Мифы про фертильность
Романова Ольга Олегівна
Головний лікар клініки, ведучий репродуктолог; основна спеціальність: акушерство і гінекологія.

Міфи про фертильність

Міф 1. Можна почати прийом фолієвої кислоти після отримання позитивного тесту на вагітність

Нервова трубка у малюка формується протягом 28 днів після зачаття. У цей період жінка може не знати про свою вагітність і не почати прийом фолієвої кислоти (вітаміну В9) вчасно. Тому фолієву кислоту важливо починати приймати ще на етапі планування вагітності: не менше, ніж за місяць до зачаття, а краще за 3-6 місяців.

Дані численних досліджень показали, що близько 75% випадків виникнення дефектів розвитку нервової трубки можна запобігти, якщо почати прийом фолієвої кислоти за 3 і більше місяця до настання вагітності.

Тому, як тільки прийнято рішення про планування вагітності, майбутній мамі потрібно почати прийом фолієвої кислоти (метафолін) 400-800 мкг в день.

Міф 2. Прийом гормональних контрацептивів зберігає оваріальний резерв (запас яйцеклітин), допомагає продовжити час до настання менопаузи

Оральні конрацептиви використовують близько 35% жінок репродуктивного віку в Європі. Це не збільшило репродуктивний період і не подовжило термін до настання менопаузи.

Згідно з дослідженнями, показник Антимюлерова гормону (АМГ) у жінок з використанням деякого типу гормональних контрацептивів був на 19% нижче, ніж очікується, ґрунтуючись на вікових параметрах. Було показано, що значення AMГ повертається до нормального рівня після завершення використання цього типу контрацептивів (незалежно від часу використання КОК). Ми використовуємо АМГ для оцінки оваріального резерву яєчників.

Крім того, виявлено, що ймовірність вагітності після завершення прийому КОК така сама, як у жінок, які ніколи їх не приймали.

Міф 3. Можна перестати палити відразу після настання вагітності

Куріння впливає на жіночу репродуктивну систему:

  • погіршує якість яйцеклітин і їх кількість;
  • збільшує оксидативний стрес на тканину яєчника;
  • погіршує скоротливу здатність маткових труб;
  • знижує рецептивність матки до ембріону.

Імовірність виникнення складнощів із зачаттям і виношуванням підвищується на 60%.

Куріння у жінок до зачаття впливає на підвищення рівня гомоцистеїну в крові, погіршує стан судин (відповідно – збільшує ризик переривання вагітності), зменшення росту і ваги новонароджених.

Тому дуже важливо враховувати вплив куріння на жіночий організм навіть в минулому. Важливо припинити куріння якомога раніше, ще на етапі планування малюка.

Міф 4. До 38 років проблем із зачаттям не буває

Оваріальний резерв (запас яйцеклітин) у жінки обмежений в часі і повністю зменшується в той період, коли настає менопауза у віці близько 48-51 років. Однак у 5% жінок відбувається передчасне виснаження оваріального резерву, що призводить до повного або часткового припинення функції яєчників у віці до 38 років і раніше. Ми називаємо цей стан передчасною недостатністю яєчників (ПНЯ) або передчасне зниження оваріального резерву.

Незважаючи на те, що в 80% випадків передчасної недостатності яєчників причина не виявляється, існують деякі відомі фактори, які слід знати про цей стан. Вплинути на раннє виснаження оваріального резерву можуть хромосомні і генетичні зміни, аутоімунні захворювання та ендокринні порушення, а також прийом препаратів, які токсично впливають на репродуктивну функцію, або хірургічні втручання на яєчниках.

Основною ознакою передчасної недостатності яєчників є відсутність менструації або порушення менструального циклу (частіше за все спочатку відбувається скорочення інтервалів між менструаціями).

Ми рекомендуємо кожній молодій жінці у віці 20-25 років перевірити свій оваріальний резерв для того, щоб розуміти, який індивідуально саме Ваш «стратегічний» запас яйцеклітин.

Міф 5. Вагітність при діабеті неможлива.

Безумовно, хронічні захворювання створюють додаткове навантаження на організм і тому вагітність у жінок з супутніми захворюваннями, наприклад – діабет, аутоімунні захворювання, видаленою щитовидною залозою – вимагають обов’язкового пильного контролю, як акушера-гінеколога, так і профільного лікаря. При правильному плануванні та підготовці вагітність можлива, а жінка може народити здорових діток.

Міф 6. Жінки з діагнозом СКПЯ не зможуть завагітніти без ЕКЗ

Більшість жінок з синдромом полікістозних яєчників можуть завагітніти самостійно. При цьому ми нормалізуємо гормональний фон і в разі необхідності проводимо підтримку зростання фолікула. Таким чином вагітність наступає самостійно.

Міф 7. У чоловіків не буває проблем з безпліддям і фертильно вони не старіють

На жаль, це не так. Чоловічий фактор в причинах ненастання вагітності складає 45% і за останні 10 років неухильно зростає. Репродуктивне здоров’я чоловіка – відображає загального стан його здоров’я.

Чоловічі статеві клітини оновлюються раз в 72 дня, і процес утворення потрібної концентрації, рухливості і якості залежать від безлічі факторів, які на організм чоловіка в цей період впливають.

На чоловічу фертильність напряму впливають його гормональні порушення (рівень тестостерону знижений, а рівень пролактину підвищений), стан щитовидної залози, зайва вага, а також куріння і зловживання алкоголем. Доведено, плюс 10 зайвих кілограмів впливає на -10% рухливості сперматозоїдів.

Міф 8. Після ЕКЗ жінка може народити трійню або більше малюків

Раніше для підвищення ефективності програм ЕКЗ жінці дійсно переносили кілька ембріонів. Якщо всі вони продовжували рости і розвиватися, жінка могла зіткнутися з багатоплідної вагітністю.

З появою і широким використання преімплантаційних генетичних тестів ситуація кардинально змінилася, зараз ми переносимо один ембріон в одному циклі.

Чому так? Завдяки розвитку генетики, а саме проведенню преімплантаційного тестування PGT-A, репродуктолог точно розуміє ситуацію по кожному ембріончику і для ембріотранфера (перенесення в порожнину матки) вибирає максимально здоровий (еуплоїдний) ембріон, який приведе до довгоочікуваної вагітності і надалі – до появи здорового малюка .

Міф 9. Хвилювання заважає зачаттю

Часто парі знайомі рекомендують перестати переживати про те, що вагітність не настає, кажуть, що треба розслабитися і «відпустити ситуацію». Це не зовсім так.

Пари втрачають дорогоцінний час і оваріальний резерв, що згодом впливає на результативність настання вагітності.

Міф 10. Після народження першої дитини зачаття наступає без проблем

Це не завжди правда. Часто жінки, які зіткнулися зі складнощами зачаття, незабаром після появи першої дитини можуть завагітніти самостійно. Це відбувається через успішне лікування, яке раніше (до першої вагітності) перешкоджало природному зачатюя. І навпаки, якщо під час вагітності або пологів жінка зіткнулася із захворюваннями або ускладненнями (іноді проходять безсимптомно), повторна вагітність вимагатиме додаткової уваги фахівців.

 

Як бачите, існує багато міфів, коли мова йде про фертильність. Ось чому так важливо при плануванні вагітності підтримувати контакт з Вашим гінекологом або при необхідності репродуктологом. Знаючи все про своє репродуктивне здоров’я, Ви зможете зосередитися на дійсно важливих моментах, які в результаті змінять Ваше життя і наповнять його новими відтінками, головним з яких буде – щастя материнства.

Читайте також:

Програма «Відкладене материнство»

Відкладене материнство – це програма, яка дозволяє планувати вагітність у більш пізньому репродуктивному віці і зберегти свій генетичний матеріал у молодому віці.

Репродуктологічний науковий з’їзд ESHRE у Мілані

03-06 липня відбулася важлива подія - репродуктологічний науковий з’їзд ESHRE у Мілані. На цій конференції ми брали активну участь і хочемо поділитися головними европейськими трендами у лікуванні безпліддя. Ми бачимо скільки є важливих напрямків, які по-справжньому надихають, у нас для того щоб разом з парою досягти головної мети - народження здорових дітей у сім’ях!

Чи можна завагітніти з діагнозом СПКЯ? Частина 1

Синдром полікістозних яєчників (СПКЯ) дійсно є однією з найчастіших причин жіночої ендокринної безплідності. Але це зовсім не означає, що шансів мати бажану вагітність взагалі немає.

Гістероскопія – операція без розрізів та швів.

Гістероскопія дозволяє позбутися маткових причин безпліддя, механічних перешкод настання вагітності, патологічних станів ендометрію та цервікального каналу у будь-які вікові періоди. Клініка Reprolife має медичну команду, яка спеціалізується на ендоскопічній хірургії.

Які основні причини невдачі імплантації ембріона?

Благополучне настання вагітності залежить від низки подій, серед яких імплантація ембріона є однією з найважливіших. На успішність імплантації та виношування вагітності впливають багато причин. Часто ці причини можуть бути поєднаними. З вірою та правильним настроєм на головний результат, командною роботою пари та репродуктолога такі ситуації, як RIF переборні.