Шаргородська Анна Віталіївна
Лікар акушер-гінеколог, ендокринолог, фахівець УЗ діагностики

Післяпологовий період. Щитоподібна залоза у фокусі

Навіщо обстежувати ЩЖ після пологів?

Ми багато говоримо і пишемо про важливість контролю функції ЩЗ при різних порушеннях менструального циклу та жіночого здоров’я, на етапі підготовки та під час вагітності. І зовсім мало уваги приділяємо такому важливому періоду у житті жінки, як післяпологовий період.

Перший рік життя малюка – дуже важливий та складний період у житті мами. Необхідно не тільки відновити власні сили після пологів, але й забезпечити резерви організму для грудного вигодовування та догляду за малюком. Адекватна робота ЩЗ грає одну з ключових ролей у забезпеченні здоров’я мами як фізичного, і психічного.

У 4-9% здорових жінок протягом перших 2-6 ​​місяців після пологів може спостерігатися порушення роботи ЩЗ – післяпологовий тиреоїдит (ПТ). За наявності антитіл до тиреопероксидази (АТПО) у жінки до або під час вагітності ймовірність розвитку ПТ становить 50%.

Рівні гормонів ЩЗ можуть бути високими або низькими, але це тимчасове явище. Післяпологові проблеми з ЩЗ часто проходять самостійно, але може знадобитися прийом ліків доти, доки вони не пройдуть.

Так звана тиреотоксична фаза післяпологового тиреоїдиту проявляється такими неспецифічними симптомами:

 • надмірне зниження маси тіла
 • пришвидшене серцебиття
 • тремор (тремтіння, яке ви не можете контролювати)
 • нервозність
 • дратівливість

ВАЖЛИВО! післяпологовий тиреоїдит НІКОЛИ не вимагає лікування тиреостатиками, на відміну від хвороби Грейвса (аутоімунне захворювання ЩЗ, яке супроводжується високим рівнем антитіл до рецепторів ТТГ (АТ-рТТГ) у крові)

У класичному варіанті перебігу післяпологового тиреоїдиту (1/4 всіх випадків), тиреотоксикоз змінюється гіпотиреозом (зниженням функції ЩЗ) і проявляється такими симптомами:

 • надмірна втома та швидка стомлюваність
 • закрепи
 • суха шкіра
 • стоншення та посилене випадання волосся
 • набряклість обличчя
 • пригнічений стан, депресія

Приблизно в 32% випадків післяпологовий тиреоїдит протікає у формі транзиторного (тимчасового,
проходить) тиреотоксикозу, а в 43% – транзиторного гіпотиреозу.

Якщо симптоми слабо виражені та рівні тиреоїдних гормонів у нормі або змінені незначно, можна уникнути лікування з подальшим динамічним контролем рівня ТТГ.

Однак ймовірність розвитку стійкого гіпотиреозу через рік після пологів із необхідністю замісної терапії гормонами ЩЗ у жінок з ПТ становить 10-20%, а за даними деяких досліджень – до 50%.

Тому, згідно з рекомендаціями Європейської та Американської асоціацій тироїдологів (ETA, ATA), жінкам, які перенесли післяпологовий тиреоїдит (ПТ), необхідний щорічний моніторинг рівня ТТГ у крові з метою своєчасної діагностики стійкого гіпотиреозу, а першого року після пологів – кожні 2 місяці.

До групи ризику розвитку ПТ входять жінки

 • з будь-якими аутоімунними захворюваннями
 • у тому числі АІТ (за відсутності зниження рівня АТПО до 3-го триместру вагітності, ймовірність розвитку ПТ – понад 80%)
 • гіпотиреозом до або під час вагітності
 • епізодом ПТ в анамнезі (після попередніх пологів, абортів)
 • інсулін-залежним цукровим діабетом (ЦД 1 типу).

Усім жінкам із групи ризику рекомендовано визначення рівня ТТГ у крові через 3 та 6 місяців після пологів та/або при появі перерахованих вище симптомів порушення роботи ЩЗ. Профілактичне призначення препаратів L-тироксину або йоду при АІТ (носійстві АТПО) з метою запобігання розвитку ПТ не є ефективним і не рекомендованим.

У нашій клініці Ви можете отримати консультацію щодо планування та ведення вагітності при захворюваннях щитовидної залози, а також обговорити питання особливостей післяпологового періоду та грудного вигодовування.

Читайте також:

Альфа-ліпоєва кислота та зниження ваги

Осьмак Анна Миколаївна, акушер-гінеколог нашої клініки, розповідає про важливі механізми дії альфа-ліпоєвої кислоти.

Термінологія. Щитоподібна залоза

Сьогодні Анна Віталіївна Шаргородська, ендокринолог-гінеколог нашої клініки, познайомить вас із термінологією щитовидної залози

Інтимне омолодження. Модний тренд чи усвідомлена необхідність?

Сучасна естетична медицина розвивається стрімко, щорічно з'являються нові технології і методи. Не залишилася осторонь і інтимна сфера. Розповідає Анна Віталіївна Шаргородська, ендокринолог-гінеколог нашої клініки.

Залізодефіцитний стан чи “Залізний статус” в житті жінки.

Сьогодні Шаргородська Анна Віталіївна, лікар акушер-гінеколог, ендокринолог, спеціаліст УЗ діагностики нашої клініки, розповідає про дефіцит заліза в організмі та факторах, які передують його виникненню.

Контрацепція в пременопаузі. ВИПУСК 5.

В третьому випуску дайджесту про менопаузу, Анна Віталіївна Шаргородська, ендокринолог-гінеколог нашої клініки, розкаже про контрацепцію в пременопаузі.