L-карнітин – фізіологічно важлива амінокислота, синтезована в нирках і печінці, найбільша його частина (близько 97%) знаходиться в м’язах, висока концентрація L-карнітину відзначається в тканині придатка яєчка і рідини, що секретується.
Основна роль L-карнітину в організмі людини – участь у енергетичному обміні. Значна кількість карнітину потрапляє в організм людини з їжею, переважно з продуктами тваринного походження: м’ясо, риба та молоко.
Як відомо, сперматозоїди знаходять свою рухливість під час проходження придатком яєчка. Крім того, жирні кислоти є основним джерелом енергії для сперматозоїдів. Ці факти свідчать про те, що L-карнітин відіграє важливу роль в енергетичному обміні сперматозоїдів і внаслідок їхньої рухливості.
Високі концентрації L-карнітину підтримують стабільність мембран сперматозоїдів, особливо забезпечує цілісність акросоми – структури, що містить ферменти та забезпечує розщеплення оболонки яйцеклітини. Це дуже важливо, тому що передчасна акросомальна реакція позбавляє сперматозоїдів здатності запліднити яйцеклітини.
L-карнітин блокує підвищення процесу апоптозу (запрограмованої загибелі клітин). Чому це важливо? Підвищення цього процесу впливає на сперматогенез та призводить до зниження концентрації сперматозоїдів.
Ще одним ефектом L-карнітину є його антиоксидантна активність. Оксидативний стрес може знижувати якість еякуляту, призводити до зниження рухливості та життєздатності сперматозоїдів.
Доведено, що використання L-карнітину впливає на зниження вмісту активних вільних радикалів в еякуляті у пацієнтів із безпліддям та запальними процесами статевих шляхів.
Більшість клінічних досліджень свідчать про те, що використання L-карнітину є ефективним у жінок, у пізньому репродуктивному віці при підготовці до стимуляції у програмі ЕКО та ендометріозі з метою покращення якості ооцитів.
Чи був у Вас досвід прийому L-карнітину? Діліться у коментарях.