Романова Ольга Олегівна
Головний лікар клініки, провідний репродуктолог; основна спеціальність: акушерство і гінекологія.

Передчасне виснаження яєчників: чи можливо стати мамою?

Оваріальний резерв у жінки обмежений в часі і повністю зменшується в той період, коли настає менопауза у віці близько 48-51 років. Однак у 5% жінок відбувається передчасне виснаження оваріального резерву, що призводить до повного або часткового припинення функції яєчників у віці до 40 років. Ми називаємо цей стан передчасним виснаженням яєчників (ПВЯ) або передчасним зниженням оваріального резерву.

Чому відбувається передчасне виснаження яєчників?

Хоч в 80% випадків передчасного виснаження яєчників причина не виявляється (випадки ідіопатичного або невідомого походження), існують деякі відомі фактори, які слід знати про цей стан:

– хромосомні і генетичні зміни: синдром Тернера (відсутність однієї X хромосоми), синдром ламкої X хромосоми, генетичний поліморфізм, мозаїцизм. Ми чітко бачимо зв’язок передчасного зниження оваріального резерву при генетичній тромбофілії – схильності до активізації згортання крові (наприклад, мутації Лейдена). Цей феномен пояснюється тим, що жіночий організм сам скорочує період можливого зачаття і виношування, щоб захиститися від тромбозу під час вагітності в старшому віці.

– аутоімунні захворювання і ендокринні порушення: системний червоний вовчак, ревматоїдний артрит, захворювання щитовидної залози (часто аутоімунний тиреоїдит), хвороба Аддісона.

– ятрогенний вплив, тобто побічні ефекти певних методів лікування, які впливають на функцію яєчників, такі як хіміотерапія, променева терапія або хірургічні втручання на яєчниках.

– метаболічні зміни.

Які симптоми передчасного виснаження недостатності яєчників?

Основною ознакою передчасного виснаження яєчників є відсутність менструації (аменорея) або порушення менструального циклу (частіше за все спочатку відбувається скорочення інтервалів між менструаціями – від першого дня однієї до першого дня другий інтервал становить 25-21 день, а потім цикл починає випадати і проміжок подовжуватись – це може відповідати періоду, коли один яєчник може вже пропускати овуляції внаслідок критично низького запасу яйцеклітин. Така ситуація є основним приводом для консультації з лікарем-репродуктологом.

Інші симптоми:

  • складність досягнення вагітності.
  • дефіцит естрогену, який також викликає такі симптоми, як:
  • приливи жару, пітливості;
  • безсоння;
  • перепади в настрої;
  • сухість слизової піхви;
  • відсутність або зниження статевого потягу;
  • поява подсипань на обличчі (особливо носогубний трикутник);
  • порушення обмінних процесів, схильність до набору ваги при однаковому харчуванні, поява передчасних ознак старіння шкіри;
  • в довгостроковій перспективі дефіцит естрогену може мати ряд наслідків для здоров’я жінки: на рівні кісток (в основному остеопороз – через вимивання кальцію з кістки) і серцево-судинні (підвищення рівня холестерину в крові, підвищення артеріального тиску).

Діагностика передчасної недостатності яєчників

При порушенні менструального циклу, особливо відсутності менструації слід звернутися до лікаря-репродуктолога (якщо жінка планує вагітність), або до гінеколога-ендокринолога (якщо в майбутньому вагітність не планується); при ранній менопаузи у мами і родичів по жіночій лінії (до 45 років), після операцій на яєчниках і органах малого тазу, при захворюваннях щитовидної залози, при ненастанні вагітності при регулярному інтимному житті протягом 6 місяців у віці більше 35 років і 1 року – у віці жінки молодше 35 років.

Необхідно зібрати детальний анамнез і пройти гінекологічне обстеження за допомогою УЗД органів малого таза. Іноді може знадобитися проведення додаткових лабораторних досліджень (ФСГ, АМГ, естрадіол) для підтвердження діагнозу. Після можуть знадобитись додаткові дослідження (генетичні, ендокринні).

Чи може наступити вагітність при передчасному виснаженні яєчників?

У 5-10% жінок з діагнозом передчасне виснаження яєчників (ПВЯ) може відбутися спонтанне і тимчасове відновлення функції яєчників з можливістю спонтанного вагітності. Тим не менше, немає ніякого способу передбачити, чи відбудеться це і коли. З цієї причини зазвичай необхідне лікування із застосуванням допоміжних репродуктивних технологій (ДРТ).

Деякі молоді жінки з ПВЯ можуть завагітніти шляхом екстракорпорального запліднення власними яйцеклітинами, навіть якщо кількість отриманих яйцеклітин невелика. У разі, якщо у жінки підтверджено діагноз передчасне зниження оваріального резерву, ми застосовуємо індивідуальні протоколи стимуляції, з урахуванням всіх особливостей. Однак, якщо порушення функції яєчників повне, процедури стимуляції неефективні, ми рекомендуємо лікування донорськими ооцитами в якості альтернативного методу досягнення вагітності.

Хоча не існує препаратів, які дозволили б «омолодити» яєчники, є деякі методи, які в даний час вивчаються, сфокусовані на залучення залишкових «сплячих» ооцитів. Це процедура, відома як (фрагментація яєчників для фолікулярної активації), при якій виконується фрагментація частини яєчника і її трансплантація. Досягнуто обнадійливі результати.

Лікування передчасної недостатності яєчників

Це вимагає міждисциплінарного лікування, спрямованого на усунення причини, симптомів та лікування безпліддя, якщо це необхідно, а також правильної емоційної та психологічної підтримки. Здоровий спосіб життя, відмова від куріння, регулярна фізична активність і підтримку здорового, збалансованого харчування – незамінні заходи для поліпшення якості життя.

Замісна гормональна терапія естрогеном і прогестероном усуває симптоми дефіциту естрогену і знижує ризик остеопорозу і серцево-судинних захворювань в довгостроковій перспективі.

Чи можна запобігти передчасному виснаженню яєчників?

У віці 20-25 років ми рекомендуємо кожній молодій жінці перевірити свій оваріальний резерв для того щоб розуміти, який індивідуально саме Ваш «стратегічний» запас яйцеклітин. Для цього необхідно пройти УЗД органів малого таза з оцінкою кількості фолікулів і обсягу яєчників; зробити аналіз на АМГ і ФСГ на 2-4 день менструального циклу, потім лікар-репродуктлог може дати об’єктивну оцінку фертильного, індивідуально Вашого оваріального резерву. Якщо з’ясовується, що запас передчасно знижений – дається рекомендація щодо планування вагітності, з урахуванням бажаної кількості дітей в сім’ї, які планує ця жінка. Якщо з певних причин у жінки немає можливості планувати вагітність найближчим часом, проводиться вітрифікація (збереження) ооцитів в молодому віці з метою їх подальшого запліднення в майбутньому.

Найпоширеніший міф (на жаль, навіть серед деяких лікарів), що зберегти запас яйцеклітин допоможуть гормональні контрацептиви (КОК), нібито через відсутність овуляції у них. На жаль, це не так. При використанні КОК дійсно не відбувається овуляція, але триває щомісячна витрата яйцеклітин з подальшою їх атрезією (загибеллю).

 

У нашому медичному центрі ми рекомендуємо кожній жінці, яка планує стати мамою у майбутньому перевіряти свій оваріальний резерв, а парам на етапі планування вагітності – проконсультуватись з лікарем-репродуктологом. Це дає можливість переконатись, що все добре або скласти план дій, в разі, якщо необхідно звернути увагу на певні аспекти.

Лікарі наших клінік проводять комплексну діагностику здоров’я жінки. Володіючи цією інформацією, фахівець складає план по продовженню фертильності і збереженню жіночої молодості.

Читайте також:

Програма «Відкладене материнство»

Відкладене материнство – це програма, яка дозволяє планувати вагітність у більш пізньому репродуктивному віці і зберегти свій генетичний матеріал у молодому віці.

Які основні причини невдачі імплантації ембріона?

Благополучне настання вагітності залежить від низки подій, серед яких імплантація ембріона є однією з найважливіших. На успішність імплантації та виношування вагітності впливають багато причин. Часто ці причини можуть бути поєднаними. З вірою та правильним настроєм на головний результат, командною роботою пари та репродуктолога такі ситуації, як RIF переборні.

Накопичення ооцитів при низькому оваріальному резерві

Кількість ооцитів для запліднення є одним із основних факторів успішності досягнення вагітності у програмі ЕКЗ.

З Україною в серці Вас вітає клініка Reprolife у Івано-Франківську

У Reprolife Ви отримаєте професійний супровід, починаючи від першої консультації до досягнення головної мети – збереження свого здоров’я.

Стресове порушення менструального циклу

На даний час поширеним стало питання порушення менструального циклу на фоні стресу. В такий складний для всіх час особливо чутливою до стресу та різкого виснаження є жіноча репродуктивна система.