Первые пять дней развития эмбриона человека
Романова Ольга Олегівна
Головний лікар клініки, ведучий репродуктолог; основна спеціальність: акушерство і гінекологія.

Перші п’ять днів розвитку ембріона людини

Ось так виглядає зрілий ооцит (Метафаза II або M II).

Через 16-20 годин після запліднення можна спостерігати стадію презиготи – ооцит з двома пронуклеусами (чоловічим і жіночим), генетичний матеріал яких поки ще не злився.

Через 24-36 годин після запліднення відбувається перший розподіл зиготи і з цього моменту запліднений ооцит стає 2х-клітинним ембріоном. Клітини ембріона на цій стадії називаються бластомерами.


Саме на другий день можна говорити про те, що з яйцеклітини і сперматозоїда утворилось нове життя: відбулось перше дроблення зиготи і майбутній малюк – дві-чотири клітини-бластомера. На цій стадії немає клітинного росту – ембріон складається з зростаючого числа клітин, а ось його розмір майже не змінюється.

На третій день ембріон, який до цього розвивався на материнському генетичному матеріалі, активує власний геном. Якщо в ньому є порушення (за різними даними – таких ембріонів від 4 до 18%), то розвиток зупиняється.

До кінця третьої і на четверту добу культивування ембріон починає компактизацію (межі його клітин стають невиразні), він готується до утворення бластоцисти. Його клітини можуть бути частково або повністю компактізованими. Зазвичай, оцінка ембріонів на четверту добу не проводиться, зважаючи на малу інформативность даної стадії розвитку. До кінця 4-ої доби розвитку всередині морули поступово утворюється порожнина – починається процес кавітації.

На п’яту добу, через 120 годин після запліднення, ембріон утворює бластоцисту. Оцінка якості бластоцист включає в себе її розмір, який відбивається цифрами від 1 до 5; стан внутрішньої клітинної маси (клітини з яких розвивається сам ембріон) від «A» до «С» і оточуючих її клітин – трофобласта (майбутня плацента) від «А» до «С». Кращими для перенесення будуть бластоцисти розміру від 3 до 5, що мають багатоклітинну ВКМ и трофобласт – Bl4AА, Bl4AВ. Бластоцисти середньої якості позначаються як – Bl2BВ, Bl3BВ, а низької – BlCС.

На закінчення хочеться відзначити, що описувані морфологічні критерії оцінки якості ембріонів є основними і необхідними, але не завжди достатніми для вибору ембріона для перенесення. Так, рідко, але після перенесення ембріонів високої якості імплантація не настає і, навпаки, бувають випадки настання і успішного розвитку вагітності при перенесенні ембріонів низької якості. Тому існують додаткові способи прогнозу імплантації ембріона, які доповнюють морфологічні критерії і забезпечують в сукупності вибір кращого ембріона.

Читайте також:

Генетичне обстеження при плануванні вагітності

Романова Ольга Олегівна, головний лікар клініки розповідає навіщо проводити генетичний тест на етапі планування вагітності та що таке розширений скринінг на спадкові захворювання?

Чому перенос ембріона краще робити саме на 5-й день розвитку?

Сьогодні Василь Васильович Лялюк, ембріолог медичного центру Reprolife, розповість про плюси та мінуси переносу ембріона на всіх етапах його розвитку.

Що таке мозаїчний ембріон?

Що таке мозаїчній ембріон розповідає головний лікар клініки, провідний репродуктолог; основна спеціальність: акушерство і гінекологія - Романова Ольга Олегівна

TOP-3 питання ембріологу

Омельченко Марина Ігорівна відповідає на TOP-3 найчастіших питань пацієнтів, які звучать на консультації ембріолога

Зупинити час. Або як довго зберігати заморожені ембріони?

Сучасні дані говорять про те, що ембріони можуть перебувати у кріосховищі нескінченно довго. Відомі випадки, коли жінки використовували ембріони, які перебували в «замороженому» стані 25 років і у них народжувалися здорові діти.