Горщанік Юлія Володимирівна
Лікар акушер-гінеколог, репродуктолог-ендокринолог, фахівець УЗ-діагностики

Нудота у вагітних

Багато вагітних сприймають ранкову нудоту як неминучий факт: це реакція організму на важливі процеси, що відбуваються в ньому протягом перших місяців вагітності. Єдине, що вони можуть зробити в такій ситуації, це терпляче чекати, поки вона закінчиться. Що ж, це поширене переконання не зовсім вірне, оскільки токсикоз вимагає істотної уваги лікаря.

Які причини токсикозу в першому триместрі?

Єдиної, науково доведеної думки про причини токсикозу не існує: це реакція імунної системи чи цей стан може бути викликаний гормонами, а саме – високою концентрацією гормону ХГЛ, естрадіолу, прогестерону в крові. При цьому всі причини токсикозу на ранніх термінах вагітності обумовлені природними причинами. Найбільш доведений фактор – це реакція на зростання прогестерону в огранізми. Прогестерон, як відомо, дуже важливий для розслаблення матки та захисту малюка. Але у деяких жінок окрім матки на прогестерон реагує надмірним розслабленням і жовчний міхур. Внаслідок цього не відбувається його повне скорочення, виникає застій і нудота. Ось чому дуже важливо у ранньому терміні вагітності уникати смажену і жирну їжу. Яка викликає навантаження на жовчний міхур.

Чому ж у одних жінок токсикоз, а в інших ні?

Це можна пояснити загальним станом усього організму: хронічні захворювання шлунково-кишкового тракту, печінки, жовчного міхура, підшлункової залози, щитовидної залози, шкідливі звички, неправильне харчування – тривало і ще задовго до настання вагітності. Якщо у Вас спостерігається легка нудота вранці чи періодично впродовж дня і це не впливає на Вашу працездатність, Ви не втрачаєте масу тіла і почуваєтесь в загальному добре, то хвилюватись не варто. Сприймайте цей стан як тимчасовий період благополучного розвитку вагітності і позитивною ознакою того, що малюк росте і розвивається.

Токсикоз може змінити чудовий період очікування малюка. Щоб полегшити Ваш стан, ми підготували дієві і слушні поради:

 • Дієта – дуже важливий фактор. Однак пам’ятайте, що Ваш план харчування в цей період повинен бути добре збалансованим і містити достатню кількість білків, жирів і вуглеводів.
 • Сніданок – в ліжко. Якщо блювота зазвичай виникає вранці, снідайте після пробудження, не встаючи з ліжка (легкий перекус – хлібець або тост з авокадо, банан, шматочок не жирного сиру, печиво без вмісту цукру). Після легкого сніданку у напівсидячому положенні варто побути у ліжку ще 20-30 хв.
 • Їжте часто, але малими порціями.
 • Ретельно і повільно пережовуйте їжу.
 • Їжте прохолодну і легкозасвоювану їжу, уникайте гарячих страв.
 • Пийте достатню кількість води. Об’єм добової рідини можна розрахувати індивідуально для кожного: 30-40 мл на кілограм маси тіла. Пити часто і маленькими ковтками, не гарече і не надто холодне.
 • Любителям кави краще забрати її із щоденного вживання.
 • Виключити з щоденного раціону гостру, мариновану, консервовану, жирну їжу, прянощі. Обмежити вживання солодкого.
 • Не чекайте відчуття голоду. Голод посилює нудоту.
 • Уникайте різких запахів, відкладіть усі парфуми, дозатори, арома-масла на потім. Користуйтесь гіпоалергенними засобами для щоденного догляду.
 • Провітрюйте приміщення не менше 4–х раз у день, проводьте час на свіжому повітрі.
 • Розжовуйте, але не ковтайте 1 малесенький листочок м’яти чи тонесеньку скибочку, що аж просвічується, – імбиря. Таким чином ми виключаємо загальний вплив цих речовин на весь організм у ранньому терміні, але їхня кількість достатня, щоб припинити відчуття нудоти.
 • Уникайте виснаження – як фізичного, так і нервового. Іноді втома може спровокувати нудоту – це буває частіше в другій половині дня. Ранній токсикоз зазвичай повністю зникає після 12-го тижня вагітності, рідше може тривати до 16-го тижня.
 • Фармацефтичні препарати у складі з вітамінами групи В, екстрактом імбиря можуть використовуватись тільки за призначенням лікаря і показують непоганий ефект.

 

Ранній токсикоз зазвичай повністю зникає після 12-го тижня вагітності, рідше може тривати до 16-го тижня. Наберіться терпіння і будьте уважні до нюансів свого самопочуття – це дуже важливо не тільки для Вашого здоров’я, але і для здоров’я малюка.

Відсутність токсикозу теж є нормальним станом. Не хвилюйтесь, якщо почуваєтесь відмінно і Вас не тривожить нудота в І триместрі вагітності.

Якщо токсикоз прогресує, поєднюється з неодноразовою блювотою – ретельна медична оцінка стану здоров’я жінки у І триместрі вагітності є обов’язковою. Це найважливіше правило, яким ні в якому разі не можна нехтувати.

Насолоджуйтесь кожним днем свого цікавого стану!

Читайте також:

Чи потрібно вагітним здавати глюкозо- толерантний тест?

Це питання дуже часто задають вагітні жінки під час прийому. Мабуть тому, що прочитавши інформацію в інтернеті, вважають некомфортною та складною для себе процедуру цього дослідження.

Накопичення ооцитів при низькому оваріальному резерві

Кількість ооцитів для запліднення є одним із основних факторів успішності досягнення вагітності у програмі ЕКЗ.

Що потрібно знати про кріоконсервацію сперми ?

Протягом останніх років кріоконсервація сперми є одним з найпопулярніших та ефективних методів збереження чоловічої фертильності.

Значення щитоподібої залози для репродуктивної функції

Гормон щитоподібної залози є найважливішим регулятором обмінних процесів і необхідний для правильної роботи всього організму. Це впливає на фертильність, успішність вагітності та правильний розвиток дитини.

З Україною в серці Вас вітає клініка Reprolife у Івано-Франківську

У Reprolife Ви отримаєте професійний супровід, починаючи від першої консультації до досягнення головної мети – збереження свого здоров’я.