Шаргородська Анна Віталіївна
Лікар акушер-гінеколог, ендокринолог, фахівець УЗ діагностики

Рання менопауза

На прийомі молода дівчина 18 років з підозрою на вагітність. Затримка кілька тижнів, тест на вагітність сумнівний.

Дивлюся на УЗД: ендометрій занадто тонкий для вагітності , плідного яйця і жовтого тіла немає, в кожному яєчнику по 1-2 фолікули.

Розпитую: менструації з 11 років, регулярні, короткі, з інтервалом 24-25 днів, але з початком статевого життя стали мізерні, із затримками до 2 тижнів. Дівчина думала, що завагітніла, але звернула увагу на те, що стала швидко втомлюватися, з’явилися припливи та нічна пітливість, незначна сухість слизових.
За результатами аналізу крові: ХГЛ <3 мОД/мл (тобто позаматкова вагітність виключно), ФСГ 34,5 мОД/мл, естрадіол 43 пг/мл, АМГ <0,2 нг/ мл. Показники відповідають періоду пременопаузи.

Як таке може статися у зовсім юному віці?

Синдром передчасної недостатності або виснаження яєчників (СПНЯ) виникає, коли яєчники жінки перестають нормально працювати у віці до 40 років. Іноді це може починатися вже у підлітковому віці.
Кількість робочих фолікулів (маленькі “порожнини” всередині яєчників у яких дозрівають яйцеклітини) закінчується раніше, ніж зазвичай, або вони перестають працювати належним чином.

Причина цього рідкісного синдрому в більшості випадків залишається невідомою, але, як показують дослідження, провідну роль відіграє дисфункція імунної системи, коли вона починає сприймати тканини організму як чужорідні і пошкоджувати їх. Це призводить до розвитку аутоімунних захворювань.
У медичній літературі все частіше можна зустріти термін “Синдром репродуктивної аутоімунної недостатності” (RAFS).

Численні дослідження показують прямий зв’язок між аутоімунними захворюваннями та бідною відповіддю яєчників на стимуляцію, низьким оваріальним запасом та ранньою менопаузою.

Причиною СПНЯ можуть бути:

 • генетичні та хромосомні порушення (премутація в гені FMR1 – синдром ламкої Х-хромосоми, синдром Тернера, інші генетичні порушення)
 • аутоімунні захворювання (найчастіше це аутоіміунний тиреоїдит – АІТ; ревматоїдний артрит)
 • аутоімунний полігландулярний синдром (ураження 2 і більше ендокринних залоз; проявляється цукровий діабет 1 типу, АІТ, хворобою Аддісона, гіпопаратиреозом та іншими симптомами)
 • утворення аутоантитіл до рецепторів ФСГ
 • вірусні інфекції (цитомегаловірус, вірус вітряної віспи та епідемічного паротиту)
 • хіміотерапія та променева терапія
 • галактоземія, целіакія
 • вплив токсинів та отрут (сигаретний дим,
  хімікати, пестициди)
 • спадкова схильність (рання менопауза у мами
  або сестер)

Фактично, кожна з перерахованих причин зрештою зачіпає імунну систему організму.
Показовим є той факт, що за винятком шкідливого впливу на організм, функція яєчників може відновлюватися. Такий ефект, наприклад, спостерігався у хворих на целіакію на тлі безглютенової дієти.

Діагноз нашої юної пацієнтки ще потребує підтвердження та пошуку можливої причини таких змін.

Що до ведення пацієнток із СПНЯ, то основа терапії – це поповнення дефіциту статевих гормонів, корекція супутніх дефіцитів вітамінів та мінералів, корекція способу життя та харчування. Для відновлення фертильності, здатності виносити та народити дитину, застосовуються допоміжні репродуктивні технології (ДРТ) з використанням донорських яйцеклітин, якщо своїх отримати вже немає можливості.

Дефіцит статевих гормонів у молодих жінок супроводжується не тільки порушенням репродуктивної функції, але і призводить до різкого зниження якості і тривалості життя (передчасного старіння організму), високого ризику переломів кісток внаслідок остеопорозу (тендітні кістки), геніто-уринарної та сексуальної дисфункції, підвищення ризику серцево-судинних і онкологічних захворювань. Тому дуже важливо своєчасно поставити діагноз та призначити замісну гормональну терапію. Не зайвим у таких пацієнтів буде знайомство з аутоімунним протоколом харчування, дотримання якого знімає навантаження на імунну систему і призводить до зниження циркулюючих аутоантитіл у крові.