Первые пять дней развития эмбриона человека
Романова Ольга Олегівна
Головний лікар клініки, ведучий репродуктолог; основна спеціальність: акушерство і гінекологія.

Перші п’ять днів розвитку ембріона людини

Ось так виглядає зрілий ооцит (Метафаза II або M II).

Через 16-20 годин після запліднення можна спостерігати стадію презиготи – ооцит з двома пронуклеусами (чоловічим і жіночим), генетичний матеріал яких поки ще не злився.

Через 24-36 годин після запліднення відбувається перший розподіл зиготи і з цього моменту запліднений ооцит стає 2х-клітинним ембріоном. Клітини ембріона на цій стадії називаються бластомерами.


Саме на другий день можна говорити про те, що з яйцеклітини і сперматозоїда утворилось нове життя: відбулось перше дроблення зиготи і майбутній малюк – дві-чотири клітини-бластомера. На цій стадії немає клітинного росту – ембріон складається з зростаючого числа клітин, а ось його розмір майже не змінюється.

На третій день ембріон, який до цього розвивався на материнському генетичному матеріалі, активує власний геном. Якщо в ньому є порушення (за різними даними – таких ембріонів від 4 до 18%), то розвиток зупиняється.

До кінця третьої і на четверту добу культивування ембріон починає компактизацію (межі його клітин стають невиразні), він готується до утворення бластоцисти. Його клітини можуть бути частково або повністю компактізованими. Зазвичай, оцінка ембріонів на четверту добу не проводиться, зважаючи на малу інформативность даної стадії розвитку. До кінця 4-ої доби розвитку всередині морули поступово утворюється порожнина – починається процес кавітації.

На п’яту добу, через 120 годин після запліднення, ембріон утворює бластоцисту. Оцінка якості бластоцист включає в себе її розмір, який відбивається цифрами від 1 до 5; стан внутрішньої клітинної маси (клітини з яких розвивається сам ембріон) від «A» до «С» і оточуючих її клітин – трофобласта (майбутня плацента) від «А» до «С». Кращими для перенесення будуть бластоцисти розміру від 3 до 5, що мають багатоклітинну ВКМ и трофобласт – Bl4AА, Bl4AВ. Бластоцисти середньої якості позначаються як – Bl2BВ, Bl3BВ, а низької – BlCС.

На закінчення хочеться відзначити, що описувані морфологічні критерії оцінки якості ембріонів є основними і необхідними, але не завжди достатніми для вибору ембріона для перенесення. Так, рідко, але після перенесення ембріонів високої якості імплантація не настає і, навпаки, бувають випадки настання і успішного розвитку вагітності при перенесенні ембріонів низької якості. Тому існують додаткові способи прогнозу імплантації ембріона, які доповнюють морфологічні критерії і забезпечують в сукупності вибір кращого ембріона.

Читайте також:

Які основні причини невдачі імплантації ембріона?

Благополучне настання вагітності залежить від низки подій, серед яких імплантація ембріона є однією з найважливіших. На успішність імплантації та виношування вагітності впливають багато причин. Часто ці причини можуть бути поєднаними. З вірою та правильним настроєм на головний результат, командною роботою пари та репродуктолога такі ситуації, як RIF переборні.

Дорогі наші Пацієнти!

Шановні пацієнти! Ембріони та гамети знаходяться під цілодобовим моніторингом та охороною!

Діагностика генетичних захворювань репродуктивної системи

У Reprolife ми працюємо над тим, щоб надавати нашим парам новітні діагностичні досягнення, щоб оптимізувати методи ЕКЗ та досягти найкращих показників успіху.

5 причин не боятися ЕКЗ

Лікування за допомогою екстракорпорального запліднення дає можливість народження нового життя і щастя бути батьками!

Чому бластоцисти виростають на 7-й день?

Сьогодні Ткаченко Ганна Борисівна, ембріолог нашої клініки, розповідає про те, чому бластоцисти виростають на 7-й день.