Сечосольовий діатез. Сечокам’яна хвороба

 • Сечокам’яна хвороба (СКХ) – неперервний процес накопичення нерозчинених сполук в тканинах нирки від так званого «піску», мінімальних часточок, які фіксуються при УЗ-обстеженні (розмір близько від 1 мм вже візуалізується) до більш крупних часточок, які загальноприйнято називати камінцями (конкрементами). Слід розуміти, що це неперервий процес від найдрібніших часточок аж до каменів і є сечокам’яна хворобаю

На цей процес можна впливати, виключивши всі можливі від людини модифікуючі фактори зі способу життя, а також сучасними здобутками медицини в лікуванні СКХ.

Ця недуга дуже поширена серед популяції, її виявляють у людей будь-якого віку, діти не є виключенням.
Нирки фільтрують кров об‘ємом близько 1700 літрів за добу в результаті чого виводять з організму в середньому 1,5 л надлишкової рідини та токсинів у вигляді сечі. За 1 добу через нирки проходить вся кров, яка є в організмі людини 350 разів. В нормі все має бути в розчинному вигляді і жодних солей не повинно накопичуватися в тканинах нирки.

Які причини виникнення нерозчинних часток в нирках?

 • Основна причина появи піску і каменів у нирках, порушення обміну речовин.
 • Спадкова схильність. Особливості метаболічних процесів в організмі часто збігаються з такими у близьких родичів.
 • Склад споживаної рідини. Встановлено, що ймовірність розвитку сечокам’яної хвороби зростає у людей, що вживають «жорстку» воду. Це вода, в якій міститься підвищена концентрація солей кальцію, магнію і фосфору.
 • Незбалансоване харчування. Для запобігання появи каменів у нирках важливо дотримуватися збалансованого харчування. Зокрема, необхідно розумно поєднувати м’ясну і рослинну їжу. Якщо в раціоні харчування переважає м’ясна їжа, то відбувається закислення сечі, а при переважанні рослинної їжі – олужнення. Фактор харчування має важливе значення при формуванні піску в сечі у чоловіків, оскільки саме чоловіки споживають надмірну кількість м’яса і м’ясних продуктів.
 • Дисбаланс вітамінів. Нестача або підвищене споживання деяких вітамінів можуть стати причиною утворення піску в нирках.
 • Кліматичні фактори. Дуже спекотний і вологий клімат призводить до змін терморегуляції, затримки мікроелементів у крові і утворення суспензії піску в нирках.
 • Збільшення розмірів паращитовидних залоз (збільшується концентрація кальцію в сечі).
 • Патології органів сечовиділення. Сприяють розвитку сечокам’яної хвороби вроджені вади сечостатевих органів, хронічні гломерулонефрити, уретрити та інші хвороби.
 • Прийомі деяких медикаментів. Застосування деяких лікарських засобів може стати причиною появи піску в нирках (діуретики, стероїдні препарати та інші).

Які різновиди каменів у нирках за хімічною будовою?

 • Оксалатні камені (у 80% випадків). Складаються такі камені з кальцієвих солей щавлевої кислоти. Примітно, що оксалатні камені в нирках можуть утворитися при кислій або лужній сечі. Вони досить швидко «ростуть» і призводять до появи сечокам’яної хвороби. Часто оксалатні камені з’являються при захворюваннях печінки, шлунка, кишечника. Прийом великої кількості аскорбінової кислоти може спровокувати появу оксалатних каменів.
 • Уратні камені. В даному випадку конкременти утворюються з солей сечової кислоти. Наприклад, це можуть бути урати амонію або натрію.
 • Фосфатні камені. Фосфати в нирках утворюються з кальцієвих солей фосфорної кислоти.
 • Цистинові камені. В даному випадку камені утворюються при рідкісному спадковому захворюванні, при якому відбувається кристалізація амінокислоти цистину.

Які симптоми СКХ на різних стадіях?

На початковій стадії, коли піщинки розміром декілька міліметрів скарг може не бути. Вперше людина може дізнатися про це проходячи планове УЗ-обстеження сечостатевої системи.

З часом, коли кількість і розмір конкрементів стає більшим можуть виникати неспецифічні симптоми, які теж не сприяють своєчасному виявленню СКХ:
головний біль

 • нудота
 • швидка втомлюваність
 • сонливість
 • ниючі болі в попереку
 • відчуття неповного спорожнення сечового міхура
 • часті позиви до сечопуску в тому числі в нічний час
 • аж до виникнення раптового гострого, нестерпного, нападоподібного болю у попереку що віддає по ходу сечоводу, в стегно, зовнішні статеві органи. Такий біль виникає часто після погрішнності в їжі або після фізичного навантаження і пояснюється тим, що камінець змінив свою позицію і сильно травмує оточуючі тканини нирки, сечоводу на своєму шляху. Така ситуація потребує негайної шпиталізації.

Саме тому щорічний плановий огляд сечовивідноі системи на УЗ-обстеженні та загальний аналіз сечі навіть при відсутності скарг – запорука виявлення СКХ на її початку.

Як запобігти прогресуванню захворювання?

 • Вживання великої кількості рідини – не менше 2,0 л/добу (або масу тіла помножити на 0,03) Не рекомендується вживання води із високим змістом мінералів.
 • Дієтотерапія в залежності від хімічного складу каменя. Але однозначно універсальною рекомендацією є збільшення відсотку кисломолочнних продуктів (в тому числі не тваринного походження), рослинних продуктів (переважно зелених овочів), морси з журавлини, калини, кизилу, обліпихи мають нефропротекторну дію науково доведену (клітковина цих ягід має протизапальну дію на тканини сеечовивідної системи).
 • Виявлення причини та нормалізація відтоку сечі (анатомічні особливості сечостатевої системи).
 • Лікування сечової інфекції та недопущення її хронізації
 • Утримуватися від відвертих шкідливостей в раціоні: міцних кави та чаю, алкоголю, м’ясних бульйонів, копчених, смажених, гострих страв, консервованих продуктів та з великою кількістю фарбників. Саме цей перелік продуктів містить високий потенціал сполук в своєму складі, які здатні випадати в осад при фільтрації крові в сечу.

Які існують різновиди хірургічного лікування?

 • Екстракорпоральна ударно-хвильовалітотрипсія (ЕУХЛ) – дроблення каменя ультразвуком – натепер є головним методом терапії СКХ і практично повністю витіснила класичні оперативні втручання.
 • Перкутаннанефролітотомія дозволяє за допомогою невеликого розтину шкіри (до 2 см) проникнути у ниркову порожнинну систему та видалити камені з нирки. Метод використовується у тих випадках, коли ЕУХЛ неможлива – приміром, при великих каменях, а також при органічних змінах сечоводу, коли самостійне відходження фрагментів каменя неможливе.
 • Трансуретеральналітотрипсія виконується також при неможливості проведення ЕУХЛ. Уретероскоп дозволяє ввійти у сечовід та порожнинну систему нирки, встановити локалізацію каменя, а надалі за допомогою ультразвуку чи лазера, що підводяться безпосередньо до каменя, роздробити його.
 • Відкрита хірургічна операція у розвинутих країнах виконується у 1-3% хворих на СКХ. Показанням для її проведення, як правило, є поєднання СКХ з іншою патологією сечової системи (приміром, стриктури сечоводу чи додаткові ниркові судини), коли без корекції цієї патологіїі існує великий ризик повторного утворення каменя.

Необхідно пам`ятати що уролітіаз може ускладнюватися гострим або хронічним пієлонефритом, схильністю до рецидивів та розвитком як гострої так і хронічної ниркової недостатності.

Таким чином, на сьогодні, враховуючи поліетіологічність СКХ, високий ризик повторного каменеутворення, зусилля науковців усього світу направлені на пошук нових технологій по підвищенню ефективності сучасних методів лікування та профілактики сечокам’яної хвороби.

Читайте також:

Найпоширеніші хиби в лікуванні ГРЗ

Красюк Анна Ігорівна, лікар терапевт, сімейний лікар нашої клініки, розповідає про найпоширеніші хибні переконання в лікуванні ГРЗ

Жовчокам’яна хвороба

Як виникають зміни в жовчному міхурі? Які найчастіші причини хронічного холециститу? Які загальні рекомендації щодо модифікаціі способу життя при змінах у жовчному міхурі ? Розповідає Красюк Анна Ігорівна, лікар терапевт, сімейний лікар нашої клініки.

Ультразвукове дослідження легень

Що таке ультразвукове дослідження легень? Які його переваги та які захворювання можна діагностувати з його допомогою, розповідає Красюк Анна Ігорівна, лікар терапевт, сімейний лікар нашої клініки.

Як правильно вводити прикорм?

Сьогодні наш лікар-терапевт Красюк Анна Ігорівна розповість про те як і коли правильно вводити прикорм. Лікар порекомендує які для цього краще вибрати продукти та як сформувати у малюка правильне ставлення до їжі.

Ультразвукова діагностика судин нижніх кінцівок

Що таке доплерографія (УЗД судин) нижніх кінцівок, як проводиться і коли необхідне обстеження - розповідає Красюк Анна Ігорівна, терапевт нашої клініки.