Лікування безпліддя методами ДРТ

Основні етапи ЕКЗ

Лікування безпліддя стає дедалі актуальнішим у світі. Приблизно 45% безплідних шлюбів у Україні пов’язані з порушеннями репродуктивної функції у жінок. З іншого боку, спостерігається тенденція до підвищення кількості таких випадків. Жіноча безплідність визначається відсутністю настання вагітності протягом року регулярного незахищеного статевого життя до 35 років та 6 місяців після 35 років.

Але сучасна медицина має високу результативність. Ефективні методи лікування дозволяють випробувати щастя материнства. У Києві, у медичному центрі Reprolife досвідчені фахівці розроблять індивідуальний та найефективніший план лікування після ретельної діагностики.

Причини виникнення жіночої безплідності

Безпліддя не виникає саме собою. Воно є наслідком змін в організмі. Щоб визначити, чому не настає вагітність, варто звернутися до досвідченого репродуктолога. Спровокувати безпліддя можуть різні фактори:

  • вроджені аномалії розвитку матки та придатків та набуті зміни (після перенесених хірургічних втручань);
  • запальні захворювання; хронічний ендометрит;
  • порушення в роботі ендокринної системи, зокрема порушення функції надниркових залоз та щитоподібної залози, зміни гормонального фону при низькій продукції прогестерону, який важливий для готовності до імплантації ембріончика до порожнини матки);
  • наявність спайок у малому тазі;
  • порушення прохідності маткових труб;
  • передчасне зниження/виснаження оваріального резерву;
  • полікістоз яєчників;
  • поліпи та міома матки;
  • генетичні захворювання;
  • ендометріоз;
  • порушення правильності зростання ендометрію (синдром Ашермана);
  • порушення овуляції (відсутність чи нерегулярні, рідкісні овуляції);
  • інфекції сечостатевої системи;
  • хвороби шийки матки та ін.

Тільки досвідчений лікар-репродуктолог може правильно визначити причину ненастання вагітності, що дозволить скласти ефективний план лікування.

Види та форми безпліддя

Залежно від частоти настання вагітності, можливості зачаття та виношування виділяють такі типи безпліддя у жінок:

  1. Первинне та вторинне. Перше діагностується у жінок, які раніше були вагітними.

Діагноз «вторинна безплідність» ставиться жінкам, у яких раніше вагітність наставала, але за наступних спроб виникли складнощі із зачаттям. До подібної ситуації можуть призвести, наприклад, раніше перенесені аборти, гінекологічні та ендокринні захворювання (поліпи, фіброміоми матки, які деформують порожнину, передчасне зниження/виснаження оваріального резерву (запасу яйцеклітин), ендометріоз та ін.).

  1. Відносне та абсолютне. У першому випадку вагітність можлива після лікування або використання допоміжних репродуктивних технологій (ДРТ). У другому жінка не може завагітніти за відсутності матки або інших статевих органів. Такі порушення можуть бути вродженими та набутими.

Поняття «жіноче безпліддя» охоплює також різні види та форми, що вимагають особливої ​​уваги та підходу у процесі діагностики та лікування. В тому числі:

  1. Трубне. Виникає через непрохідність маткових труб або їх відсутність. Може бути як уродженим, так і наслідком спайкового процесу. Визначити прохідність можна за допомогою спеціальних досліджень (ехогістеросальпінгографія — проводиться під контролем УЗД окремо або під час проведення гістероскопії; метросальпінгографія — під контролем рентгена. Останній метод має ряд недоліків і використовується в сучасній репродуктології вкрай рідко).
  2. Гормональне. Порушення цього характеру провокують відсутність овуляції, через що відсутня можливість зачаття. Порушення ендокринної системи часто призводить до розвитку утворень у матці, яєчниках або ендометрії (недостатньому чи надмірному зростанню ендометрію, що може бути причиною відсутності імплантації ембріона до порожнини матки).
  3. Маточне. Пов’язано з маткою, зокрема її будовою (уроджені вади розвитку), новоутвореннями чи хворобами. Це можуть бути субмукозні міоми, поліпи ендометрію та ін.
  4. Передчасне зниження або виснаження оваріального резерву (при цьому запас яйцеклітин може не відповідати репродуктивному віку і бути індивідуально зниженим або виснаженим. Все частіше зустрічається у жінок репродуктивного віку.
  5. Ендометріоз – розростання ендометрію за межі матки.
  6. Порушення кількості чи будови хромосом. Генетичні причини, які можуть впливати на здатність до запліднення та розвитку/імплантації ембріонів.
  7. Цервікальне. Зумовлене порушенням складу цервікального слизу, що може ускладнити процес переміщення сперматозоїдів.
  8. Імунологічне. Таке безпліддя обумовлене виробленням у жіночому організмі антитіл на сперматозоїди партнера. Це може призвести до перешкоди в досягненні яйцеклітини.
  9. Вікове. У жінок старшого репродуктивного віку знижується якість ооцитів (яйцеклітин) та здатність їх до запліднення та зачаття здорового ембріона. Підвищується ймовірність хромосомних порушень ембріонів.
  10. Змішане. Провокувати труднощі із зачаттям можуть кілька факторів одночасно.

Причини можуть бути не завжди. У цьому випадку говорять про безплідність незрозумілого генезу. Із сучасним швидким темпом розвитку репродуктивних технологій – дана форма зустрічається вже рідко.

Симптоми безпліддя у жінок

Явних клінічних проявів цього стану немає. Розпізнати його самостійно складно. Але, аналізуючи причини складнощів із зачаттям, лікар-репродуктолог може виділити непрямі ознаки, пов’язані з тими чи іншими порушеннями. Серед них:

  • надмірна вага або, навпаки, недостатня маса тіла;
  • порушення менструального циклу, пов’язане з такими характеристиками, як тривалість, рясність та регулярність;
  • акне, жирність волосся, посилене оволосіння за чоловічим типом (над верхньою губою, у пахвових западинах, на лобку) — можуть свідчити про гормональний дисбаланс — часто підвищення тестостерону в жіночому організмі;
  • болі та ущільнення в області малого таза;
  • недорозвиненість молочних залоз, прозорі чи молочні виділення із грудей.

Щоб визначити, як лікувати безпліддя у жінок, репродуктологи ретельно аналізують клінічні дані.

Діагностика жіночої безплідності

Якщо вагітність не настає, не обов’язково чекати цілий рік. Звернутися до репродуктолога можна раніше. При цьому обстеження варто пройти й партнеру, оскільки частота чоловічого фактора не поступається жіночому.

Консультація фахівця починається зі збору скарг та анамнезу. Лікар розпитує подружню пару, як довго не вдається зачати дитину, чи були у жінки раніше вагітності та пологи, чи проводилося вже лікування. Фахівець також звертає увагу на анатомічні та фізіологічні особливості у жінки, які можуть бути пов’язані з безпліддям. Для глибшого аналізу причини можуть призначатися такі дослідження:

  • загальний та біохімічний аналізи крові;
  • аналіз сечі;
  • цитологічне дослідження шийки матки;
  • бактеріологічний аналіз мазка;
  • визначення оваріального резерву;
  • визначення рівня гормонів у крові у першу та другу фазу менструального циклу;
  • аналізи на інфекції, що передаються статевим шляхом;
  • кольпоскопія – огляд шийки матки;
  • УЗД органів малого таза, щитоподібної залози;
  • дослідження прохідності маткових труб (тільки після підтвердження спермограми партнера та параметрів достатніх для зачаття; віці жінки віком до 35 років).

Ці та інші дослідження дозволяють зробити висновки про причину ненастання вагітності, визначити тактику досягнення вагітності. Ретельна діагностика дозволяє запропонувати парі ефективний план лікування, спрямований на відновлення репродуктивного здоров’я та досягнення вагітності.

Методи лікування жіночої безплідності

Залежно від причин, які перешкоджають настанню вагітності, можуть застосовуватися різні методи лікування:

  1. Медикаментозне лікування. З допомогою медикаментозної підтримки можна коригувати порушення овуляції, підтримати лютеїнову фазу менструального циклу, у якому відбувається прикріплення ембріончика. Нормалізувати рівень гормонів за її порушення.
  2. Оперативне лікування. Операції можуть проводитися на матці чи яєчниках. За наявності поліпів, субмукозних вузлів матки, спайках – синехіях, проводиться гістероскопія. Сьогодні все частіше застосовують малоінвазивні методики, які дозволяють видалити новоутворення, які заважають зачаттю чи виношуванню дитини. Дуже обережно слід ставитись до операцій на яєчниках, приймати рішення про таке хірургічне втручання потрібно лише після консультації з репродуктологом. Оскільки будь-яка операція на яєчниках різко та незворотно знижує запас яйцеклітин (оваріальний резерв). Якщо без операції на яєчнику не обійтися, приймається рішення про збереження ооцитів (яйцеклітин) або ембріонів до проведення операції.
  3. ДРТ. При неефективності перерахованих вище способів застосовують методи штучного запліднення, зокрема екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ). Вони дозволяють подолати причини, що заважають зачаттю.

Основні етапи ЕКЗ

Екстракорпоральне запліднення — один із найефективніших, високотехнологічних методів подолання безпліддя в усьому світі.

Стимуляція зростання фолікулів

ЕКЗ починається з курсу медикаментозної стимуляції овуляції (суперовуляції), оскільки для успішного запліднення потрібно отримати відразу кілька зрілих яйцеклітин (ооцитів) у межах одного менструального циклу — оптимально 10–20. Стимуляція призначається лікарем з урахуванням усіх індивідуальних особливостей здоров’я жінки та отриманих результатів обстеження. З цією метою використовуються у певних дозах препарати (гонадотропіни) протягом, як правило, 11-12 днів з обов’язковим моніторингом росту фолікулів за допомогою УЗД та гормональних досліджень (за показаннями). Контроль зростання фолікулів проводиться 1 раз на 3-5 днів. При досягненні перших фолікулів 14 мм у діаметрі призначається ще один препарат (антГнРГ) для запобігання передчасній овуляції та подальшому рівномірному зростанню.

Нарешті, коли фолікули досягають 19-20 мм у діаметрі, призначається тригер овуляції. Він запускає процес фінального дозрівання яйцеклітин і уможливлює їх отримання при пункції, яка проводиться рівно через 35-36 годин з моменту ін’єкції.

Пункція фолікулів

Трансвагінальна пункція (аспірація) фолікулів проводиться з метою забору фолікулярної рідини з ооцитами під внутрішньовенним знеболенням (анестезією) і триває 10-20-30 хвилин. Після цього пацієнтка перебуває під наглядом 1-1,5 години.

Під час пункції при ЕКЗ фолікулярну рідину відразу передають до ембріологічної лабораторії. Ембріолог виробляє відділення ооцитів, промиваючи їх від фолікулярної рідини, попередньо оцінює ступінь їхньої зрілості. Після чого всі ооцити поміщають у спеціальне живильне середовище і кладуть в інкубатор до проведення запліднення, в якому підтримуються такі ж умови, як і в материнському організмі (фалопієвих трубах).

Підготовка сперми

Після отримання яйцеклітин у жінки, чоловік здає сперму. Для цього етапу потрібні певні умови: кількість днів утримання від 2-5, виключення впливу підвищених температур (гарячі ванни, сауни). Процес утворення сперматозоїдів займає 3 місяці та залежить від впливу несприятливих факторів. Якість сперматозоїдів суттєво погіршується при дії алкоголю, нікотину, токсичного впливу певних препаратів – заспокійливих, деяких антигіпертензивних, цитостатиків, противірусних; вплив барвників, лаків, солей важких металів; сильну перевтому; наявності гострих та хронічних захворювань. Плануючи лікування, парі потрібно виключити вплив шкідливих чинників чи звести до мінімуму.

Якщо за певними обставинами чоловік не може здати насіннєву рідину для проведення запліднення в день ооцитів, в медичному центрі Reprolife ми застосовуємо технології кріоконсервації сперми. Ви можете здати сперму для заморозки (кріоконсервації) у нашій клініці для подальшого зберігання на потрібний термін.

Запліднення ооцитів

На цьому дуже відповідальному етапі ембріолог в лабораторії через 4 години після отримання ооцитів, запліднює за класичним методом (інсемінація in vitro) або за допомогою ICSI (intracytoplasmic sperm injection) (ІКСІ — ін’єкція сперматозоїда в цитоплазму яйцеклітини). У медичному центрі Reprolife найчастіше ми застосовуємо

 ІКСІ, що дозволяє нам вибрати найбільш морфологічно кращих, правильних та якісних сперматозоїдів для запліднення, оцінити зрілість, якість ооцитів, товщину оболонки яйцеклітини, схильність до запліднення.

Перенесення ембріона в порожнину матки

На 5-7 день ембріонального розвитку проводиться перенесення одного ембріона спеціальним катетером у порожнину матки. Ця процедура повністю безболісна і не потребує знеболювання. У медичному центрі Reprolife ми виконуємо ембріотрансфер на стадії бластоцисти (преімплантаційної стадії розвитку ембріона), оскільки на цій стадії шанси на імплантацію та правильний розвиток ембріона найвищі.

Перенесення ембріона проводиться ультратонким катетером, повністю безпечним для ембріона, під ультразвуковим контролем при наповненому сечовому міхурі. При цьому лікар і майбутня мама бачать ембріон, наш ембріолог виводить зображення на монітор і робить знімок, яким зрозуміло стан ембріона на період ембріотрансферу. Також пацієнтці видається ембріологічний висновок із візуалізацією всіх етапів розвитку інших ембріонів.

Інші ембріони на стадії бластоцисти вітрифікуються (заморожуються), що дає можливість планувати наступну вагітність, не вдаючись до повторної гормональної стимуляції яєчників. Після завершення етапу перенесення ембріона жінка залишається у комфортних умовах денного стаціонару клініки на 2 години.

Для підтримки імплантації репродуктолог призначає препарати, які дуже важливо приймати правильно одночасно. Тест на визначення ХГЛ (підтвердження настання вагітності) здається на 14-й день після ембріотрансферу та обговорюється з лікарем. За потреби лікар коригує призначення за результатами отриманих аналізів. Ще за тиждень проводиться УЗД. Єдиним певним підтвердженням вагітності є діагностика підтвердження серцебиття ембріончика.

Рекомендації після проведення перенесення ембріону.

Після ембріотрансферу Вам слід:

  • відмовитися від будь-якого фізичного навантаження, перегріву (ванни, сауни, масажу), інтимної близькості;
  • уникати переохолодження, контактів із хворими людьми;
  • максимально правильно харчуватись натуральними продуктами, більше пити води (2–2,5 літри води на день).

Звичайно, важливим є лише позитивний настрій, виключення всіх переживань і стресів.

Спеціалісти даного напрямку

Романова Ольга Олегівна

Головний лікар клініки, провідний репродуктолог; основна спеціальність: акушерство і гінекологія.

Медичний стаж: 18 років
Вартість прийому -1850 грн
Повторний прийом - 1800 грн

Литвиненко Роман Анатолійович

Завідувач відділенням репродуктивної медицини та хірургії

Медичний стаж: 23 роки
Вартість прийому - 1200 грн
Повторний прийом - 950 грн

Горщанік Юлія Володимирівна

Лікар акушер-гінеколог, репродуктолог-ендокринолог, фахівець УЗ-діагностики

Медичний стаж: 7 років
Вартість прийому - 1250 грн
Повторний прийом - 1200 грн

Відгуки батьків

Сім'я Ващилко

15.07.2018 народився наш улюблений синочок Сергійко. Це сталося завдяки Лікарю від Бога Романовій Ользі Олегівні і колективу клініки Репролайф!

Після 10 років лікування, Ольга Олегівна змогла відновити нашу віру в Чудо!
Наша вічна любов, повага і вдячність цій Великі Людині і Лікарю!

Ольга Олегівна, спасибі Вам за Вашу працю, турботу, любов до Ваших пацієнтів.

З нескінченним повагою і любов’ю, сім’я Ващилко!

Олег та Інна

З Ольгою Олегівною ми знайомі з 2013 року. З того моменту як був поставлений діагноз первинне безпліддя. На сьогоднішній день завдяки високому професіоналізму і безцінному досвіду у нас двоє діток дівчинка 4 років і хлопчик 4 місяці. За весь цей час ми були оточені увагою і підтримкою. Перша спроба була ще в клініці Adonis, і вона увінчалася успіхом. Малюк, вже дітище клініки «Reprolife». Спасибі Ользі Олегівні і всьому персоналу клініки.

Процвітання Вам, вдячних і щасливих пацієнтів, здорових малюків.

Дякуємо за любов і Щастя!

Ціни: ЕКЗ + ІКСІ

ЕКЗ + ІКСІ в стимульованому циклі (1-ша спроба)

ЕКЗ + ІКСІ в стимульованому циклі (1-ша спроба) без вартості препаратів для гормональної стимуляції
Загальна вартість пакету послуг – 70 070 грн.

Найменування Вартість, грн.
Спермограма і підготовка сперми до ЕКЗ 1 470
Пункція яєчників 12 900
Анестезіологічне забезпечення 3 570
ICSI (до 10 яйцеклітин) 9 100
Культивування ембріонів 7 500
Ембріологічне забезпечення для ЕКЗ 9 830
Кріоконсервація ембріонів методом вітрифікації з урахуванням вартості 1 кріотека 9 700
Розморожування ембріонів, їх культивування 5 400
Ембріотрансфер 10 600
РАЗОМ 70 070

ЕКЗ + ІКСІ з відстроченим переносом ембріона

ЕКЗ + ІКСІ з відстроченим переносом ембріона в стимульованому циклі без вартості препаратів для гормональної стимуляції

Загальна вартість пакету послуг – 54 070  грн.

Найменування Вартість, грн.
Спермограма і підготовка сперми до ЕКЗ 1 470
Пункція яєчників 12 900
Анестезіологічне забезпечення 3 570
ICSI (до 10 яйцеклітин) 9 100
Культивування ембріонів 7 500
Ембріологічне забезпечення для ЕКЗ 9 830
Кріоконсервація ембріонів методом вітрифікації з урахуванням вартості 1 кріотека 9 700
РАЗОМ 54 070
ЕКЗ + ІКСІ з донацією ооцитів

ЕКЗ + ІКСІ з донацією ооцитів в стимульованому циклі з урахуванням вартості препаратів для гормональної стимуляції
Загальна вартість пакету послуг – 173 830 грн.

Найменування Вартість, грн.
Донорство яйцеклітин 40 000
Медикаментозне забезпечення донора 50 100
Стимуляція донора 4 130
Підготовка/контроль товщини ендометрія реципієнта 4 130
Спермограма і підготовка сперми до ЕКЗ 1 470
Пункція яєчників 12 900
Анестезіологічне забезпечення 3 570
ICSI (до 10 яйцеклітин) 9 100
Культивування ембріонів 7 500
Ембріологічне забезпечення для ЕКЗ 9 830
Кріоконсервація ембріонів методом вітрифікації з урахуванням вартості 1 кріотека 9 700
Розморожування ембріонів, їх культивування 5 400
Розморожування кріоконсервованих ооцитів 5 400
Ембріотрансфер 10 600
РАЗОМ 173 830
ЕКЗ + ІКСІ з донацією ооцитів з відстроченим переносом ембріона

ЕКЗ + ІКСІ з донацією ооцитів з відстроченим переносом ембріона в стимульованому циклі з урпхуванням вартості препаратів для гормональної стимуляції
Загальна вартість пакету послуг – 157 830 грн.

Найменування Вартість, грн.
Донорство яйцеклітин 40 000
Медикаментозне забезпечення донора 50 100
Стимуляція донора 4 130
Підготовка/контроль товщини ендометрія реципієнта 4 130
Спермограма і підготовка сперми до ЕКЗ 1 470
Пункція яєчників 12 900
Анестезіологічне забезпечення 3 570
ICSI (до 10 яйцеклітин) 9 100
Культивування ембріонів 7 500
Ембріологічне забезпечення для ЕКЗ 9 830
Кріоконсервація ембріонів методом вітрифікації з урахуванням вартості 1 кріотека 9 700
Розморозка кріоконсервованих ооцитів 5 400
РАЗОМ 157 830 грн.
Програма "Кріоперенос"
Найменування Вартість, грн.
Розморожування ембріонів 5 400
Ембріотрансфер 10 600
РАЗОМ 16 000
Внутрішньоматкова інсемінація (ВМІ)
Найменування Вартість, грн.
Внутрішньоматкова інсемінація:
Спермою партнера 7 600
Спермою донора 10 900
Додатково
Найменування Вартість, грн.
Процедура ICSI при умові отримання понад 10 яйцеклітин (різниця) 1 100
Додатковий кріотек 1 080

Чому варто довірити проведення ЕКЗ фахівцям медичного центру Reprolife

  • У 2018 році результативність настання вагітності на перенесення одного еуплоїдного (хромосомно здорового) ембріона в порожнину матки після проведення PGT-A (преімплантаційного генетичного тестування) склала 78,6%, що значно вище за показники частоти наступу в інших клініках.
  • Лікарі нашої клініки є членами Європейської Асоціації Репродукції Людини та Ембріології (ESHRE), Американської Асоціації Репродуктивної Медицини (ASRM), Української Асоціації Репродуктивної Медицини (УАРМ); постійними учасниками Controversies in Preconception, Preimplantation and Prenatal Genetic Diagnosis (CoGEN) та Ovarian Club Meeting (OC).
  • Ми виконуємо найсучасніші та найбільш ефективні репродуктивні технології: ICSI, PGT-A (NGS), PGT-M, PGT-SR, TESA та ін.
  • Програма запліднення підбирається персоналізовано для кожної пари, що дозволяє досягти максимальної результативності настання вагітності.
  • Наша власна ембріологічна лабораторія повністю відповідає європейським та американським стандартам якості.
  • Наш колектив – наша гордість. Це команда професіоналів, які працюють на результат – народження здорових дітей у кожній родині, яка до нас звернулася.
  • У нас є власний кріобанк донорських ооцитів та сперми для проведення програм за певними заданими характеристиками.

Медичний центр Reprolife широко відомий і має авторитет у багатьох закордонних країнах. До нас приїжджають на лікування пацієнти зі США, Британії, Чехії, Австрії, Німеччини, Греції, Кіпру, Іспанії, Чорногорії та інших країн.

Профілактика жіночої безплідності

Щоб запобігти складності зачаття дитини, жінкам необхідно уникати факторів, які її провокують. Важливо дотримуватися ряду правил:

  • відмовитися від початку раннього статевого життя;
  • виключити шкідливі звички – куріння, алкоголь;
  • визначити індивідуально свій оваріальний резерв і знати, на який репродуктивний вік він відповідає (особливо після перенесених операцій на яєчнику в минулому або у разі раннього настання менопаузи у родичів по жіночій лінії або за наявності аутоімунних захворювань);
  • виключити можливість приймання препаратів, що впливають на жіночу фертильність (приймання антидепресантів, ретиноїдів) за необхідності за медичними показаннями приймати цитостатики, препарати хіміотерапії, променевої терапії обов’язково проконсультуватися з репродуктологом щодо можливості збереження яйцеклітин перед початком лікування;
  • пам’ятати, що деякі професії, пов’язані з частим контактом з лаками, розчинниками та фарбами, хімічними речовинами можуть впливати на якість яйцеклітин, які не оновлюються;
  • збалансувати раціон;
  • забезпечити помірні фізичні навантаження;
  • стежити за регулярністю менструального циклу та у разі його порушення звернеться до гінеколога-ендокринолога;
  • уникати стресових факторів;
  • контролювати та підтримувати здоров’я своєї ендокринної системи разом із досвідченим гінекологом-ендокринологом;
  • регулярно відвідувати гінеколога;
  • своєчасно лікувати різні захворювання організму, особливо ті, що загрожують ускладненнями;
  • використовувати засоби захисту від захворювань, що передаються статевим шляхом;
  • мати постійного партнера для регулярного статевого життя.

Дотримання таких рекомендацій — ціна збереження репродуктивної функції. Якщо ж виникла труднощами із зачаттям дитини, важливо звернутися за професійною допомогою до репродуктолога.