Горщанік Юлія Володимирівна
Лікар акушер-гінеколог, репродуктолог-ендокринолог, фахівець УЗ-діагностики

Нудота у вагітних

Багато вагітних сприймають ранкову нудоту як неминучий факт: це реакція організму на важливі процеси, що відбуваються в ньому протягом перших місяців вагітності. Єдине, що вони можуть зробити в такій ситуації, це терпляче чекати, поки вона закінчиться. Що ж, це поширене переконання не зовсім вірне, оскільки токсикоз вимагає істотної уваги лікаря.

Які причини токсикозу в першому триместрі?

Єдиної, науково доведеної думки про причини токсикозу не існує: це реакція імунної системи чи цей стан може бути викликаний гормонами, а саме – високою концентрацією гормону ХГЛ, естрадіолу, прогестерону в крові. При цьому всі причини токсикозу на ранніх термінах вагітності обумовлені природними причинами. Найбільш доведений фактор – це реакція на зростання прогестерону в огранізми. Прогестерон, як відомо, дуже важливий для розслаблення матки та захисту малюка. Але у деяких жінок окрім матки на прогестерон реагує надмірним розслабленням і жовчний міхур. Внаслідок цього не відбувається його повне скорочення, виникає застій і нудота. Ось чому дуже важливо у ранньому терміні вагітності уникати смажену і жирну їжу. Яка викликає навантаження на жовчний міхур.

Чому ж у одних жінок токсикоз, а в інших ні?

Це можна пояснити загальним станом усього організму: хронічні захворювання шлунково-кишкового тракту, печінки, жовчного міхура, підшлункової залози, щитовидної залози, шкідливі звички, неправильне харчування – тривало і ще задовго до настання вагітності. Якщо у Вас спостерігається легка нудота вранці чи періодично впродовж дня і це не впливає на Вашу працездатність, Ви не втрачаєте масу тіла і почуваєтесь в загальному добре, то хвилюватись не варто. Сприймайте цей стан як тимчасовий період благополучного розвитку вагітності і позитивною ознакою того, що малюк росте і розвивається.

Токсикоз може змінити чудовий період очікування малюка. Щоб полегшити Ваш стан, ми підготували дієві і слушні поради:

 • Дієта – дуже важливий фактор. Однак пам’ятайте, що Ваш план харчування в цей період повинен бути добре збалансованим і містити достатню кількість білків, жирів і вуглеводів.
 • Сніданок – в ліжко. Якщо блювота зазвичай виникає вранці, снідайте після пробудження, не встаючи з ліжка (легкий перекус – хлібець або тост з авокадо, банан, шматочок не жирного сиру, печиво без вмісту цукру). Після легкого сніданку у напівсидячому положенні варто побути у ліжку ще 20-30 хв.
 • Їжте часто, але малими порціями.
 • Ретельно і повільно пережовуйте їжу.
 • Їжте прохолодну і легкозасвоювану їжу, уникайте гарячих страв.
 • Пийте достатню кількість води. Об’єм добової рідини можна розрахувати індивідуально для кожного: 30-40 мл на кілограм маси тіла. Пити часто і маленькими ковтками, не гарече і не надто холодне.
 • Любителям кави краще забрати її із щоденного вживання.
 • Виключити з щоденного раціону гостру, мариновану, консервовану, жирну їжу, прянощі. Обмежити вживання солодкого.
 • Не чекайте відчуття голоду. Голод посилює нудоту.
 • Уникайте різких запахів, відкладіть усі парфуми, дозатори, арома-масла на потім. Користуйтесь гіпоалергенними засобами для щоденного догляду.
 • Провітрюйте приміщення не менше 4–х раз у день, проводьте час на свіжому повітрі.
 • Розжовуйте, але не ковтайте 1 малесенький листочок м’яти чи тонесеньку скибочку, що аж просвічується, – імбиря. Таким чином ми виключаємо загальний вплив цих речовин на весь організм у ранньому терміні, але їхня кількість достатня, щоб припинити відчуття нудоти.
 • Уникайте виснаження – як фізичного, так і нервового. Іноді втома може спровокувати нудоту – це буває частіше в другій половині дня. Ранній токсикоз зазвичай повністю зникає після 12-го тижня вагітності, рідше може тривати до 16-го тижня.
 • Фармацефтичні препарати у складі з вітамінами групи В, екстрактом імбиря можуть використовуватись тільки за призначенням лікаря і показують непоганий ефект.

 

Ранній токсикоз зазвичай повністю зникає після 12-го тижня вагітності, рідше може тривати до 16-го тижня. Наберіться терпіння і будьте уважні до нюансів свого самопочуття – це дуже важливо не тільки для Вашого здоров’я, але і для здоров’я малюка.

Відсутність токсикозу теж є нормальним станом. Не хвилюйтесь, якщо почуваєтесь відмінно і Вас не тривожить нудота в І триместрі вагітності.

Якщо токсикоз прогресує, поєднюється з неодноразовою блювотою – ретельна медична оцінка стану здоров’я жінки у І триместрі вагітності є обов’язковою. Це найважливіше правило, яким ні в якому разі не можна нехтувати.

Насолоджуйтесь кожним днем свого цікавого стану!

Читайте також:

Репродуктологічний науковий з’їзд ESHRE у Мілані

03-06 липня відбулася важлива подія - репродуктологічний науковий з’їзд ESHRE у Мілані. На цій конференції ми брали активну участь і хочемо поділитися головними европейськими трендами у лікуванні безпліддя. Ми бачимо скільки є важливих напрямків, які по-справжньому надихають, у нас для того щоб разом з парою досягти головної мети - народження здорових дітей у сім’ях!

Чи можна завагітніти з діагнозом СПКЯ? Частина 1

Синдром полікістозних яєчників (СПКЯ) дійсно є однією з найчастіших причин жіночої ендокринної безплідності. Але це зовсім не означає, що шансів мати бажану вагітність взагалі немає.

Чи потрібно робити аналіз на ДНК фрагментацію сперматозоїдів?

Досвідчена і компетентна команда клініки Reprolife рекомендує тільки самі необхідні тести і дослідження, які мають в собі наукове підґрунтя. Ми здатні привести Вас до мрії стати батьками!

Гістероскопія – операція без розрізів та швів.

Гістероскопія дозволяє позбутися маткових причин безпліддя, механічних перешкод настання вагітності, патологічних станів ендометрію та цервікального каналу у будь-які вікові періоди. Клініка Reprolife має медичну команду, яка спеціалізується на ендоскопічній хірургії.

Які основні причини невдачі імплантації ембріона?

Благополучне настання вагітності залежить від низки подій, серед яких імплантація ембріона є однією з найважливіших. На успішність імплантації та виношування вагітності впливають багато причин. Часто ці причини можуть бути поєднаними. З вірою та правильним настроєм на головний результат, командною роботою пари та репродуктолога такі ситуації, як RIF переборні.