Репродуктивная лапароскопия
Романова Ольга Олегівна
Головний лікар клініки, ведучий репродуктолог; основна спеціальність: акушерство і гінекологія.

Оваріальний резерв

Оваріальний резерв – це здатність яєчників продукувати яйцеклітини, які можуть потенційно привести до настання здорової вагітності. Він залежить від віку, індивідуальної закладки статевих клітин при ще внутрішньоутробному розвитку дівчинки, генетичної особливості в сім’ї, способу життя (вплив певних факторів на організм жінки).

“Золотий запас”

Щоб жінка несподівано не запитала себе: «Чому не настає вагітність?», потрібно поцікавитися своїм оваріальним резервом. Критерієм його оцінки є правильно проведене УЗД: підрахунок кількості видимих ​​фолікулів (структур, з яких відбувається дозрівання яйцеклітин).

При цьому дуже важливо розуміти, що нас цікавить саме загальна кількість фолікулів в яєчнику, а не наявність або відсутність овуляції. Оскільки овуляція може відбуватися і в 45 років, і в 50 років, але до вагітності такі овуляції призводять вкрай рідко. «Нормальний оваріальний резерв» – це наявність 6-20 фолікулів при проведенні УЗД в двох яєчниках. «Низький» – менше 6 фолікулів, більше 20 фолікулів – називається «виражений» оваріальний резерв.

Выраженный овариальный резерв
Виражений оваріальний резерв
Низкий овариальный резерв
Низький оваріальний резерв

Нормальний оваріальний резервНормальний оваріальний резерв

Іншим об’єктивним методом дослідження фолікулярного резерву є визначення АМГ (Антімюлерова гормону) в крові. Чим нижче його рівень, тим менше оваріальний резерв. Значення цього гормону нижче 1,1 нг / мл є критичним; але не означає, що настання вагітності неможливе.

ФСГ (фолікулостимулюючий гормон) – гормон гіпофіза, під впливом якого відбувається зростання і дозрівання фолікулів. Його рівень у першу фазу менструального циклу залежить від яєчникового резерву і є надійним критерієм оцінки його стану.

Визначення рівня ФСГ і АМГ слід проводити з 2-4 дня менструального циклу.

Міфи про збереження репродуктивної функції

На жаль, найпопулярніший міф останніх років – це «прийом гормональних контрацептивів може надовго продовжити репродуктивну функцію», прихильники цієї теорії вважають, що якщо блокувати овуляцію, то жінка не витрачає свої фолікули і яйцеклітини.

Наспраді, в жіночому організмі процеси росту і загибелі яйцеклітин відбуваються щодня, і повністю не залежать від наявності або відсутності овуляції. При цьому в залежності від резерву яєчників, одна жінка може втрачати кожен день 5 фолікулів, інша – 20.

Так само немає вітамінів, рослинних препаратів, гормонів і гормоноподібних засобів, які здатні продовжити репродуктивну функцію жінки.

Читайте також:

Вплив дієти та способу життя жінки на якість яйцеклітин та ефективність програми ЕКЗ

Всі ми прекрасно знаємо що малорухливий спосіб життя – це шкідливо, що необхідно щодня вживати достатньо води, додавати в раціон харчування фрукти та овочі, проте не здогадуємося який колосальний вплив мають ці дії!

Що таке АМГ?

Що таке антимюлеровий гормон? Коли та для чого потрібно визначати рівень АМГ і чи можливо покращити його показники? Читайте у сьогоднійшній статті!

Подвійна стимуляція: як можна отримати більше ооцитів при низькому оваріальному резерві?

У яких випадках проводиться подвійна стимуляція та які переваги проведення DuoStim? Сьогодні розповідає Романова Ольга Олегівна, головна лікарка клініки.

Що таке оваріальний резерв?

Для чого потрібно визначати оваріальний резерв? Які є методи його визначення та як вибрати найточніший? Потурбуйтеся про своє здоров'я та будьте проінформованими!

Чи підвищує ІКСІ шанси на успіх?

Чи підвищує ІКСІ шанси на успіх? У чому різниця між ЕКЗ та ІКСІ? Навіщо потрібно ІКСІ? Розповідає Лялюк Василь Васильович, завідувач ембріології нашої клініки