Шаргородська Анна Віталіївна
Лікар акушер-гінеколог, ендокринолог, фахівець УЗ діагностики

Про що мовчать жінки та не завжди запитує лікар?

Сухість і недостатня зволоженість слизової піхви, періодичні печіння і свербіж, дискомфорт при статевій близькості, зрадницька мокра крапелька на білизні при чханні, кашлі або сміху, хлюпаючі звуки при заняттях спортом … Знайоме таке?

Всі ці симптоми можуть бути проявом атрофії (стоншування) слизової оболонки піхви і анатомічних змін структур піхви і тазових органів.

У 15% жінок в перименопаузі і 40-70% жінок в постменопаузі відзначаються подібні симптоми. Анатомічні зміни у вигляді опущення і провисання стінок піхви, зміни кута нахилу сечового міхура і матки, слабкість м’язів тазового дна, що призводять згодом до порушення утримання сечі при напрузі і в спокої можуть спостерігатися і у молодих жінок після пологів.

Атрофічні зміни слизових піхви безпосередньо пов’язані зі зниженням рівня статевих гормонів. У перименопаузі відбувається поступове стоншування епітелію (поверхневого шару слизової оболонки) не тільки статевих органів, а й уретри і сечового міхура. Відбуваються втрата пружності тканин, підшкірної жирової клітковини, зменшується об’єм статевих губ і складчастість піхви, з’являється блідість і підвищена вразливість слизових.

На тлі дефіциту естрогенів знижується кількість глікогену і молочної кислоти, що призводить до дефіциту лактобацил в мікрофлорі, змінюється склад мікрофлори з переважанням умовно-патогенних, переважно анаеробних бактерій. Лактобактерії в нормі переважають в мікрофлорі піхви у жінок репродуктивного віку і грають ключову роль в запобіганні появи захворювань урогенітального тракту (циститів, уретритів, вульвовагинитов).

Симптоми, що виникають на тлі зниження рівня естрогенів і інших статевих гормонів, що включають зміни, що виникають в зовнішніх статевих органах, промежині, піхві, уретрі і сечовому міхурі в даний час прийнято називати генітоурінарним менопаузальним синдромом  (ГУМС), Genitourinary syndrome of menopause (GSM ).

Симптоми генітоурінарного менопаузального синдрому (ГУМС):

Вульва:

 • підвищена чутливість до хімічних і фізичних подразників, механічних пошкоджень і інфекцій;
 • свербіж;
 • набряк і хворобливі відчуття.

Піхва:

 • сухість і недостатнє зволоження;
 • диспареунія (біль і / або дискомфорт при статевому акті);
 • відчуття печіння та свербіж;
 • уповільнене загоєння механічних пошкоджень і післяопераційних ран;
 • рецидивні вагінальні виділення;
 • кровоточивість слизової оболонки;
 • кров’яні виділення після інтимної близькості;
 • зниження лібідо, оргазму.

Сечовий міхур і уретра:

 • часті сечовипускання – більше 8 разів на день;
 • ноктурія (будь-яке пробудження вночі для сечовипускання без переваги нічного діурезу над денним); ніктурія – переважання нічного діурезу над денним;
 • цисталгія (часті хворобливі сечовипускання без об’єктивних ознак ураження сечового міхура);
 • стресове (при напрузі) нетримання сечі – мимовільний витік сечі при чханні, кашлі, сміху, шмарканні, піднятті ваги або фізичному навантаженні;
 • ургентне нетримання сечі – мимовільна втрата сечі, що виникає відразу після раптового різкого позиву до сечовипускання;
 • змішана форма нетримання сечі – мимовільні втрати сечі при сильному позиві в поєднанні з нетриманням сечі при фізичному навантаженні;
 • рецидивуючі інфекції сечових шляхів;
 • гіперактивний сечовий міхур – характеризується частими невідкладними позивами до сечовипускання за відсутності інфекції або іншого захворювання сечостатевої сфери з ургентними нетриманням сечі або без нього.

Лікування урогенітальних порушень в пери-та постменопаузі – складне і багатоступеневе завдання, що вимагає уваги не тільки гінеколога, а й уролога, хірурга, а іноді і психолога. Про це – наступний випуск нашого дайджесту.

Читайте також:

Що таке АМГ?

Що таке антимюлеровий гормон? Коли та для чого потрібно визначати рівень АМГ і чи можливо покращити його показники? Читайте у сьогоднійшній статті!

Що таке оваріальний резерв?

Для чого потрібно визначати оваріальний резерв? Які є методи його визначення та як вибрати найточніший? Потурбуйтеся про своє здоров'я та будьте проінформованими!

Інтимне омолодження. Модний тренд чи усвідомлена необхідність?

Сучасна естетична медицина розвивається стрімко, щорічно з'являються нові технології і методи. Не залишилася осторонь і інтимна сфера. Розповідає Анна Віталіївна Шаргородська, ендокринолог-гінеколог нашої клініки.

Дайджейст про менопаузу. Випуск 4. ГУМС (геніто-урінарний менопаузальний синдром).

У четвертому випуску дайджесту про менопаузу Анна Віталіївна Шаргородська, ендокринолог-гінеколог нашої клініки, розповість про доступні методи лікування вульво-вагінальної атрофії (стоншення слизової).

Фітопрепарати або гормони: що краще приймати при менопаузі?

З появою перших симптомів менопаузи будь-яка жінка починає шукати засоби і методи боротьби з ними. Что лучше принимать - фитопрепараты или гормоны? Що краще приймати - фітопрепарати або гормони? Читайте у другому випуску нашого дайджесту. Розповідає Анна Віталіївна Шаргородська, ендокринолог-гінеколог нашої клініки.