) і the Ovarian Club Meeting (OC).

Це дозволяє отримувати високу результативність настання вагітності. У 2020 році успішність на перенесення одного ембріона в порожнину матки після проведення PGT-A (преімплантаційного генетичного тестування) склала 78,6%, що значно вище середніх показників частоти настання вагітності в Україні.

Показник результативності лікування безпліддя залежить від досвіду і максимального залучення репродуктолога, ембріолога і всієї команди, від якості препаратів для стимуляції, середовищ для культивації та роботи з ембріончиками, інвестицій у постійний розвиток фахівців. Давно відомий факт, що показник частоти настання вагітності в світі навіть в межах однієї клініки і мережі, при використанні одних стандартів і технологій залежить від конкретного фахівця і може відрізнятися на 30-40%, про що часто акцентується на міжнародних з’їздах по репродуктології.

Що робить лікар репродуктолог?

На різних етапах репродуктолог здійснює такі задачі:

  • проводить скринінгове тестування до вагітності;
  • оцінює ендокринне здоров’я пари;
  • оцінює фертильність пари;
  • складає план лікування безпліддя;
  • відстежує цикл овуляції, проводить індукцію овуляції, оцінює вікно імплантації;
  • проводить внутрішньоматкову інсемінацію (ВМІ);
  • при наявності показань проводить цикл ЕКЗ (стимулює зростання фолікулів, отримує ооцити, визначає методи запліднення в кожному конкретному випадку, проводить перенесення ембріончика в порожнину матки);
  • працює з програмами збереження фертильності – програму «Відкладене материнство»;
  • консультує і при необхідності проводить програми сурогатного материнства, донорства яйцеклітин і сперми або ембріонів;
  • проводить гінекологічні операції.

Як проходить перший візит до репродуктолога?

Перед прийомом репродуктолога, особливо якщо для пари це перший візит до лікаря даної спеціалізації, важливо добре підготуватися – зібрати всі аналізи і призначення, якщо вони були, та підготувати список запитань. Питання і відповіді на них допоможуть зрозуміти, наскільки Вам підходить клініка і лікар – чи відповідає Вашим очікуванням філософія клініки, підхід лікаря, а також процедури, які будуть рекомендовані, чи комфортно Вам, наскільки Ви готові довіритися лікарю і команді медичного центру.

В процесі лікування на шляху до зачаття пара і репродуктивна команда клініки проводить достатньо часу разом, тому дуже важливо, щоб пара відчувала себе в медичному центрі комфортно, впевнено і була налаштована тільки на позитивний результат.

Підготовка до консультації в клініці

В першу чергу перед консультацією наші адміністратори попросять Вас прийти трохи раніше призначеного часу, щоб заповнити медичну карту – важливо записати всі існуючі дані, взяти всі результати аналізів, результати УЗД, вказати препарати, які Ви приймаєте, інформацію, як довго ви намагаєтесь зачати дитину, а також, якщо ви раніше проходили лікування, які методи лікування безпліддя ви використовували.

Якщо у Вас є результати медичних досліджень (аналізи, результати УЗД тощо) про попередні обстеження, процедури або операції, будь ласка, візьміть їх з собою на консультацію.

На прийомі у лікаря репродуктолога

У нашому медичному центрі перша консультація триває 1 годину. Ми рекомендуємо парі прийти разом.

Велика частина первинного прийому буде присвячена вивченню Вашої медичної історії, проведення оцінки фертильності пари, а також відповідям на Ваші питання.

Під час візиту лікар проведе 3D УЗД органів малого таза – тривимірну оцінку та діагностику порожнини матки і оцінку стану оваріального резерву жінки.

Чоловікові необхідно здати спермограму заздалегідь і прийти на консультацію з її результатами. Це допоможе лікарю комплексно оцінити вашу ситуацію.

Перед першим візитом підготуйте список питань, які ви хочете задати лікаря

Ми рекомендуємо нашим пацієнтам скласти список найважливіших питань заздалегідь.

Для Вашої зручності нижче ми підготували список найактуальніших і найбільш поширених питань, на які ми відповідаємо під час консультацій.

Ви можете зберегти його в список закладок перед візитом, а також доповнити власними.

ТОП-31 питань репродуктологу

1) Чи можна в нашому випадку завагітніти без ЕКЗ?

2) Яке обстеження мені потрібно буде пройти перед визначенням діагнозу?

3) Які основні методи лікування безпліддя використовуються в клініці? Які з них найбільш ефективні?

4) Коли починається лікування і скільки часу триває лікування? Що мені потрібно зробити, щоб правильно підготуватися до ЕКЗ?

5) Як проходить програма ЕКЗ: етапи, тривалість і вартість?

6) Що мені робити, якщо мій перший цикл ЕКЗ виявився невдалим?

7) Які показники успішності у Вашій клініці?

8) Що ефективніше – ЕКЗ, ІКСІ або ВМІ?

9) Чим відрізняється ЕКЗ від ІКСІ? Запліднення ІКСІ краще, ніж ЕКЗ. Чому?

10) Чи проводиться анестезія при перенесенні? Чи буде боляче?

11) Чи безпечна програма стимуляції для здоров’я жінки?

12) Чи можна принести насінну рідину з дому?

13) Як проходить лазерний хетчінг і що це таке?

14) Як розвиваються ембріони в лабораторії? Я можу побачити процес розвитку ембріончиків?

15) На який період можна заморожувати ембріони? Чи безпечно це? Чи можна не заморожувати ембріони?

16) Чи можна зробити перенесення ембріона в свіжому циклі?

17) Чи потрібно буде проводити преімплантаційне генетичне тестування? Чи всім потрібно робити цей тест? Як довго потрібно чекати результати аналізів?

18) Чи зменшує ЕКЗ оваріальний резерв?

19) Чи можу я завагітніти повторно без ЕКЗ?

20) Чи зменшують міоми шанси завагітніти?

21) Чи викликають препарати для ЕКЗ збільшення ваги?

22) Чи є побічні ефекти у гормональних препаратів?

23) Чи безпечно літати або водити машину після перенесення ембріонів і під час лікування ЕКЗ?

24) Скільки ембріонів можна перенести за один раз?

25) Що відбувається з рештою ембріончиків після ЕКЗ?

26) Чи існує більш високий ризик викидня після зачаття при лікуванні ЕКЗ в порівнянні з нормальною вагітністю?

27) Чи спостерігається позаматкова вагітність після лікування ЕКЗ?

28) Чи є різниця між немовлятами, зачатими за допомогою ЕКЗ або природним шляхом?

29) Коли можна здати тест на вагітність після ЕКЗ? Чи можу я здати аналіз сечі або зробити домашній тест на вагітність?

30) Чи слід дотримуватися спеціальної дієти перед лікуванням ЕКЗ?

31) Чи є певні дати для здачі аналізів перед лікуванням ЕКЗ?

Більшість відповідей на дані питання висвітлені в нашому блозі. Вже перед візитом Ви можете ознайомитися з відповідями і отримати загальне розуміння процесів (для пошуку, будь ласка, введіть Ваш запит в рядок пошуку, яка знаходиться в шапці Блогу). А під час консультації лікар репродуктолог зможе деталізувати їх з урахуванням Вашої ситуації.

Перше відвідування лікаря репродуктоколога – це важливий і відповідальний етап для кожної пари. Під час лікування пам’ятайте – Ви активний і важливий учасник процесу, тому всі кроки повинні бути зрозумілі і очікувані для Вас. Перша консультація дозволить Вам почати Вашу подорож в батьківство зі спокоєм і впевненістю.

Ми бажаємо Вам удачі і правильного настрою на шляху Вашої майбутньої вагітності і появи здорового малюка.

Читайте також:

Програма «Відкладене материнство»

Відкладене материнство – це програма, яка дозволяє планувати вагітність у більш пізньому репродуктивному віці і зберегти свій генетичний матеріал у молодому віці.

Репродуктологічний науковий з’їзд ESHRE у Мілані

03-06 липня відбулася важлива подія - репродуктологічний науковий з’їзд ESHRE у Мілані. На цій конференції ми брали активну участь і хочемо поділитися головними европейськими трендами у лікуванні безпліддя. Ми бачимо скільки є важливих напрямків, які по-справжньому надихають, у нас для того щоб разом з парою досягти головної мети - народження здорових дітей у сім’ях!

Чи можна завагітніти з діагнозом СПКЯ? Частина 1

Синдром полікістозних яєчників (СПКЯ) дійсно є однією з найчастіших причин жіночої ендокринної безплідності. Але це зовсім не означає, що шансів мати бажану вагітність взагалі немає.

Чи потрібно робити аналіз на ДНК фрагментацію сперматозоїдів?

Досвідчена і компетентна команда клініки Reprolife рекомендує тільки самі необхідні тести і дослідження, які мають в собі наукове підґрунтя. Ми здатні привести Вас до мрії стати батьками!

Гістероскопія – операція без розрізів та швів.

Гістероскопія дозволяє позбутися маткових причин безпліддя, механічних перешкод настання вагітності, патологічних станів ендометрію та цервікального каналу у будь-які вікові періоди. Клініка Reprolife має медичну команду, яка спеціалізується на ендоскопічній хірургії.