Барановська Вікторія Володимирівна
Акушер-гінеколог, ендокринолог, фахівець УЗ діагностики

Профілактика резус-конфлікту під час вагітності

Що таке резус-фактор?

Резус-фактор – це білок, який знаходиться на поверхні еритроцитів (клітин крові). По статистиці, у 85% людей резус-фактор позитивний, у 15% негативний.

Знання про групу крові та резус-фактор особливо важливі при переливаннях крові, операціях і вагітності для уникнення катастрофи. Тому одним з перших обстежень вагітної жінки є визначення групи крові та резус-фактора. Якщо вагітна резус негативна, визначаються антитіла до резус-фактора, група крові та резус батька. Якщо батько резус-позитивний, то дитина може його успадкувати. В такому випадку в організмі жінки, при попаданні клітин крові плоду, будуть вироблятися антитіла. Це захисна реакція імунної системи проти чужорідного білка.

Чому виникає резус-конфлікт?

При першій вагітності резус-негативної жінки без антитіл та резус-позитивним плодом нічого страшного не відбувається. Імунна система мами тільки знайомиться з чужорідним білком. А ось при повторних вагітностях імунітет жінки вже у повній готовності і при зустрічі з резус-позитивним білком дуже швидко виробляє захисні антитіла. Ці антитіла руйнують еритроцити плоду, проникаючи через плаценту, викликають гемолітичну анемію (імунне руйнування червоних кров’яних тілець малюка внутрішньоутробно). Анемія – це “кисневе голодування”, затримка внутрішньоутробного розвитку. Малюку поступово стає не затишно та небезпечно в утробі матері.

Як діагностувати погіршення стану плода при гемолітичній анемії?

Нам допомагає УЗД з доплерометрією (визначення швидкості кровотоку в середньомозковій артерії плоду) та лабораторні показники (наростання титру антирезустних антитіл).

Чи є лікування?

Тільки вчасно проведене внутрішньоутробне замінне переливання крові малюку може допомогти.

Чи є профілактика резус-конфлікту?

Вчасно введений антирезусний імуноглобулін попереджує утворення антитіл.

Коли потрібно вводити антирезус-імуноглобулін?

З 28-го тижня вагітності повторно визначається рівень антирезусних антитіл. Якщо їх немає, то вводиться профілактично перша доза антирезусного імуноглобуліна. Після пологів визначається група крові та резус-фактор дитини. Якщо він позитивний, то протягом 72-х годин вводиться друга доза препарату.

В яких випадках вводиться антирезусний імуноглобулін під час вагітності?

  • Кров’янисті виділення під час загрози переривання вагітності після 6-го тижня.
  • При відшаруванні плаценти.
  • Через 48 годин після аборту чи самовільного викидня.
  • Зразу після хоріонбіопсії чи амніоцентезу.
  • Після позаматкової вагітності.

Своєчасна профілактика – запорука здоров’я малюка та вагітності без ускладнень

Читайте також:

Що таке АМГ?

Що таке антимюлеровий гормон? Коли та для чого потрібно визначати рівень АМГ і чи можливо покращити його показники? Читайте у сьогоднійшній статті!

Програма Check-up “Жіноче здоров’я”

Сучасній жінці часом дуже складно знайти час для себе, але робити це потрібно. Спеціально для Вас ми підготували унікальну програму Check-up «Жіноче здоров'я».

Альфа-ліпоєва кислота та зниження ваги

Осьмак Анна Миколаївна, акушер-гінеколог нашої клініки, розповідає про важливі механізми дії альфа-ліпоєвої кислоти.

Термінологія. Щитоподібна залоза

Сьогодні Анна Віталіївна Шаргородська, ендокринолог-гінеколог нашої клініки, познайомить вас із термінологією щитовидної залози

Посткоїтальний цистит

Що таке посткоїтальний цистит? Які найчастіші причини винекнення даного захворювання та які рекомендації по лікуванню? Розповідає акушер-гінеколог нашої клініки, Горщанік Юлія Володимирівна