Шаргородська Анна Віталіївна
Лікар акушер-гінеколог, ендокринолог, фахівець УЗ діагностики

Контрацепція в пременопаузі. ВИПУСК 5.

Пізня вагітність сьогодні не є чимось екстраординарним. В силу певного ряду причин багато жінок навіть планують народження дитини у віці, старше 40 років. Проте, у більшості випадків, вагітність в перименопаузальному періоді, все-таки, виявляється повною несподіванкою для жінки. Коли менструальний цикл стає нерегулярним, а кількість фолікулів в яєчниках мінімальною, вірогідність настання вагітності, дійсно, різко знижена. Проте, не неможлива.

Тому, сексуально активні жінки в перименопаузі при наявності фолікулів яєчників та рівні ФСГ в сироватці крові менше 30 МО/л, визначеного двічі з інтервалом 6-8 тижнів, потребують адекватної контраценпції навіть на фоні відсутності менструації (аменореї).

Як довго продовжувати використовувати контрацепцію в пременопаузі?

Відповідно до міжнародних рекомендацій – протягом року після останньої менструації. Якщо яєчники афолікулярні (немає ні одного фолікула), а рівень ФСГ в крові значно вище 30 МО/л, шансів настання спонтанної вагітності немає, можна не використовувати контрацепцію. Це – менопауза.

Який метод контрацепції найбільш підходящий в період пременопаузи?

По-перше, варто зазначити, що немає такого метода контрацепції, який би був протипоказаний виключно на основі віку, та методи, доступні для жінок в період пременопаузи, не відрізняються від тих, які використувують більш молоді жінки.

По-друге, ефективність методів контрацепції припривильному застосуванні не залежить від віку.

По-третє, вибір методу контрацепції залежить від супутнії захворювань, станів та пов’язаних з ними протипоказань до того чи іншого методу. Тому підбирати адекватний та безпечний метод контрацепції повинен все-таки лікар.

Так, в перименопаузі деякі методи гормональної контрацепції можуть мати свої переваги:

  • Мірена (внутрішньоматкова спіраль з системо, яка вивільняє мікродозу левоноргестрела протягом 5-ти років), забезпечує пригнічення проліферації (активного росту клітин ендометрію – внутрішнього шару порожнини матки), що слугує профілактикою гіперплазії (надмірного наростання ендометрію) і пов’язаних з нею рясних кровотеч.
  • КОК (комбіновані оральні контрацептиви) за раунок естрогенів, які входять в склад, можуть попереджувати ранні симптоми менопаузи (приливи, жар, емоційна нестабільність).
  • Прогестини (чисті прогестерон-подібні речовини – таблетки, імпланти, ін’єкції; не містять в складі естрогени), дозволяють звести до “мінімуму” чи припинити регулярні кровотечі відміни, проте деякі з цих препаратів самі можуть викликати аномальні кровотечі. Поганий контроль циклу – найбільш часта причина відмови від данного виду контрацепції серед жінок будь-якого віку. Тим не менш, ці засоби забезпечують високу ефективність контрацепції для жінок, яким прийом естроген-вмісних препаратів протипоказаний чи не бажаний.
    Коли жінка вже втілила в життя свої репродуктивні плани і більше не планує народжувати дітей, хірургічна стерилізація може стати оптимальним вибором. Це може бути перев’язка чи розсічення маткових труб під час порожнинної/лапароскопічної операції чи гістероскопічної оклюзії (закупорки) маткових труб.
  • Бар’єрні методи контрацепції (чоловічі та жіночі презервативи, цервікальні ковпачки та діафрагми) можуть використовуватися окремо чи у поєднанні з вагінальними сперміцидами, інтерес до яких останнім часом зростає. Єфективність цих засобів у жінок в пременопаузі підвищується не тільки в силу накопиченого досвіду, але і в зв’язку вірогідності настання вагітності в цілому. До того ж, це безпечні та все ще єдині широкодоступні методи контрацепції, які знижують частоту інфекції, які передаються статевим шляхом.
  • ВМС (негормональні внутрішньоматкові спіралі) забезпечують високу ефективність контрацепції (рівень невдач приблизно 1% для всіх вікових груп). В більшості це мідь-вмісні ВМС (TCu 380A). Протипокази: гості та хронічні рецидивуючі запальні захворювання огранів малого тазу та рясні болісні менструації.

* Варто розуміти, що МГТ (менопаузальна гормональна терапія) не пригнічує овуляцію та не може вважатися контрацепцією. Так само, як КОК не є альтернативо. МГТ в менопаузі.

З віком ризики, пов’язані з прийомом КОК зростають. Це може обмежувати їхнє застосування в пременопаузі, особливо у жінок з ожирінням, серцево-судинними та іншими захворюваннями. Варто також враховувати, що доза естрогену у більшості пероральних контрацептивів, меншою мірою, в 4 рази вище, ніж в препаратах для МГТ, що значно збільшує ризик побічних ефектів. Тому розумно та доцільно відмінити КОК та, при необхідності, перейти на МГТ, як тільки була діагностована менопауха, але не раніше, ніж неспроможність жінки до зачаття буде неоспірною.

Як дізнатися що вже менопауза, якщо жінка користується гормональною контрацепцією?

Варто припинити прийом гормональних препаратів на 1 місяць та визначити рівень ФСГ в сироватці крові. Якщо у жінки аменорея на фоні Мірени, і в неї з’явилися ознаки менопаузальних порушень, достатньо просто зробити УЗД огранів малого такзу. При цьому ми можемо визначити стан яєчників та оваріальний резерв. При менопаузі фолікули в яєчнику перестають визначатися.

Читайте також:

Гістероскопія – операція без розрізів та швів.

Гістероскопія дозволяє позбутися маткових причин безпліддя, механічних перешкод настання вагітності, патологічних станів ендометрію та цервікального каналу у будь-які вікові періоди. Клініка Reprolife має медичну команду, яка спеціалізується на ендоскопічній хірургії.

Значення щитоподібої залози для репродуктивної функції

Гормон щитоподібної залози є найважливішим регулятором обмінних процесів і необхідний для правильної роботи всього організму. Це впливає на фертильність, успішність вагітності та правильний розвиток дитини.

З Україною в серці Вас вітає клініка Reprolife у Івано-Франківську

У Reprolife Ви отримаєте професійний супровід, починаючи від першої консультації до досягнення головної мети – збереження свого здоров’я.

Шановні Пацієнти!

Медичний центр Reprolife тимчасово переїхав до більш безпечного міста, до Івано-Франківська.

Безкоштовні онлайн-консультації

Важлива інформація! Дорогі наші пацієнти!