Путівник по грудному вигодовуванню

Грудне вигодовування (ГВ) – це не про їжу для новонароджених, не про вибір чим задовольнити апетит малюка. Грудне вигодовування – це таїнство на двох: жінки і її довгоочікуваного немовляти.

Грудне вигодовування не можна прирівнювати просто з одним із способів наситити новонароджену дитину.

Адже в складі материнського молока міститься все необхідне для повноцінного завершення формування центральної нервової системи, зокрема головного мозку, серцево-судинної, опорно-рухової, кровотворної, імунної, ендокринної, дихальної систем та шлунково-кишкового тракту, адже завершення формування цих систем відбуваються здебільшого на першому році життя дитини.

У складі грудного молока міститься весь спектр незамінних білків, жирів, вуглеводнів, мікро та макроелементів, імуноглобулінів, мінералів та вітамінів. Це без перебільшення еліксир і збалансована за всіма показниками незамінна їжа новонародженого, яку природа створила спеціально для нього, на честь його появи на світ.

✅ Абсолютно кожна жінка здатна годувати дитину. Налагодити грудне вигодовування та за потреби поєднувати його з динамічним життям, в тому числі кар‘єрою та різними життєвими активностями.

❌ Окремі виключення – це жінки, що перенесли радикальні операції на молочних залозах та ті, яким слід після народження дитини відновити лікування хронічних захворювань, лікування за життєвими показаннями з боку здоров‘я матері препаратами, що не сумісні з ГВ. Але таких ситуацій невеликий відсоток.

❗ У решті випадків слід розширити знання про ГВ, донести його непересічну користь для здоров‘я мами та малюка. Допомогти з правильною організацію цього процесу, де присутнє бажання жінки годувати, підтримка рідних і фахова допомога лікарів. Адже існує ще поняття релактаціі, донорського материнського молока. Але перш за все широкий арсенал того, що можна налагодити для успішного ГВ при індивідуальному підході. Для жінки, що народила, оточуючі мають стати «грудьми», на які можна покластися у життєвих питаннях, що не стосується безпосередньо проводження часу з малюком, де маму часто замінити вкрай важко.

Режим годування має значення?

Раніше жінки часто чули від лікарів, що слід обмежувати дитину по кількості прикладань до грудей, витримувати тригодинні чи будь-які інші проміжки між годуваннями чи навіть припиняти його з моменту відновлення менструального циклу. Зараз кожна жінка вирішує для свого малюка зручний формат годування і розуміє, що правила ГВ – це справа двох (малюка та мами), де кожна ситуація індивідуальна.

🚀 На сьогодні є безліч девайсів, що сприяють і полегшують процес грудного вигодовування: молоковідсмоктувачі (у разі, якщо мамі слід відлучатися на певний проміжок часу регулярно чи ні від малюка: робота, навчання, спорт, лікування), контейнери для заморожування грудного молока, браслети наручні, які нагадують про те, до якої з грудей слід прикладати дитину під час наступного годування, зручний та дуже стильний одяг та білизна для годування.

Та це не обов‘язково все купувати, головна запорука успішного ГВ – бажання жінки.

🙏 Можна делегувати будь-які обов‘язки побутові своїм рідним і присвятити всю свою любов новонародженому! Грудне вигодовування – це процес формування дуже стійкого психоемоційного зв‘язку з дитиною, це етап доношування поза лоном матері, не менш важливий ніж внутрішньоутробний. Для дитини бути поруч з мамою – це базовий рівень безпеки, любові, тепла, оскільки малюк вважає себе невід‘ємною частиною мами.

Материнське молоко – незвичайне тому, що ендокринна система матері синтезує його з крові та лімфи і воно має повний спектр всіх речовин, які необхідні малюку в даний момент. Воно змінюється з часом доби, росту та розвитку малюка, під час його захворювань та ростових «стрибків». Неймовірно, але природа подбала про малюка настільки, що наділила центр його Всесвіту – маму всім тим, що йому потрібно ще й в достатній кількості – грудним молоком.

Грудне вигодовування – запорука міцного фундаменту здорового завершення формування всіх органів і систем новонародженого.

Незважаючи на те, що сучасний підхід передбачає демократичне ставлення до раціону мами, харчування при грудному вигодовуванні має суттєве значення.

Навіщо підключати дієту та чи є прямий зв’язок між тим, що ми їмо та як себе почуває малюк?

Харчування мами в першу чергу має бути здоровим та збалансованим, але на перших етапах обмеження необхідні. Важливо поступово налагодити мікрофлору, зменшити навантаження на підшлункову залозу малюка та мінімізувати ризик схильності до алергій у майбутньому.

В перші 2 місяці після народження ми рекомендуємо:

  • перейти на безлактозну дієту;
  • споживати безглютенові продукти;
  • виключити споживання капусти, бобових, арахісу, червоної риби, обмежити кількість яєць та інших продуктів, що можуть спричинити здуття, коліки або алергію у малюка;
  • зменшити споживання чорного чаю та кави.

Це не означає, що таке харчування буде весь час. Слід додавати окремі продукти поступово та спостерігати реакцію та, якщо все добре, додавати нові продукти у свій раціон.

Будьте впевнені, що все вдасться і такий спосіб трансляції любові і побудови стосунків між мамою і її дитиною – неповторний!

Заради оченят навпроти під час грудного годування і їхньої безумовної любові до Вас слід зробити все, що в Ваших силах для успішного і тривалого ГВ, від якого отримують безмірну кількість задоволення, любові і радості обидва учасники процесу. У цьому Вам допоможуть Ваше відкрите серце і воля та всі сучасні здобутки доказової медицини.

Бажаю всім здоров‘я і радості!

 

Читайте також:

Найпоширеніші хиби в лікуванні ГРЗ

Красюк Анна Ігорівна, лікар терапевт, сімейний лікар нашої клініки, розповідає про найпоширеніші хибні переконання в лікуванні ГРЗ

Жовчокам’яна хвороба

Як виникають зміни в жовчному міхурі? Які найчастіші причини хронічного холециститу? Які загальні рекомендації щодо модифікаціі способу життя при змінах у жовчному міхурі ? Розповідає Красюк Анна Ігорівна, лікар терапевт, сімейний лікар нашої клініки.

Сечосольовий діатез. Сечокам’яна хвороба

Красюк Анна Ігорівна, лікар терапевт, сімейний лікар нашої клініки, розповідає про те, що таке сечосольовий діатез та яка прчини винекнення такого захворювання

Ультразвукове дослідження легень

Що таке ультразвукове дослідження легень? Які його переваги та які захворювання можна діагностувати з його допомогою, розповідає Красюк Анна Ігорівна, лікар терапевт, сімейний лікар нашої клініки.

Як правильно вводити прикорм?

Сьогодні наш лікар-терапевт Красюк Анна Ігорівна розповість про те як і коли правильно вводити прикорм. Лікар порекомендує які для цього краще вибрати продукти та як сформувати у малюка правильне ставлення до їжі.