Що небезпечно для жіночих грудей?

Більшість жінок у той чи інший час відчувають дискомфорт або відчуття налиття грудей. Як правило, це природний стан, але іноді біль може бути симптомом ситуації, яка вимагає пильної уваги і звернення до лікаря мамолога.

Чому болять груди?

Гормони

Гормональні зміни – головна причина болю в грудях у жінок. Розвиток і функція молочних залоз залежать від гормонів естрогену і прогестерону, які виробляються яєчниками.

Естроген подовжує протоки і змушує їх утворювати бічні відгалуження. Прогестерон збільшує кількість і розмір часток, щоб підготувати груди до годування малюка. Налиті молочних залоз – один з найбільш ранніх ознак вагітності для багатьох жінок. Протягом першого триместру груди можуть залишатися болючими через збільшення вироблення гормонів.

Чому груди болять за три-п’ять днів до початку менструації і перестають боліти після настання менструації? Цей стан пов’язаний з підвищенням рівня естрогену і прогестерону в другу фазу циклу (після овуляції). У той же час після овуляції прогестерон може трохи затримувати рідину в організмі, а кровоносні судини збільшувати приплив крові до молочних залоз. В цей час груди часто наповнюються і також можуть стати більш чутливими.

Що зробити, щоб зменшити дискомфорт в області грудей?

Щоб зменшити болісні відчуття в грудях, ми рекомендуємо:

 • зменшити споживання солі;
 • виключити кофеїн, чорний чай (по причині вмісту метилксантанів);
 • не курити;
 • дотримуватися дієти з мінімальним вмістом жирів і цукру.

У разі сильного дискомфорту необхідна консультація лікаря мамолога.

Фіброзно-кістозні зміни

Кісти (невеликі порожнини в грудях, заповнені рідиною). Вони розрізняються за розміром, формою і розташуванням, а також за причинами і лікуванням. Згідно статистичних даних у половини всіх жінок в світі діагностуються фіброзно-кістозні зміни. Найчастіше вони зустрічаються в передменструальний період і зазвичай зникають після менопаузи.

Саме з цієї причини оптимальний час для проведення досліджень на 8-10 день менструального циклу.

Варто відзначити, що більшість кіст є доброякісними. У будь-якому випадку, якщо Ви виявили у себе ущільнення в грудях, важливо перевірити його у мамолога, щоб і виключити онконастроженность.

Діагностика кісти

Щоб діагностувати кісту, Ваш лікар може порекомендувати проведення УЗД молочних залоз і при необхідності мамографію.

Травми

Як і будь-яка частина тіла, груди можуть бути травмовані. Болісність може зберігатися від декількох днів до декількох тижнів після травми грудей.

У яких випадках слід звернутися до лікаря?

 • Сильний набряк
 • Шишка в грудях
 • Почервоніння або синяк на грудях, який не проходить більше 7 днів

Неправильно підібраний бюстгальтер

Без правильно підтримки м’язи грудей можуть надмірно розтягуватися. Переконайтеся, що Ваш бюстгальтер відповідного розміру і забезпечує хорошу підтримку

Біль в грудях насправді локалізується у грудній клітині

Те, що здається болем у грудях, насправді може бути болем у грудній клітині. Це область м’язів, тканин і кісток, яка оточує і захищає Ваше серце і легені.

Грудне вигодовування

Грудне вигодовування також може бути джерелом болю в грудях?

В яких випадках виникає біль під час годування грудьми?

 • Малюк неправильно захоплює груди під час годування;
 • тріщини сосків;
 • інфекції та запальні процеси;
 • застій молока (лактостаз).

Під час годування грудьми жінка може зіткнутися з маститом, який проявляється болем, ущільненням і почервонінням, а в деяких випадках супроводжується підвищенням температури. Важливо не затягувати і звернутися терміново до мамолога, який проведе діагностику і призначить лікування, навчить правильно прикладати малюка до грудей, при необхідності допоможе розцідити лактостаз і пояснить методи запобігання в подальшому.

У разі болісного процесу годування, щоб налаштувати грудне вигодовування, завжди варто звернутися за допомогою до фахівця по грудному вигодовуванню, який зможе допомогти правильно прикладати малюка до грудей, розповість, як провести масаж грудей самостійно і як діяти, щоб хворобливі відчуття не повторювалися. Кожна мама може годувати свого малюка і тому при правильному настрої, бажанні жінки болісні відчуття – це дуже тимчасовий етап, спогади, про який будуть швидко забуті після налагодження годування і безцінного контакту немовляти з мамою.

Побічний ефект лікарських препаратів

Деякі протизаплідні таблетки, замісна гормональна терапія (при неправильному призначенні) або заспокійливі препарати (можуть підвищувати рівень пролактину), анаболічні стероїди можуть провокувати появу новоутворень в грудях.

Ризики онконастороженості – що можна змінити?

Згідно даних МОЗ України рак молочної залози – на першому місці серед всіх жіночих онкологічних захворювань. Кожна 7-8 жінка має проблеми з молочними залозами.

На ймовірність настання хвороби впливають багато факторів, на які медицина вплинути, на жаль, поки не може. Це:

 • вік – ризик онконастороженості збільшується з віком, згідно з міжнародною статистики більшість випадків раку після 50 років;
 • репродуктивні особливості – ранній початок менструального циклу (до 12 років), а також пізнє настання менопаузи (після 55 років) піддають жінку до більш тривалого впливу гормонів і підвищують ризик онконастороженості;
 • особистий анамнез – жінка, яка раніше хворіла на рак грудей, може з більш високою ймовірностю захворіти повторно;
 • випадки хвороби в родині (сімейний анамнез) – якщо в родині раком хворіла близька родичка по жіночій лінії – мама, дочка, тітка або бабуся;
 • генетичні мутації. Успадковані зміни (мутації) певних генів, таких як BRCA1 і BRCA2. Жінки, що успадкували ці генетичні зміни, схильні до вищого ризику раку грудей і яєчників;
 • щільна структура грудей. У щільних грудях більше сполучної тканини, ніж жирової, через що іноді важко побачити пухлини під час проведення мамографії.

Багато факторів, такі як вік, медична історія або генетична схильність змінити неможливо, але знизити ймовірність онконастроженості цілком можливо.

Що реально зробити, щоб знизити ризик розвитку раку грудей?

– Стежити, щоб менструальний цикл був регулярним; це є показником правильного утворення прогестерону – гормону, який захищає молочні залози від новоутворень;

– обов’язково контролювати стан щитовидної залози (проходити УЗД і здавати гормони ТТГ, Т4 віл., 1 раз на рік), підтримувати саме оптимальне значення з фахівцем ендокринологом. На сьогодні порушення роботи щитовидної залози служить однією з найчастіших причин появи утворень в грудях. Доведено, в сім’ях, де є порушення щитовидної залози – частота утворень в молочних залозах вище;

– материнство. Для жінки для здоров’я грудей дуже важливо реалізувати себе в материнстві. Грудне годування малюка важливо продовжувати хоча б до 8 місяців.

– регулярні фізичні тренування;

– здоровий спосіб життя (правильний сон. Важливо засипати до 23:00, оскільки недосипання, нічний неспання підвищує гормон стресу кортизол, який погано впливає на здоров’я молочних залоз);

– підтримка здорової ваги може знизити ризик раку грудей; зайва вага призводить до надлишку витрати інсуліну, який підвищує рівень такої небезпечної речовини, як інсуліноподібний фактор росту (ІПФР), що і стимулює появу і зростання утворень в грудях;

– виключити продукти, що містять консерванти, барвники, гормони (можуть бути в м’ясі і молочних продуктах);

– виключити алкоголь або зведіть його споживання до мінімуму;

– виключити куріння;

– виключити перегрівання на сонці, в солярії, саунах.

– мінімізація стресу, особливо хронічного. Стрес підвищує рівень пролактину і тестостерону, пригнічує прогестерон і роботу щитовидної залози. Знижує протипухлинний імунітет.

– контролювати рівень 25 (OH) вітаміну Д в організмі. Оптимальний вміст вітаміну Д може підтримувати імунітет на швидке розпізнання збою в порушенні поділу клітин в молочних залозах.

Якщо Ви приймаєте оральні контрацептиви, обговоріть, наскільки вони безпечні для Вас з Вашим лікарем гінекологом-ендокринологом.

Якщо у Вас є сімейний анамнез онкології грудей або успадковані зміни в генах BRCA1 і BRCA2, поговоріть зі своїм лікарем про способи зниження ризику.

 

Системна підтримка здоров’я допоможе знизити не тільки онконастороженість, а й інші захворювання. І тому берегти своє здоров’я, любити своє тіло і піклуватися про нього дуже важливо для зменшення ризиків захворювань!

Які дослідження допоможуть виявити ризик онконастороженості?

На жаль, повністю уникнути ризику неможливо. Але важливим є факт того, що рак грудей на ранній стадії можна зупинити. Згідно МОЗ України на 1 стадії він виліковується в 95% жінок, на 2 стадії в 80% і 50% – з третьою стадією захворювання.

Тому своєчасна діагностика і скринінг молочної залози має ключове значення для здоров’я жінки.

Коли і як проводиться скринінг молочної залози?

Скринінг молочної залози – це регулярна перевірка грудей для виявлення змін на ранніх стадіях, до того, як проявляються симптоми захворювання. І хоча плановий чекап не відверне онконастороженість, він дозволить виявити її на ранніх стадіях, коли вилікувати буде легше.

Програма скринінгу молочних залоз залежить від віку жінки і має свої особливості:

мамографія обох молочних залоз для жінок у віці 39-50 років – 1 раз в 3 роки, старше 50 років – 1 раз в 2 роки;

ультразвукове дослідження обох молочних залоз 1 раз в рік кожній жінці, включаючи підлітків;

консультація мамолога при наявності скарг або з виявленими змінами, при ультразвуковому дослідженні або мамографії. Доктор, після огляду, збору анамнезу, визначає онкоризики і прогноз захворювання, і направляє, або на спостереження і консервативне лікування, або на дообстеження для уточнення діагнозу.

Що таке пухлинні маркери: чи корисні вони для діагностики?

Пухлинні маркери – специфічні речовини, продукти життєдіяльності пухлини, а також і нормальних тканин, у відповідь на розвиток новоутворення.

Останнім часом з’явилося багато публікацій про можливість провести перевірку схильності до онко захворювань за аналізом крові. Здається, що метод зручний і простий, тому деякі призначають його собі самостійно. Здав кров вранці і ввечері знаєш результат, в лабораторії можуть навіть визначити імовірну локалізацію.

Однак онкомаркери можуть бути підвищені і у здорових людей. А отримані результати – як хибнопозитивні, так і помилково негативні. За статистикою – у 70% хворих на рак молочної залози онкомаркери в нормі. Але ж від цих показників залежить якість життя і подальша доля людини.

Важливо знати, що так як чутливість онкомаркерів низька (близько 15-35%), вони не використовуються в діагностичних цілях раку молочних залоз !!!

Що рекомендують онкологи?

Стратегія сучасної медицини – це регулярне обстеження жінки. Мета – рання діагностика у безсимптомних пацієнтів і можливість більш раннього початку лікування до прогресування захворювання, що знижує вартість лікування і покращує якість життя.

Чому варто проходити діагностику в клініці Reprolife?

У нашому медичному центрі для діагностики захворювань ми ставимо особливі, підвищені вимоги до якості обладнання і якості візуалізації. Саме тому, ультразвукова діагностика в клініці представлена ​​апаратами експертного класу – нові, сучасні і дуже потужні апарати для УЗД Voluson E10 / S10 expert. Новітні технології, дозволяють реалізувати візуалізацію виняткової якості, що в комплексі з експертної та високим професіоналізмом лікарів в значній мірі підвищує точність діагностики і результат обстеження.

Ми об’єднуємо свої передові знання в ендокринології та нутриціології, епігенетиці для запобігання ризику виникнення захворювання жіночих грудей. Молочні залози – це гормонозалежні клітини і правильна рівновага, оптимальний баланс гормонів в організмі жінки  є визначальними факторами здоров’я і запобігання ризику утворень.