Шаргородська Анна Віталіївна
Лікар акушер-гінеколог, ендокринолог, фахівець УЗ діагностики

Концепція медицини майбутнього

Тільки уявіть ще якісь 100 років тому основним діагностичним інструментом лікаря були його власні руки, очі і вуха (фонендоскоп, така трубочка, якою вислуховували і вислуховують серцебиття і легені).

Сьогодні у нас є високотехнологічні та високоточні прилади, методи лабораторної діагностики, генетичні дослідження, але як і раніше основним критерієм успіху роботи лікаря є персоналізований індивідуальний підхід до пацієнта.

Але якщо раніше це був ретельний збір анамнезу, виявлення особливостей розвитку в дитинстві, оцінка факторів ризику, то сьогодні цей особливий персоналізований підхід заснований на генетичній діагностиці, на виявленні мутацій і схильності до розвитку захворювань.

Ще на початку 2000-х років, коли був повністю розшифрований геном людини американський вчений генетик запропонував концепцію розвитку медицини майбутнього, концепцію чотирьох P («пі») – і сьогодні все більше країн у світі приймають цю концепцію за основу розвитку системи охорони здоров’я в своїх країнах.

 

В чому полягає концепція 4P в медицині?

 

Персоналізований превентивний підхід, спрямований на передбачення захворювання, а не тільки його лікування.

 

Що значить персоналізований? Персоналізація в складанні генетичного паспорта здоров’я, і ​ сьогодні вже є багато методів генетичних досліджень, що доступні і стають можливими в нашій щоденній практиці. Так, наприклад, в репродуктології широко застосовуються генетичні методи пренатальної (допологової діагностики на стадії внутрішньоутробного розвитку) і преімплантаційної діагностики (діагностики ембріона людини перед імплантацією).

 

Той же пренатальний скринінг можна розглядати як персоналізований і превентивний підхід. Виявлення генетичних мутацій фолатного циклу, тромбофілії, схильності до непереносимості різних продуктів – це теж етапи персоналізованої медицини.

 

У майбутньому, напевно, генетичний паспорт людини стане таким же звичним дослідженням як сьогодні загальний аналіз крові, адже світ не стоїть на місці. Ще якихось 20-30 років тому мобільні телефони теж були великою рідкістю, а тепер вони доступні майже кожному першокласнику.

 

Ще один пункт медицини 4P – це безпосередня участь пацієнта в концепції свого здоров’я, партнерство між пацієнтом і лікарем.

 

Ми звикли до медицини, коли лікар робить призначення, пацієнт виконує їх і, ми рухаємося далі. Сьогоднішня медицина і медицина майбутнього заснована на попередженні розвитку захворювань, а значить важливо безпосередня участь пацієнта в цьому. Неможливо змусити людину відмовитися від шкідливих звичок, знизити вагу або бути здоровим, вона повинна бути глибоко мотивованою до цього, мотивованою до змін у своєму житті, вона повинна розуміти, для чого їй це потрібно. І завдання лікаря – знайти для неї цю мотивацію і підтвердження правильності цієї мотивації на основі аналізу індивідуальних схильностей людини і розробки персоніфікованих програм профілактики захворювань.

 

Вершиною медицини майбутнього, ймовірно, стане таргетна терапія, що дозволяє виключати захворювання з генома людини, але в найближчому майбутньому ми повинні навчитися спрямовувати свої сили не тільки на попередження захворювань, а й уважно ставитися до свого здоров’я, нести особисту зацікавленість і відповідальність за своє майбутнє.