Кому и почему нужно определять гены тромбофилии? Романова Ольга
Романова Ольга Олегівна
Головний лікар клініки, ведучий репродуктолог; основна спеціальність: акушерство і гінекологія.

Кому і чому потрібно визначати гени тромбофилії?

Встановлено, що активізація системи згортання крові відбувається як на тлі прийому деяких препаратів (гормональні контрацептиви, естрогени, хіміотерапія), так і через мутації генів, які відповідають за активність факторів згортання.

Про тромбофілію вперше заговорили в самому кінці минулого століття, активно почали вивчати лише кілька років тому. Знання і важливість цього стану на сьогодні дуже актуальні.

Вагітність для жіночого організму становить певний іспит на наявність «прихованої» тромбофілії. У цей період фізіологічно формується стан підвищеного згортання крові.

У майбутньої мами:

 • збільшуються рівні факторів згортання крові;
 • прогресуюче знижується концентрація протеїну С (забезпечує протизгортаючу дію);
 • сповільнюється фібриноліз – розчинення тромбів.

Всі ці зміни потрібні для підтримки нормального розвитку вагітності, від прикріплення ембріона (навіть продукції ХГЧ – хоріонічного гонадотропіну) до розвитку плаценти. Однак при наявності поліморфізмів – деяких генів і мутацій, дані зміни несуть істотний патологічний вплив і зовсім не сприяють прогресуванню вагітності, можуть призводити до виникнення ускладнень.

При тромбофілії через згущення крові знижується глибина прикріплення ембріона, імплантація стає неповноцінною, що може бути причиною безпліддя, повторних невдалих імплантацій в програмах ЕКЗ, складнощі у виношуванні вагітності, втрати плоду.

Сучасні дані чітко встановили ризики втрати вагітності при тромбофілії:

 • Мутації FV Leiden G1691A (8-32%);
 • протромбіну G20210A (4-13%);
 • гіпергомоцистеїнемія, гомозиготна форма мутації MTHFR C677T (17-27%);
 • дефіцит АТ III, протеїну C, протеїну S (5-8%);
 • комбіновані форми (5-25%).

У жінок зі звичним невиношуванням вагітності часто визначаються один або декілька маркерів тромбофілії. Комбіновані форми тромбофілії (поєднання декількох надбаних і спадкових порушень гемостазу) підвищують ризик несприятливого перебігу вагітності. Важливо знати, що в даний час розроблені і активно застосовуються запобігаючі заходи, які дозволяють жінці з наявністю тромбофілії, навіть при наявності мутації декількох генів, зачати, виносити і народити здорового малюка.

Коли необхідно проводити дослідження поліморфізму генів тромбофілії?

Ми рекомендуємо проводити дослідження поліморфізму генів тромбофілії, які відповідають за активність факторів згортання крові при:

 • підготовці до програми ЕКЗ, особливо, якщо раніше були випадки невиношування вагітності на різних термінах;
 • невдалих спробах ембріотрансферу (відсутність імплантації ембріона після перенесення в порожнину матки);
 • визначенні підвищення рівня антифосфоліпідних антитіл і / або гомоцистеїну;
 • тяжкому перебігу вагітності (важкі форми гестозу, затримки розвитку плода);

а також, якщо:

 • у родичів у віці до 50 років визначалися тромбози, артеріальна гіпертензія, варикозна хвороба;
 • в минулому спостерігалася реакція на використання гормональних контрацептивів (набряклість, головний біль);
 • при наявності аутоімунного захворювання (RTA, ревматоїдного артриту, червоного вовчака тощо).

Потрібно пам’ятати, що для успішної імплантації в циклі ЕКЗ у репродуктології ми застосовуємо підтримку, яка може підвищувати ризик тромбозів в місці імплантації (прикріплення) ембріона. Знаючи про генетичні ризики, репродуктолог може вчасно підібрати потрібну форму підтримки для успішного прикріплення ембріона, включити антикоагулянти і при необхідності антиагреганти. При цьому шанс на зачаття і успішне виношування при експертно підібраній терапії різко підвищується.

Читайте також:

Репродуктологічний науковий з’їзд ESHRE у Мілані

03-06 липня відбулася важлива подія - репродуктологічний науковий з’їзд ESHRE у Мілані. На цій конференції ми брали активну участь і хочемо поділитися головними европейськими трендами у лікуванні безпліддя. Ми бачимо скільки є важливих напрямків, які по-справжньому надихають, у нас для того щоб разом з парою досягти головної мети - народження здорових дітей у сім’ях!

Чи потрібно робити аналіз на ДНК фрагментацію сперматозоїдів?

Досвідчена і компетентна команда клініки Reprolife рекомендує тільки самі необхідні тести і дослідження, які мають в собі наукове підґрунтя. Ми здатні привести Вас до мрії стати батьками!

Які основні причини невдачі імплантації ембріона?

Благополучне настання вагітності залежить від низки подій, серед яких імплантація ембріона є однією з найважливіших. На успішність імплантації та виношування вагітності впливають багато причин. Часто ці причини можуть бути поєднаними. З вірою та правильним настроєм на головний результат, командною роботою пари та репродуктолога такі ситуації, як RIF переборні.

Накопичення ооцитів при низькому оваріальному резерві

Кількість ооцитів для запліднення є одним із основних факторів успішності досягнення вагітності у програмі ЕКЗ.

Що потрібно знати про кріоконсервацію сперми ?

Протягом останніх років кріоконсервація сперми є одним з найпопулярніших та ефективних методів збереження чоловічої фертильності.