Зміст сторінки
Багато вагітних сприймають ранкову нудоту як неминучий факт: це реакція організму на важливі процеси, що відбуваються в ньому протягом перших місяців вагітності. Єдине, що вони можуть зробити в такій ситуації, це терпляче чекати, поки вона закінчиться. Що ж, це поширене переконання не зовсім вірне, оскільки токсикоз вимагає істотної уваги лікаря.
Які причини токсикозу в першому триместрі?
Єдиної, науково доведеної думки про причини токсикозу не існує: це реакція імунної системи чи цей стан може бути викликаний гормонами, а саме – високою концентрацією гормону ХГЛ, естрадіолу, прогестерону в крові. При цьому всі причини токсикозу на ранніх термінах вагітності обумовлені природними причинами. Найбільш доведений фактор – це реакція на зростання прогестерону в огранізми. Прогестерон, як відомо, дуже важливий для розслаблення матки та захисту малюка. Але у деяких жінок окрім матки на прогестерон реагує надмірним розслабленням і жовчний міхур. Внаслідок цього не відбувається його повне скорочення, виникає застій і нудота. Ось чому дуже важливо у ранньому терміні вагітності уникати смажену і жирну їжу. Яка викликає навантаження на жовчний міхур.
Чому ж у одних жінок токсикоз, а в інших ні?
Це можна пояснити загальним станом усього організму: хронічні захворювання шлунково-кишкового тракту, печінки, жовчного міхура, підшлункової залози, щитовидної залози, шкідливі звички, неправильне харчування – тривало і ще задовго до настання вагітності. Якщо у Вас спостерігається легка нудота вранці чи періодично впродовж дня і це не впливає на Вашу працездатність, Ви не втрачаєте масу тіла і почуваєтесь в загальному добре, то хвилюватись не варто. Сприймайте цей стан як тимчасовий період благополучного розвитку вагітності і позитивною ознакою того, що малюк росте і розвивається.
Токсикоз може змінити чудовий період очікування малюка. Щоб полегшити Ваш стан, ми підготували дієві і слушні поради:
- Дієта – дуже важливий фактор. Однак пам’ятайте, що Ваш план харчування в цей період повинен бути добре збалансованим і містити достатню кількість білків, жирів і вуглеводів.
- Сніданок – в ліжко. Якщо блювота зазвичай виникає вранці, снідайте після пробудження, не встаючи з ліжка (легкий перекус – хлібець або тост з авокадо, банан, шматочок не жирного сиру, печиво без вмісту цукру). Після легкого сніданку у напівсидячому положенні варто побути у ліжку ще 20-30 хв.
- Їжте часто, але малими порціями.
- Ретельно і повільно пережовуйте їжу.
- Їжте прохолодну і легкозасвоювану їжу, уникайте гарячих страв.
- Пийте достатню кількість води. Об’єм добової рідини можна розрахувати індивідуально для кожного: 30-40 мл на кілограм маси тіла. Пити часто і маленькими ковтками, не гарече і не надто холодне.
- Любителям кави краще забрати її із щоденного вживання.
- Виключити з щоденного раціону гостру, мариновану, консервовану, жирну їжу, прянощі. Обмежити вживання солодкого.
- Не чекайте відчуття голоду. Голод посилює нудоту.
- Уникайте різких запахів, відкладіть усі парфуми, дозатори, арома-масла на потім. Користуйтесь гіпоалергенними засобами для щоденного догляду.
- Провітрюйте приміщення не менше 4–х раз у день, проводьте час на свіжому повітрі.
- Розжовуйте, але не ковтайте 1 малесенький листочок м’яти чи тонесеньку скибочку, що аж просвічується, – імбиря. Таким чином ми виключаємо загальний вплив цих речовин на весь організм у ранньому терміні, але їхня кількість достатня, щоб припинити відчуття нудоти.
- Уникайте виснаження – як фізичного, так і нервового. Іноді втома може спровокувати нудоту – це буває частіше в другій половині дня. Ранній токсикоз зазвичай повністю зникає після 12-го тижня вагітності, рідше може тривати до 16-го тижня.
- Фармацефтичні препарати у складі з вітамінами групи В, екстрактом імбиря можуть використовуватись тільки за призначенням лікаря і показують непоганий ефект.