Шаргородська Анна Віталіївна
Лікар акушер-гінеколог, ендокринолог, фахівець УЗ діагностики

Післяпологовий період. Щитоподібна залоза у фокусі

Навіщо обстежувати ЩЖ після пологів?

Ми багато говоримо і пишемо про важливість контролю функції ЩЗ при різних порушеннях менструального циклу та жіночого здоров’я, на етапі підготовки та під час вагітності. І зовсім мало уваги приділяємо такому важливому періоду у житті жінки, як післяпологовий період.

Перший рік життя малюка – дуже важливий та складний період у житті мами. Необхідно не тільки відновити власні сили після пологів, але й забезпечити резерви організму для грудного вигодовування та догляду за малюком. Адекватна робота ЩЗ грає одну з ключових ролей у забезпеченні здоров’я мами як фізичного, і психічного.

У 4-9% здорових жінок протягом перших 2-6 ​​місяців після пологів може спостерігатися порушення роботи ЩЗ – післяпологовий тиреоїдит (ПТ). За наявності антитіл до тиреопероксидази (АТПО) у жінки до або під час вагітності ймовірність розвитку ПТ становить 50%.

Рівні гормонів ЩЗ можуть бути високими або низькими, але це тимчасове явище. Післяпологові проблеми з ЩЗ часто проходять самостійно, але може знадобитися прийом ліків доти, доки вони не пройдуть.

Так звана тиреотоксична фаза післяпологового тиреоїдиту проявляється такими неспецифічними симптомами:

 • надмірне зниження маси тіла
 • пришвидшене серцебиття
 • тремор (тремтіння, яке ви не можете контролювати)
 • нервозність
 • дратівливість

ВАЖЛИВО! післяпологовий тиреоїдит НІКОЛИ не вимагає лікування тиреостатиками, на відміну від хвороби Грейвса (аутоімунне захворювання ЩЗ, яке супроводжується високим рівнем антитіл до рецепторів ТТГ (АТ-рТТГ) у крові)

У класичному варіанті перебігу післяпологового тиреоїдиту (1/4 всіх випадків), тиреотоксикоз змінюється гіпотиреозом (зниженням функції ЩЗ) і проявляється такими симптомами:

 • надмірна втома та швидка стомлюваність
 • закрепи
 • суха шкіра
 • стоншення та посилене випадання волосся
 • набряклість обличчя
 • пригнічений стан, депресія

Приблизно в 32% випадків післяпологовий тиреоїдит протікає у формі транзиторного (тимчасового,
проходить) тиреотоксикозу, а в 43% – транзиторного гіпотиреозу.

Якщо симптоми слабо виражені та рівні тиреоїдних гормонів у нормі або змінені незначно, можна уникнути лікування з подальшим динамічним контролем рівня ТТГ.

Однак ймовірність розвитку стійкого гіпотиреозу через рік після пологів із необхідністю замісної терапії гормонами ЩЗ у жінок з ПТ становить 10-20%, а за даними деяких досліджень – до 50%.

Тому, згідно з рекомендаціями Європейської та Американської асоціацій тироїдологів (ETA, ATA), жінкам, які перенесли післяпологовий тиреоїдит (ПТ), необхідний щорічний моніторинг рівня ТТГ у крові з метою своєчасної діагностики стійкого гіпотиреозу, а першого року після пологів – кожні 2 місяці.

До групи ризику розвитку ПТ входять жінки

 • з будь-якими аутоімунними захворюваннями
 • у тому числі АІТ (за відсутності зниження рівня АТПО до 3-го триместру вагітності, ймовірність розвитку ПТ – понад 80%)
 • гіпотиреозом до або під час вагітності
 • епізодом ПТ в анамнезі (після попередніх пологів, абортів)
 • інсулін-залежним цукровим діабетом (ЦД 1 типу).

Усім жінкам із групи ризику рекомендовано визначення рівня ТТГ у крові через 3 та 6 місяців після пологів та/або при появі перерахованих вище симптомів порушення роботи ЩЗ. Профілактичне призначення препаратів L-тироксину або йоду при АІТ (носійстві АТПО) з метою запобігання розвитку ПТ не є ефективним і не рекомендованим.

У нашій клініці Ви можете отримати консультацію щодо планування та ведення вагітності при захворюваннях щитовидної залози, а також обговорити питання особливостей післяпологового періоду та грудного вигодовування.

Читайте також:

Гістероскопія – операція без розрізів та швів.

Гістероскопія дозволяє позбутися маткових причин безпліддя, механічних перешкод настання вагітності, патологічних станів ендометрію та цервікального каналу у будь-які вікові періоди. Клініка Reprolife має медичну команду, яка спеціалізується на ендоскопічній хірургії.

Значення щитоподібої залози для репродуктивної функції

Гормон щитоподібної залози є найважливішим регулятором обмінних процесів і необхідний для правильної роботи всього організму. Це впливає на фертильність, успішність вагітності та правильний розвиток дитини.

З Україною в серці Вас вітає клініка Reprolife у Івано-Франківську

У Reprolife Ви отримаєте професійний супровід, починаючи від першої консультації до досягнення головної мети – збереження свого здоров’я.

Шановні Пацієнти!

Медичний центр Reprolife тимчасово переїхав до більш безпечного міста, до Івано-Франківська.

Безкоштовні онлайн-консультації

Важлива інформація! Дорогі наші пацієнти!