Немає запліднення яйцеклітин? Чому? Що робити далі?

Зазвичай на ранок після запліднення яйцеклітин (через 18 годин) ембріолог може побачити два пронулеуси та два полярних тіла, це вважається нормою.

За статистикою близько 75% зрілих яйцеклітин заплідниться у програмах ЕКЗ, але іноді ембріологу та репродуктологу доводиться повідомляти сумні новини. Слід розібратися, в чому справа, адже яйцеклітини можуть не запліднюватися з різних причин.

По мірі дозрівання кожна яйцеклітина проходить стадії хромосомного поділу, під час якого можуть статися поламки, які призведуть до дефекту в кількості хромосом. Це призводить до того, що ембріон стає нездатним до подальшого розвитку.

В організмі жінки є деякі ооцити, які потенційно не мають шансів розвинутися в ембріон, оскільки вони є атретичними. Атрезія – це форма аномального розвитку, при якій цитоплазма яйцеклітини темна і є потенційно нефункціональною.

Однак, деякі ооцити не мають абсолютно ніяких хромосомних дефектів і містять нормальну цитоплазму, але можуть мати погано сформовану оболонку (zona pellucida). Такі дефекти можуть привести до не зовсім коректного росту і навіть загибелі клітини в цілому.

Також однією із причин відсутності запліднення є ДНК сперматозоїда, яке не може розконденсуватися (розкрутитися). Тобто, генетичний матеріал, який знаходиться в голівці сперматозоїда залишається заблокованим, що може в свою чергу привести до невдалого або ненормального запліднення (три або більше пронуклеусів). Слід зазначити також, що на подальше утворення ембріона впливає і хромосомні поламки батьківського матеріалу. Значну роль в заплідненні відіграє і морфологія (якість) сперматозоїда, яка в значній мірі вирішує долю подальшого запліднення, навіть при застосуванні методу ICSI, оскільки такі клітини є не такими функціональними.

Важливо знати, що якщо сталася повна невдача запліднення один раз, це не означає, що це станеться знову. Зміна підготовки до стимуляції та сама стимуляція росту фоллікулів наступного разу повинна привести до отримання більш зрілих яйцеклітин або більшої їх кількості. Еякулят також може бути кращим в наступній програмі, після розуміння і усунення причин, які впливали негативно на чоловічий організм.

В нашій роботі з такими пацієнтами, якщо ми отримаємо інформацію, що в попередньому циклі/циклах лікування програми ЕКЗ спостерігалась відсутність запліднення або не правильний розвиток ембріонів ми проводемо визначення чутливості рецепторів до ФСГ/ ЛГ/естрадіолу для оптимізування особливостей протоколу стимуляціі росту та дозрівання фоллікулів. Робимо підготовку організму до стимуляції (праймінг). Рекомендуємо проведення генетичного аналізу на зупинку розвитку ембріонів (EDA) – 38 генів.

Хоч переживання і емоційно важкі, існує багато шляхів для головної мети – досягти бажаної вагітності і народити здорових дітей!