Барановська Вікторія Володимирівна
Акушер-гінеколог, ендокринолог, фахівець УЗ діагностики

Профілактика резус-конфлікту під час вагітності

Що таке резус-фактор?

Резус-фактор – це білок, який знаходиться на поверхні еритроцитів (клітин крові). По статистиці, у 85% людей резус-фактор позитивний, у 15% негативний.

Знання про групу крові та резус-фактор особливо важливі при переливаннях крові, операціях і вагітності для уникнення катастрофи. Тому одним з перших обстежень вагітної жінки є визначення групи крові та резус-фактора. Якщо вагітна резус негативна, визначаються антитіла до резус-фактора, група крові та резус батька. Якщо батько резус-позитивний, то дитина може його успадкувати. В такому випадку в організмі жінки, при попаданні клітин крові плоду, будуть вироблятися антитіла. Це захисна реакція імунної системи проти чужорідного білка.

Чому виникає резус-конфлікт?

При першій вагітності резус-негативної жінки без антитіл та резус-позитивним плодом нічого страшного не відбувається. Імунна система мами тільки знайомиться з чужорідним білком. А ось при повторних вагітностях імунітет жінки вже у повній готовності і при зустрічі з резус-позитивним білком дуже швидко виробляє захисні антитіла. Ці антитіла руйнують еритроцити плоду, проникаючи через плаценту, викликають гемолітичну анемію (імунне руйнування червоних кров’яних тілець малюка внутрішньоутробно). Анемія – це “кисневе голодування”, затримка внутрішньоутробного розвитку. Малюку поступово стає не затишно та небезпечно в утробі матері.

Як діагностувати погіршення стану плода при гемолітичній анемії?

Нам допомагає УЗД з доплерометрією (визначення швидкості кровотоку в середньомозковій артерії плоду) та лабораторні показники (наростання титру антирезустних антитіл).

Чи є лікування?

Тільки вчасно проведене внутрішньоутробне замінне переливання крові малюку може допомогти.

Чи є профілактика резус-конфлікту?

Вчасно введений антирезусний імуноглобулін попереджує утворення антитіл.

Коли потрібно вводити антирезус-імуноглобулін?

З 28-го тижня вагітності повторно визначається рівень антирезусних антитіл. Якщо їх немає, то вводиться профілактично перша доза антирезусного імуноглобуліна. Після пологів визначається група крові та резус-фактор дитини. Якщо він позитивний, то протягом 72-х годин вводиться друга доза препарату.

В яких випадках вводиться антирезусний імуноглобулін під час вагітності?

  • Кров’янисті виділення під час загрози переривання вагітності після 6-го тижня.
  • При відшаруванні плаценти.
  • Через 48 годин після аборту чи самовільного викидня.
  • Зразу після хоріонбіопсії чи амніоцентезу.
  • Після позаматкової вагітності.

Своєчасна профілактика – запорука здоров’я малюка та вагітності без ускладнень

Читайте також:

Генетичне обстеження при плануванні вагітності

Романова Ольга Олегівна, головний лікар клініки розповідає навіщо проводити генетичний тест на етапі планування вагітності та що таке розширений скринінг на спадкові захворювання?

Як покращити якість яйцеклітин?

Як покращити якість яйцеклітин та які вітаміни впливають на покращення якості яйцеклітин? Як впливає дефіцит заліза на фертильність? Як впливає гомоцистеїн на фертильність? Розповідає Романова Ольга Олегівна, головний лікар клініки.

Консультація при плануванні вагітності

Що таке консультація при плануванні вагітності? Кому вона рекомендована та що в неї входить? Розповідає Романова Ольга Олегівна, головний лікар клініки.

Залізодефіцитний стан чи “Залізний статус” в житті жінки.

Сьогодні Шаргородська Анна Віталіївна, лікар акушер-гінеколог, ендокринолог, спеціаліст УЗ діагностики нашої клініки, розповідає про дефіцит заліза в організмі та факторах, які передують його виникненню.

Як правильно вводити прикорм?

Сьогодні наш лікар-терапевт Красюк Анна Ігорівна розповість про те як і коли правильно вводити прикорм. Лікар порекомендує які для цього краще вибрати продукти та як сформувати у малюка правильне ставлення до їжі.