Шаргородська Анна Віталіївна
Лікар акушер-гінеколог, ендокринолог, фахівець УЗ діагностики

Про що мовчать жінки та не завжди запитує лікар?

Сухість і недостатня зволоженість слизової піхви, періодичні печіння і свербіж, дискомфорт при статевій близькості, зрадницька мокра крапелька на білизні при чханні, кашлі або сміху, хлюпаючі звуки при заняттях спортом … Знайоме таке?

Всі ці симптоми можуть бути проявом атрофії (стоншування) слизової оболонки піхви і анатомічних змін структур піхви і тазових органів.

У 15% жінок в перименопаузі і 40-70% жінок в постменопаузі відзначаються подібні симптоми. Анатомічні зміни у вигляді опущення і провисання стінок піхви, зміни кута нахилу сечового міхура і матки, слабкість м’язів тазового дна, що призводять згодом до порушення утримання сечі при напрузі і в спокої можуть спостерігатися і у молодих жінок після пологів.

Атрофічні зміни слизових піхви безпосередньо пов’язані зі зниженням рівня статевих гормонів. У перименопаузі відбувається поступове стоншування епітелію (поверхневого шару слизової оболонки) не тільки статевих органів, а й уретри і сечового міхура. Відбуваються втрата пружності тканин, підшкірної жирової клітковини, зменшується об’єм статевих губ і складчастість піхви, з’являється блідість і підвищена вразливість слизових.

На тлі дефіциту естрогенів знижується кількість глікогену і молочної кислоти, що призводить до дефіциту лактобацил в мікрофлорі, змінюється склад мікрофлори з переважанням умовно-патогенних, переважно анаеробних бактерій. Лактобактерії в нормі переважають в мікрофлорі піхви у жінок репродуктивного віку і грають ключову роль в запобіганні появи захворювань урогенітального тракту (циститів, уретритів, вульвовагинитов).

Симптоми, що виникають на тлі зниження рівня естрогенів і інших статевих гормонів, що включають зміни, що виникають в зовнішніх статевих органах, промежині, піхві, уретрі і сечовому міхурі в даний час прийнято називати генітоурінарним менопаузальним синдромом  (ГУМС), Genitourinary syndrome of menopause (GSM ).

Симптоми генітоурінарного менопаузального синдрому (ГУМС):

Вульва:

 • підвищена чутливість до хімічних і фізичних подразників, механічних пошкоджень і інфекцій;
 • свербіж;
 • набряк і хворобливі відчуття.

Піхва:

 • сухість і недостатнє зволоження;
 • диспареунія (біль і / або дискомфорт при статевому акті);
 • відчуття печіння та свербіж;
 • уповільнене загоєння механічних пошкоджень і післяопераційних ран;
 • рецидивні вагінальні виділення;
 • кровоточивість слизової оболонки;
 • кров’яні виділення після інтимної близькості;
 • зниження лібідо, оргазму.

Сечовий міхур і уретра:

 • часті сечовипускання – більше 8 разів на день;
 • ноктурія (будь-яке пробудження вночі для сечовипускання без переваги нічного діурезу над денним); ніктурія – переважання нічного діурезу над денним;
 • цисталгія (часті хворобливі сечовипускання без об’єктивних ознак ураження сечового міхура);
 • стресове (при напрузі) нетримання сечі – мимовільний витік сечі при чханні, кашлі, сміху, шмарканні, піднятті ваги або фізичному навантаженні;
 • ургентне нетримання сечі – мимовільна втрата сечі, що виникає відразу після раптового різкого позиву до сечовипускання;
 • змішана форма нетримання сечі – мимовільні втрати сечі при сильному позиві в поєднанні з нетриманням сечі при фізичному навантаженні;
 • рецидивуючі інфекції сечових шляхів;
 • гіперактивний сечовий міхур – характеризується частими невідкладними позивами до сечовипускання за відсутності інфекції або іншого захворювання сечостатевої сфери з ургентними нетриманням сечі або без нього.

Лікування урогенітальних порушень в пери-та постменопаузі – складне і багатоступеневе завдання, що вимагає уваги не тільки гінеколога, а й уролога, хірурга, а іноді і психолога. Про це – наступний випуск нашого дайджесту.

Читайте також:

Дайджейст про менопаузу. Випуск 4. ГУМС (геніто-урінарний менопаузальний синдром).

У четвертому випуску дайджесту про менопаузу Анна Віталіївна Шаргородська, ендокринолог-гінеколог нашої клініки, розповість про доступні методи лікування вульво-вагінальної атрофії (стоншення слизової).

Фітопрепарати або гормони: що краще приймати при менопаузі?

З появою перших симптомів менопаузи будь-яка жінка починає шукати засоби і методи боротьби з ними. Что лучше принимать - фитопрепараты или гормоны? Що краще приймати - фітопрепарати або гормони? Читайте у другому випуску нашого дайджесту. Розповідає Анна Віталіївна Шаргородська, ендокринолог-гінеколог нашої клініки.

Дайджест по менопаузі. Частина 1. Як дізнатися про наближення менопаузи?

Як дізнатися про наближення менопаузи, який вік її настання вважати нормою, причини передчасної та ранньої менопаузи, чи можна відстрочити настання менопаузи - читайте в нашому першому номері дайджесту по менопаузі. Розповідає Анна Віталіївна Шаргородська, ендокринолог-гінеколог нашої клініки.