Поширені питання

Друзі, для Вашої зручності ми зібрали найчастіші запитання наших пацієнтів, які звучать у нас в клініці, і відповіли на них.

Дані відповіді допоможуть Вам отримати загальні знання. Точну рекомендацію зможе надати лікар з урахуванням Вашої ситуації по здоров’ю.

Питання репродуктологу

Скільки часу може пройти при регулярних спробах зачаття до настання вагітності?

У нормі до 35 років вагітність наступає протягом 1 року регулярних спроб. Якщо ж Ваш вік старше 36 і вагітність не наступила після 6 місяців, необхідно звернутися до репродуктолога.

Що означає знижений рівень Антимюлерова гормону?

Занижені показники АМГ сигналізують про зниження оваріального резерву. При плануванні дитини цей показник нам демонструє, з якої кількості яйцеклітин організм вибирає кращу для овуляції і наступного запліднення, а також скільки часу є у конкретної пари для зачаття. Цей гормон впливає на нашу спільну стратегію з жінкою для майбутнього планування діток.

Наприклад, якщо АМГ низький і на даний час у жінки ще немає можливості планувати малюка (немає гідного супутника або йде отримання освіти, побудова кар’єри) – ми обговорюємо питання збереження яйцеклітин (заморозку) – ‘відкладене материнство’.

Яка норма АМГ (Антимюлерова гормону) в організмі жінки?

Норма АМГ у жінок репродуктивного віку від 1,1 до 2,5 нг /мл і вище. Максимальна кількість цього гормону спостерігається до 20-30 років, а після 30 починається його зниження, до періоду настання менопаузи цей гормон повністю перестає визначатися.

Чи можна здавати АМГ на фоні прийому гормонального контрацептиву?

АМГ не варто здавати під час прийому гормональних контрацептивів. Оптимально його здавати через 2 місяці після відміни препарату.

Скільки потрібно заморозити яйцеклітин для того, щоб в майбутньому впевнено планувати вагітність?

Ми рекомендуємо зберігати 20 ооцитів для програми «Відкладене материнство».

Скільки ембріонів Ви рекомендуєте переносити?

Ми рекомендуємо переносити один генетично здоровий ембріон після PGT-A (преімплатаційного генетичного тестування).

Чи може поліп ендометрія стати причиною ненастання вагітності?

Так, поліп може перешкоджати прикріплення ембріона до порожнини матки, виступаючи своєрідним «внутрішньоматковим контрацептивом».

Яка товщина ендометрію потрібна для успішної імплантації ембріона?

Оптимально ендометрій для прикріплення ембріона повинен складати від 7-8 мм. Безумовно, крім розміру, важлива і якість.

У мене підвищений пролактин. Це може впливати на зачаття?

Надлишок пролактину в крові пригнічує гормони і розвиток фолікулів. Як результат можливі порушення менструального циклу і складнощі із зачаттям.

Чи впливає біопсія трофектодерми на ембріон?

Біопсія не знижує шанс імплантації, а дозволяє нам вибрати здоровий (еуплоїдний) ембріон для переносу в порожнину матки.

Чи може ембріон “випасти” з порожнини матки після ембріотрансферу?

Ембріончик не може “випасти” з порожнини матки. Його переносять в спеціальному середовищі, також його надійно утримує в порожнині матки шийка матки.

Як проходить вагітність, якщо був перенесений розморожений ембріон?

Після проведення кріопереносу вагітність проходить так само, як і після перенесення ембріона в свіжому циклі.

Чи може PGT-A підвищити шанс на настання вагітності?

Однозначно, так. Оскільки навіть у віці жінки до 35 років кількість еуплоїдних (хромосомно здорових ембріонів) становить 48%. PGT-A допоможе визначити і перенести саме еуплоїдний ембріон.

У нашій клініці успішність настання клінічної вагітності на перенесення одного ембріона після PGT-A становить 78,6%.

Через який період часу після кесаревого розтину можна знову робити перенос ембріона?

Після кесаревого розтину перенесення можна робити через 1 рік. За умови спроможності рубця за даними УЗД.

Переносити рекомендовано тільки по одному ембріончику.

Якщо було три кріопереноса і жодної імплантації. В чому причина?

Обов’язково провести гістероскопію, виключити хронічний ендометрит (оцінити CD 138, CD 56), визначити вікно імплантації (точний час готовності Вашого ендометрія до імплантації ембріончика), провести PGT-A (визначити, хто з ембріонів хромосомно здоровий), виключити генетичну тромбофілію (порушення згортання крові).

Добрий день. Встановлено діагноз правосторонній гідросальпінкс. Чи можна при цьому робити ембріотрансфер?

Гідросальпінкс – це запалення маткової труби. Він створює осередок інфекції, який впливає і на якість ендометрія (місця прикріплення ембріона). При цьому перенесення ембріона робити не можна до усунення вогнища запалення.

Отримали 8 ооцитів М2, з них 4 ембріона заморозили на 5 добу. Це нормально?

Рівень бластуляціі (отримання ембріонів на 5 добу, які можна заморожувати) повинен складати 40-50%. Тому це вважається нормою.

Чи може ІКСІ допомогти пацієнткам у віці? У чоловіка все в нормі.

Так, ІКСІ робиться не тільки при чоловічому факторі, а й при репродуктивному віці жінки старше 35 років (з причини ущільнення оболонки яйцеклітин), при отриманні малої кількості яйцеклітин або клітин зниженої якості, індивідуальної підвищеної щільності ооцитів (незалежно від віку), при не успішному циклі запліднення в минулому.

На який день циклу проводять кріоперенос ембріона на ЗГТ?

Перенесення 5-добового ембріона (бластоцисти) залежить від готовності ендометрію. Як правило це 6-й день від моменту впливу прогестерону (20-й день циклу).

У мене мультифолікулярна структура яєчників. Вагітність після стимуляції не настає. Це показання до ЕКЗ?

Необхідно провести додаткові обстеження для з’ясування причини. Тільки мультифолікулярн структура яєчників не є показанням до ЕКЗ.

 

Питання до акушера-гінеколога (вагітність)

Коли потрібно приймати фолієву кислоту при плануванні вагітності?

Необхідно почати прийом фолієвої кислоти в розщепленій формі (метілфолат) за три місяці до планування вагітності.

Чи можна почати прийом фолієвої кислоти після отримання позитивного тесту на вагітність?

Нервова трубка у малюка формується протягом 28 днів після зачаття. У цей період жінка може не знати про свою вагітність і не почати прийом фолієвої кислоти (вітаміну В9) вчасно. Тому фолієву кислоту важливо починати приймати ще на етапі планування вагітності: не менше, ніж за місяць до зачаття, а краще за 3-6 місяців.

Дані численних досліджень показали, що близько 75% випадків виникнення дефектів розвитку нервової трубки можна попередити, якщо почати прийом фолієвої кислоти за 3 і більше місяців до настання вагітності.

Тому, як тільки прийнято рішення про планування вагітності, майбутній мамі потрібно почати прийом фолієвої кислоти (метафолін) 400-800 мкг в день.

Додатковий прийом фолієвої кислоти потрібно почати не менше, ніж за місяць до зачаття (краще за 3 місяці і більше). Надалі краще продовжувати її прийом протягом всієї вагітності і періоду лактації.

В якій формі і дозуванні потрібно приймати фолієву кислоту при плануванні вагітності?

Жінкам з ризиком невиношування вагітності слід використовувати препарати, в яких фолієва кислота знаходиться в активній формі (метафолін, метілфолат) в дозуванні 800 мкг /день. У такому випадку для її засвоєння не буде потрібно фермент MTHFR, активність якого при невиношуванні може бути знижена.

Що можна побачити на УЗД на 8 тижні вагітності?

У цьому терміні можна візуалізувати плодове яйце, ембріон і серцебиття ембріона. І навіть вже можна підрахувати частоту серцебиття плода! Також ми оглядаємо матку, яєчники для виключення генітальної патології.

На якому тижні можна побачити стать плоду?

З 24 тижні

Чи можна перестати палити відразу після настання вагітності?

Куріння впливає на жіночу репродуктивну систему – погіршує якість яйцеклітин і їх кількість, збільшує оксидативний стрес на тканину яєчника, впливає на погіршення скорочувальної здатності маткових труб і знижує рецептивність матки до ембріону.

Імовірність виникнення складнощів із зачаттям і виношуванням підвищується на 60%.

Куріння у жінок до зачаття впливає на підвищення рівня гомоцистеїну в крові, погіршує стан судин (відповідно – збільшує ризик переривання вагітності), зменшення росту і ваги новонароджених.

Тому дуже важливо враховувати вплив куріння на жіночий організм навіть в минулому. Важливо припинити куріння якомога раніше, ще на етапі планування малюка.

Було три завмерлих вагітності до 12 тижнів. Що робити?

Звичне невиношування вагітності вимагає обов’язкового з’ясування причини. Перш за все: каріотип сімейної пари, виключення генетичної тромбофілії (порушення згортання крові, що може перешкоджати правильній імплантації і розвитку ембріона), виключення АФС синдрому, проведення діагностичної гістероскопії для оцінки стану ендометрію і виключення хронічного ендометриту (запалення ендометрія). Вирішенням може стати проведення ЕКЗ з проведенням преімплантаційного генетичного тестування ембріонів (PGT-A).

 

Питання до ендокринолога

Якими є ранні ознаки порушення роботи щитовидної залози?

Зниження функції щитовидної залози найчастіше проявляється підвищеною стомлюваністю і сонливістю, схильністю до швидкого набору ваги, посиленим випаданням волосся, перепадами настрою, зниженням цілеспрямованості, підвищеною забудькуватістю.

Чи впливає прийом гормону щитовидної залози на набір ваги?

Навпаки, правильно підібране дозування позитивно впливає на активізацію обмінних процесів і нормалізацію ваги.

Чи може випадати волосся на голові через гормональні порушення?

Так, може. Це може бути пов’язано з підвищенням рівня андрогенів у жінок, а також з порушенням функції щитовидної залози. Можливі й інші причини. Необхідно обстежитися.

Чому при порушенні роботи щитовидної залози випадає волосся?

Як правило, при цьому відбувається зниження рівня феритину в крові, зниження засвоюваності мікроелементів і білка, які важливі для харчування волосяних фолікулів. Друга важлива причина: якщо щитовидка неправильно працює, порушується і регуляція активності статевих гормонів, тестостерон у жінок стає більш активним і пошкоджує волосяні фолікули на шкірі голови, а поява небажаного волосся на тілі збільшується.

Чи можливо вилікувати гіпотиреоз?

Гіпотиреоз – це стан зниженої роботи щитовидної залози. За допомогою замісної терапії препаратами тироксину, ми можемо допомогти залозі працювати злагоджено.

На жаль, сама залоза не в змозі виробляти потрібну кількість гормонів, тому їй постійно потрібна підтримка. Компенсувати гіпофункцію залози ми не можемо.

Чи можна завагітніти при гіпотиреозі?

Так, настання вагітності можливе. Але робота щитовидної залози впливає на розвиток нервової системи малюка, і вона закладається з самого раннього терміну вагітності, коли жінка може ще не знати про свій стан. Тому дуже важливо відвідати ендокринолога і перевірити функцію щитовидної залози ще на етапі планування зачаття.

Що дає замісна гормональна терапія (ЗГТ) при менопаузі?

Правильно підібрана ЗГТ захищає організм від передчасного старіння впливає на стан обмінних процесів, покращує стан шкіри, захищає від остеопорозу (вимивання кальцію), впливає на якість інтимного життя?

Чи виліковний полікістоз яєчників?

Полікістоз яєчників – це комплекс ендокринних порушень в жіночому організмі.

 

Питання до гінеколога

Чи може прийом гормональних контрацептивів зберегти оваріальний резерв (запас яйцеклітин) і продовжити час до настання менопаузи?

Оральні контрацептиви використовують близько 35% жінок репродуктивного віку в Європі. Це не збільшило репродуктивний період і не підлило термін до настання менопаузи.

Згідно з дослідженнями, вимір антімюллерова гормону (АМГ) у жінок з використанням деякого типу гормональних контрацептивів було на 19% нижче, ніж очікується, грунтуючись на віці. Було показано, що значення AMГ повертається до нормального рівня після завершення використання цього типу контрацептивів (незалежно від часу використання КОК). Ми використовуємо АМГ для оцінки оваріального резерву яєчників.

Крім того, виявлено, що ймовірність вагітності після завершення прийому КОК така ж, як у жінок, які ніколи їх не приймали.

Як нормалізувати рівень тестостерону у жінки?

В першу чергу важливо обмежити ті продукти, які стимулюють утворення тестостерону – горіхи, банани, імбир, солодкі молочні продукти, магазинне м’ясо, чорний чай, каву і енерготоніки, спортивні добавки для збільшення м’язової маси і сили. Важлива і вага жінки – надлишкова жирова тканина (особливо на талії) також є джерелом підвищення тестостерону. Важливо пам’ятати, що часті нічні недосипання також активізують підвищення тестостерону.

Які існують симптоми підвищеного тестостерону?

На підвищений тестостерон можуть вказувати:

  • раннє старіння шкіри;
  • інсулінорезистеність;
  • схильність до набору ваги;
  • специфічний тип відкладення ваги – на талії;
  • часто – відсутність овуляції.

Що може означати підвищений пролактин (в два рази)?

Так як пролактин – це гормон стресу, підвищення його рівня може бути після активних фізичних навантажень і стресових ситуацій. Також підвищення рівня пролактину може свідчити про порушення роботи гіпофіза. Також на рівень пролактину істотно впливає прийом заспокійливих і снодійних препаратів.

Вам необхідно здати макропролактин і звернутися до гінеколога-ендокринолога.

У мене виявили на УЗД ендометріоїдні кісти яєчника і вже була операція на яєчнику, розрив кісти 2 роки тому. Що мені робити?

Необхідно провести фолікулометрію (підрахунок фолікулів в яєчниках на УЗД) на 2-4 день менструації + ФСГ і АМГ. Таким чином ми оцінимо оваріальний резерв. І якщо він знижений, необхідно не відкладати планування вагітності або отримати консультацію репродуктолога по відкладеному материнству.

Після цього призначається лікування, спрямоване на стримування росту ендометріозу.

 

Питання до уролога-андролога

Що впливає на рівень пролактину у чоловіків?

Рівень пролактину безпосередньо впливає на рівень тестостерону, і як результат проявляється зниженням статевого потягу, фертильності та впливає на якість показників спермограми. Споживання пива і хронічне недосипання також відіграють значну роль.

Тому при зниженні якості спермограми, рекомендовано перевіряти рівень пролактину, а також звернутися в лікаря-андролога.

Чи треба перед плануванням вагітності обстежитися чоловіку?

Чоловік бере участь в процесі зачаття нітрохи не менше жінки. Тому, звичайно чек-ап організму перед плануванням вагітності важливо пройти обом партнерам, навіть якщо нічого не турбує. На етапі планування важливо спланувати свої харчові і інші звички, заповнити дефіцит вітамінів і мінералів. Це і є основою успішного зачаття здорової дитини.

Що означає термін аглютинація в спермограммі?

У спермі здорового чоловіка сперматозоїди рухаються по трохи закругленій траєкторії, відштовхуючись один від одного і наближаючись до яйцеклітини.

Аглютинація сперматозоїдів – це ситуація, коли відбувається їх «склеювання» між собою головками, шийками або хвостами, а іноді і всією поверхнею. Безумовно, так вони не зможу запліднити яйцеклітину.

Як поліпшити рухливість сперматозоїдів?

Є кілька варіантів.

Перший – використання речовин, які зменшують в’язкість спермоплазми.

Другий – застосування фітоенергетіків: наприклад, L-карнітин та L-анргінін. Якщо присутнє підвищення лейкоцитів, важливо їх прибрати, оскільки вони безпосередньо пов’язані з якістю утворення сперматозоїдів і впливають на підвищення в’язкості. Крім того, омега або метафолін можуть вплинути на рухливість. Омега-3 – за рахунок своєї антиоксидантної властивості, фолати – за рахунок поліпшення ферментативних процесів.

Який вплив варикоцеле на фертильність чоловіків?

Варикоцеле – це збільшення вен мошонки і по своїй фізіології схоже на варикозне розширення вен на нозі.

Дане захворювання є частою причиною чоловічого безпліддя і може привести до зниження вироблення сперматозоїдів і зниження рухливості і якості.

Близько 15 відсотків чоловіків у світі страждають варикоцеле. Цей показник становить близько 40 відсотків у тих чоловіків, які страждають від первинного безпліддя.

Варикоцеле зазвичай з’являється в підлітковому віці і переважно розташовується з лівого боку. Для поліпшення фертильності ми використовуємо хірургічний метод, який називається пластикою варикоцеле. Зазвичай він проводиться в амбулаторних умовах.

Чи потрібно зберігати чоловікові свій біоматеріал, якщо в майбутньому планувати дитину після 40 років?

Так, ми рекомендуємо кріоконсервацію сперми в такому випадку. Справа в тому, що сперматозоїди в чоловічому організмі дозрівають безперервно, але з віком якість сперми знижується, накопичуються пошкодження ДНК сперміїв. Зачаття за участю неповноцінного сперматозоїда може привести до розвитку патології у плода.

 

Питання до ембріолога

Як здійснюється відбір сперматозоїдів для процедури ЕКЗ? Наскільки це ефективно?

У природних умовах, після еякуляції з мільйонів сперматозоїдів лише кілька сотень з них здатні досягти фаллопієвих труб  і зустрітися з яйцеклітиною.

Сперматозоїди конкурують між собою за можливість запліднити яйцеклітину і, імовірно, перемагає той, хто здатний забезпечити успішний подальший розвиток ембріона.

При проведенні процедури запліднення в циклі ЕКЗ відбір сперматозоїдів відбувається в лабораторних умовах на стадії підготовки сперми методом градієнтного центрифугування і методом «swim up”.

Для підвищення шансів на настання вагітності в нашій клініці ми використовуємо метод ICSI (інтрацитоплазматичне введення сперматозоїда в яйцеклітину). Цей метод полягає в тому, що ембріолог за допомогою спеціальної голки вводить сперматозоїд всередину яйцеклітини, поєднуючи таким чином жіночу і чоловічу статеві клітини. Процедура проводиться під мікроскопом зі збільшенням в 200-400 разів, що дає можливість ембріологу ретельно відібрати найкращих кандидатів для запліднення.

ICSI є ефективним методом запліднення, за допомогою якого можна досягти вагітності навіть при наявності одиничних рухливих сперматозоїдів.

Як довго можуть зберігатися ембріони?

Всі якісні ембріони, отримані в ході циклу ЕКЗ, що не були перенесені в порожнину матки, заморожуються. Замороження відбувається при температурі мінус 196 градусів, при якій будь-яка біологічна активність припиняється. Для цих ембріонів час наче зупиняється, але як тільки їх розморозять – вони знову продовжать свій розвиток. Трапляється, що ембріони зберігаються десятиліттями, поки їх батьки не прийдуть за ними. Так нещодавно в жовтні 2020 року в США народилася здорова дівчинка з ембріона, який був у стані заморозки більше 27 років. При підтримці постійних і необхідних умов зберігання, ембріони можуть зберігатися в замороженому стані нескінченно довго.

Що таке PGT-A ембріонів? Як відбувається процедура генетичної діагностики ембріонів?

PGT-A ембріонів – це процедура преімплантаційної діагностики з метою скринінгу анеуплоїдних ембріонів.

Ембріолог проводить біопсію кількох клітин трофектодерми у ембріона, який досяг стадії бластоцисти і потім відправляє матеріал в генетичну лабораторію. За допомогою методу NGS (next generation sequencing) ми можемо дізнатися не тільки хромосомний набір кожного ембріона, але також за допомогою індивідуальних зондів досліджувати окремі гени, якщо це необхідно. Ми перевіряємо генетичне здоров’я кожного ембріона перед ембріотрансфером і переносимо один здоровий ембріон, таким чином збільшуючи шанси на настання вагітності і народження здорового малюка.

Скільки можливо отримати ембріонів з 8 яйцеклітин?

У природі не кожна яйцеклітина стає ембріоном (бластоцистою), це нормально. В ідеалі, відсоток бластуляції становить 50-70% від запліднених клітин, але не менше 40%.

Які ембріони вважаються відмінного класу?

Бластоцисти класів АА.

Який метод запліднення кращим ЕКЗ або ІКСІ?

Все залежить від показників спермограми партнера і від репродуктивного віку жінки. З 35 років оболонка яйцеклітини ущільнюється і з цих причин в нашій клініці ми проводимо ICSI.

Що означає каріотип ембріона 47 XY + 21?

Такий ембріон називається анеуплоїдним і містить додаткову 21 хромосому (синдром Дауна). Такий ембріон переносити не можна.

У вашій клініці проводяться консультації з ембріологом під час проведення програми ЕКЗ?

Так, в нашій клініці консультація з ембріологом входить в програму ЕКЗ. На ній ембріолог детально розповідає все особливості розвитку Ваших ембріончиків, відповідає на питання і видає знімки кожного дня розвитку всіх ембріонів.

Чи можна перевезти свої ембріони з іншої клініки? Чи може це зашкодити ембріонам?

Транспортування ембріонів є для них повністю безпечним при дотриманні правил. Ці правила повинні бути дотримані між співробітниками клінік, куди Ви перевозите Ваші ембріони.

Подвійний перенос ембріонів підвищить шанси потрапити у вікно імплантації?

Подвійний перенос неефективний згідно доказової медицині, не проводиться та не є етичним по відношенню до ембріонів.

У мене було 2 протоколи ЕКЗ з IVM. Ембріони не доростають до 5-х діб. В чому причина?

Розвиток ембріонів на 85% залежать від якості ооцитів і на 15% від якості сперматозоїдів. Результативність запліднення спочатку зрілих ооцитів (MII) і розвитку ембріонів завжди вище в порівнянні з дорощуванням незрілих клітин (IVM) в лабораторії.

 

Питання до мамолога

З’явилися молочні виділення з грудей. Завершення лактації було 2 роки тому. Що робити?

Перш за все, визначити рівень макропролактину (макро ПРЛ) і стан щитовидної залози (ТТГ, Т4 віл.). Обов’язково звернутися до мамолога для проведення УЗД молочних залоз і з’ясування причини.

Як підвищення рівня тестостерону впливає на молочні залози?

Перш за все, підвищення рівня тестостерону пригнічує найважливіший жіночий гормон – прогестерон. Він захищає молочні залози від новоутворень. Самі по собі андрогени – анаболічні стероїди і змушують клітини активно ділитися, збільшуючи ризики утворень. У 80% випадків підвищення рівня тестостерону підвищує рівень пролактину, що також погано для здоров’я грудей.

Що з харчування впливає на зростання утворень в молочних залозах?

Важливо виключити продукти, що викликають надлишок утворення інсуліну: всі солодощі, здобу, випічку, солодкі фрукти. При надлишку інсулін переходить в інсуліноподібний фактор росту і стимулює ріст утворень в молочних залозах.

Метилксантини (кава, чорний чай, шоколад, газовані напої темного кольору) дуже бажано обмежити при утвореннях в грудях.

Добавки для спортивного харчування також вкрай небажані: вони стимулюють підвищення рівня тестостерону і мають стимулюючий ефект для неправильного поділу клітин в грудях при наявності групи ризику.

Які продукти добре вливаються на здоров’я молочних залоз?

Перш за все ті, що підтримують фолатний обмін (авокадо, броколі, спаржа, ягоди червоного кольору) – знижують гомоцистеїн і процес збою в неправильному розподілі клітин.

Оливкова олія, морська риба, авокадо впливають на правильне підтримання рівня прогестерону і захищають молочні залози від новоутворень. Хрестоцвіті овочі містять глюкозинолати, які ефективно запобігають руйнуванню або пошкодженню ДНК і загибелі клітин, що відповідають за боротьбу з новоутвореннями.