Романова Ольга Олегівна
Головний лікар клініки, провідний репродуктолог; основна спеціальність: акушерство і гінекологія.

Що впливає на якість ооцитів?

На відміну від чоловіків, у яких сперма виробляється кожні три місяці, жінки народжуються з 1-2 млн яйцеклітин, з яких тільки 300-500 дозріють і будуть доступні для використання протягом усього життя. З віком якість ооцитів погіршується, як і здатність до зачаття.

 

Крім складнощів із зачаттям, низька якість яйцеклітин може бути причиною порушення здоров’я у потомства.

 

Розмір фолікула при отриманні в програмі ЕКЗ і якість яйцеклітини

 

Більші фолікули можуть вказувати на дозрівання ооцита і готовність до запліднення.

 

Якщо порівнювати з більш дрібними (<10 мм) фолікулами з більших фолікулів (> 18 мм) (Rosen et al. 2008) з більшою ймовірністю ооцити будуть зрілими і мати полярне тільце – показник зрілості (48% в порівнянні з 90%) .

Більш високий показник запліднення буде у ооцитів, отриманих з фолікулів 18-22 мм.

Ооцити, отримані з розміру фолікула більше 18,5 мм, з більшою ймовірністю дадуть і ембріони гарної якості.

Коли фолікули стають занадто великими (> 23 мм), це може привести до перезрівання ооцитів. Ембріони з них можуть мати зниження якості і з більшою ймовірністю дегенеруют після ICSI або НЕ заплідняться.

Оварільний резерв
Оварільний резерв

Терміни зростання фолікула

 

Наскільки швидко повинні рости фолікули? Що вважати нормою?

Стандартна швидкість розвитку фолікулів становить близько 1,7 мм / день, 11-12 днів стимуляції вважаються оптимальними. Ооцити з фолікулів, що ростуть з такою швидкістю, мають кращу якість – вище запліднення і більша їх кількість стає бластоцистами.

Важливо, щоб фолікули росли синхронно, щоб при пункції фолікулів більшість з них були 18,5-22 мм. В іншому випадку збільшується ймовірність на отримання незрілих ооцитів або ембріонів низької якості.

Важливий якісний моніторинг росту фолікулів і визначення дня введення тригера овуляції!

 

Жіночий репродуктивний вік і якість яйцеклітин

 

Основною причиною самовільного переривання вагітності є хромосомні порушення ембріона (близько 70%). При проведенні преімплантаційного генетичного тестування (PGT-A) у жінок молодше 35 років очікується, що близько 48,2% ембріонів будуть еуплоїдними, до 38-40 років – це близько 33,1%, а з 42 років – близько 10,6% (АSRM 2017).

 

Що таке анеуплоїдія?

 

Анеуплоїдія – порушення кількості хромосом.

У нормі хромосомний набір здорової людини складається з 23 пар хромосом, якщо одна відсутня або є зайва, це анеуплоїдія.

Еуплоїдний ембріон має правильний набір хромосом.

Отже, 46 хромосом або 23 пари. Нижче представлені хромосоми, які є в нормі у чоловіків (22 пари плюс одна пара хромосоми 23 – X і Y).

Приклад каріотипа здорового чоловіка

Зниження яєчникового резерву

 

Зменшення резерву яєчників – це зниження кількості/якості ооцитів, яке зазвичай спостерігається у жінок у віці з 35 років, хоча воно може зустрічатися і в більш молодому віці.

Зазвичай, ми бачимо зниження кількості ооцитів у віці (> 38-40).

При цьому спостерігається низька реакція яєчників на стимуляцію (<3 ооцитів).

Низький результат (АМГ <0,5-1,1 нг/мл, зниження числа антральних фолікулів <5-7).

Оваріальний резерв яєчників – це певна кількість ооцитів, яка формується при народженні і зменшується в міру того, як фолікули використовуються для овуляції з кожним менструальним циклом.

 

Чи впливає зниження оваріального резерву на якість ооцитів?

 

Зниження оваріального резерву впливає не стільки на якість, скільки на кількість.

У жінок з великою кількістю отриманих ооцитів більше шансів отримати хороші ембріони. У нормі, 25% отриманих ооцитів дадуть ембріони гарної якості. Це означає 20 ооцитів дадуть можливість отримати 5 ембріонів хорошої якості, але для жінки з отриманими 4 ооцитами буде тільки 1 ембріон хорошої якості.

Статистика така сама, але результат більш відчутний з меншою кількістю отриманих ооцитів.

Жінки зі зниженим оваріальним резервом зазвичай старше, тому ті кілька отриманих яйцеклітин можуть мати зниження якості з цієї причини. У більш молодих жінок зі зниженням оваріального резерву можуть бути отримані ооцити хорошої якості, тільки в меншій кількості.

 

Вплив ендометріозу на якість яйцеклітин

 

Ендометріоз – дуже поширене захворювання, яким страждають більше 50% жінок з безпліддям, це стан, при якому клітини ендометрію (слизової оболонки матки) поширюються за межами порожнини матки.

При цьому, під час менструації менструальний вміст може потрапляти по маткових трубах в місця, де їх не повинно бути.

Це може викликати запальну реакцію, яка може привести до утворення спайок, що порушує взаємне розташування яєчників, маткових труб, викликаючи порушення фертильності.

Запалення також може створити порушення мікрооточення і харчування яйцеклітин, знижуючи їх якість.

 

 

Синдром полікістозних яєчників (СПКЯ)

 

СПКЯ – поширене гормональне порушення, яке зустрічається у 10% жінок репродуктивного віку і є поширеною причиною безпліддя.

СПКЯ проявляється:

  • підвищенням рівня чоловічих статевих гормонів – гіперандрогенія;
  • порушенням менструального циклу (з відсутністю овуляції).

 

При проведенні УЗД спостерігається безліч дрібних фолікулів, які гальмують зростання один одного.

При СПКЯ підвищення рівня тестостерону порушує правильність розвитку фолікулів, ущільнює оболонку яєчників. Це призводить до великої кількості дрібних і менш розвинених фолікулів.

Ці дрібні фолікули можуть не розвиватися з однаковою швидкістю, і це може вплинути на якість. Chen et al. (2008) виявили, що у жінок з СПКЯ було:

  • отримано більше яйцеклітин, але менше зрілих;
  • зниження показника запліднення ооцитів;
  • зниження якості отриманих ембріонів.

Фото: так виглядає СПКЯ на УЗД

Фактори способу життя і якість ооцитів

 

Вплив стресу на якість яйцеклітин

 

Проводилися дослідження щодо впливу негативних життєвих подій, що сталися за 12 місяців до ЕКЗ, і вплив цього фактора на зменшення отриманих ооцитів/ кількість вагітностей, що наступили.

Жінки, які пережили більш високий рівень стресу мали набагато більш низькі показники настання вагітності.

Можливо, що стрес привів цих людей до різної поведінки (вживання алкоголю / прийом антидепресантів / порушення сну), і це вплинуло на результат.

Кортизол (гормон стресу) знижує естрадіол (E2), який бере участь в дозріванні ооцитів.

Пролактин – гормон, який найчастіше може підвищуватися при хронічному стресі має виражений вплив на зниження якості ооцитів і показник настання вагітностей.

 

Зайва вага

 

Підвищена вага може призвести до змін рівня гормонів і резистентності (зниження чутливості) до інсуліну, підвищувати рівень тестостерону в крові у жінок, пригнічувати овуляцію, а також збільшувати окислювальний стрес.

Linsten et al. (2005) провели велике дослідження за участю більше 8000 жінок і виявили, що у жінок з високим ІМТ (> 27) ймовірність народження дитини на 33% нижче, ніж у жінок з нормальною вагою (ІМТ 20-27).

Robker (2008) в огляді понад 15 досліджень виявив, що у жінок з надмірною вагою зазвичай знижується:

  • кількість ооцитів і зрілість при отриманні;
  • якість ембріонів;
  • показники настання вагітності.

Жінки з ожирінням, як правило, слабо реагують на стимуляцію яєчників і вимагають більш високих доз протягом більш тривалого часу, що може сприяти зниженню якості ооцитів.

 

Куріння

 

У жінок, що палять Linsten et al. (2005) виявили зниження рівня живонароджених (на 30%) і збільшену кількість переривань вагітності (на 5%). У жінок, що палять були приблизно такі ж шанси на народження дитини, як і у жінок на 10 років старше!

Waylen et al. (2009) виявили, що куріння знижує ймовірність вагітності і народжуваності приблизно на 50%. Якість яйцеклітин, ймовірно, знижується мутагенами сигаретного диму. Вони можуть потрапити в фолікулярну рідину, що оточує ооцит, і посилити окислювальний стрес.

 

Алкоголь

 

Фірнс і ін. (2015) провели огляд декількох досліджень і виявили:

Одне дослідження, в якому жінки, які вживали більше 4 алкогольних напоїв на тиждень, мали на 16% менше шанс живорождения і 48% зниження запліднення.

Інше дослідження показало, що вживання алкоголю за 1 тиждень до отримання ооцитів знижує їх кількість на 13% і збільшує частоту самовільних переривань вагітності.

Підвищений окислювальний стрес, метаболізм алкоголю може впливати на якість ооцитів.

 

Раціон харчування

 

Існує безліч дієт, що передбачають позитивний вплив на ЕКЗ.

Середземноморська дієта багата фруктами, овочами, цільнозерновими продуктами, горіхами, оливковою олією і з низьким вмістом червоного м’яса. Було показано, що таке харчування позитивно впливає на частоту настання вагітності (Karayiannis et al., 2018; Braga et al. 2015).

Ця дієта багата ненасиченими жирними кислотами (оливкова олія, риба, горіхи) і антиоксидантами, які можуть грати роль в поліпшенні якості ооцитів. Важливі також обмеження з раціону консервантів, підсилювачів смаку, харчових барвників.

 

Як бачите, розуміння певних факторів може впливати на результативність отримання якісних ооцитів.

Наступного разу ми обов’язково обговоримо, як можна підвищити якість ооцитів в програмі ЕКЗ.

Читайте також:

Програма «Відкладене материнство»

Відкладене материнство – це програма, яка дозволяє планувати вагітність у більш пізньому репродуктивному віці і зберегти свій генетичний матеріал у молодому віці.

Які основні причини невдачі імплантації ембріона?

Благополучне настання вагітності залежить від низки подій, серед яких імплантація ембріона є однією з найважливіших. На успішність імплантації та виношування вагітності впливають багато причин. Часто ці причини можуть бути поєднаними. З вірою та правильним настроєм на головний результат, командною роботою пари та репродуктолога такі ситуації, як RIF переборні.

Накопичення ооцитів при низькому оваріальному резерві

Кількість ооцитів для запліднення є одним із основних факторів успішності досягнення вагітності у програмі ЕКЗ.

З Україною в серці Вас вітає клініка Reprolife у Івано-Франківську

У Reprolife Ви отримаєте професійний супровід, починаючи від першої консультації до досягнення головної мети – збереження свого здоров’я.

Стресове порушення менструального циклу

На даний час поширеним стало питання порушення менструального циклу на фоні стресу. В такий складний для всіх час особливо чутливою до стресу та різкого виснаження є жіноча репродуктивна система.