Стимуляция яичников: что это такое? Романова Ольга Олеговна
Романова Ольга Олегівна
Головний лікар клініки, ведучий репродуктолог; основна спеціальність: акушерство і гінекологія.

Що таке стимуляція яєчників і як вона відбувається?

Що таке стимуляція яєчників

Як відомо, у жінки в репродуктивному віці відбувається овуляція в середині менструального циклу (на 14-15 день циклу). При цьому в зростання (рекрутинг) відразу кілька фолікулів запускається з перших днів циклу, але тільки один (рідко – два) доходять до етапу овуляції.

Успіх програми ЕКЗ залежить від кількості і якості яйцеклітин (ооцитів) і для найбільш оптимальної результативності важливо мати достатню їх кількість. Тому перший і важливий етап програми ЕКЗ починається зі стимуляції яєчників.

При цьому наше завдання ініціювати розвиток декількох фолікулів.

Як проходить контрольована стимуляція яєчників?

Стимуляція яєчників складається з використання препаратів, що містять гормони, які стимулюють ріст відразу декількох фолікулів. Мета полягає в тому, щоб отримати достатню кількість яйцеклітин, придатних для запліднення. Цей процес також відомий як контрольована стимуляція яєчників.

Існує досить багато доступних форм препаратів, а також методів (протоколів стимуляції) і способів введення. Найчастіше застосовується підшкірна ін’єкція. Гормони для стимуляції яєчників зазвичай призначаються протягом перших кількох днів менструації. З 7-9 дня циклу необхідно підключити другий препарат для запобігання передчасній овуляції (не можна допустити, щоб фолікули спонтанно овулювали до їх отримання) до часу транвагінальной пункції.

Як проводиться процедура стимуляції яєчників?

Репродуктологи медичного центру Reprolife завжди персоналізовано підбирають протоколи лікування відповідно до індивідуальної ситуації кожної пари. Ми враховуємо репродуктивний вік, оваріальний резерв, стан яєчників, вагу, результати гормональних досліджень і відповідь на стимуляцію попереднього лікування, якщо воно проводилось. Крім того, ми застосовуємо генетичні аналізи в разі низького резерву яєчників або нетипової відповіді на стимуляцію в минулому. Це забезпечує використання індивідуальних протоколів прийому препаратів (тип гонадотропіну і найбільш адекватні дози для генетичного профілю) відповідно до результатів індивідуалізованого дослідження генів пацієнта.

Протягом всього процесу стимуляції репродуктолог проводить УЗД (фолікулометрію) і при необхідності, аналіз крові, щоб контролювати зростання і готовність фолікулів до овуляції і, при необхідності, має можливість підбирати дозування препаратів.

Коли фолікули досягають потрібного розміру (18-20 мм), буде введений препарат (тригер овуляції), для ініціації фінального дозрівання ооцитів і готовності до запліднення в ембріологічній лабораторії.

Тривалість стимуляції яєчників

Зазвичай стимуляція починається на другий чи третій день менструації і закінчується приблизно на 12-13 день при регулярному циклі. Під час стимуляції жінка щодня застосовує гормони (це абсолютно безболісно і безпечно), які беруть участь в регуляції росту фолікулів – гонадотропіни (ФСГ і ЛГ).

Ліки для стимуляції яєчників

Існує багато доступних ліків, а також різних способів введення (протоколів стимуляції). Найбільш поширений метод – підшкірна ін’єкція. Препарат важливо вводити в певний час, зазвичай вранці. Важливо правильно харчуватись, пити достатню кількість води (приблизно 2 л в день, з них 0,5 л лужної), отримувати достатню кількість білка, виключити перевтомлення, контакт з токсинами, лаками, фарбами, електромагнітні випромінювання.

Якщо жінка додатково приймає препарати, призначені іншим лікарем, потрібно обов’язково узгодити з репродуктологом можливість їх застосування під час стимуляції. Як правило, стимуляція супроводжується прийомом препарату, який не допускає, щоб фолікули овулювали мимовільно, до їх отримання під час пункції.

Гормони можна вводити підшкірно або внутрішньом’язово в залежності від протоколу прийому ліків, встановленого фахівцем.

Чи є які-небудь ризики?

Яєчники збільшуються в розмірах під час стимуляції в результаті розвитку фолікулів всередині. Кожен фолікул при цьому досягає близько 18-20 мм в діаметрі.

Дуже рідко це може призводити до легкого дискомфорту внизу живота за кілька днів до і після отримання ооцитів. Важливо виключити спорт, стрибки, інтимне життя в кінці періоду стимуляції яєчників і відразу після нього.

Складна реакція яєчників на стимуляцію може привести до розвитку одного з найбільш серйозних ускладнень в репродуктивній медицині: синдрому гіперстимуляції яєчників. Однак використання протоколів та спеціальних препаратів означає, що в даний час можна запобігти цьому стану практично в 100% випадків.

Адекватна оцінка кожного випадку, індивідуальні протоколи лікування і правильний підбір препаратів є ключовими для забезпечення оптимальних результатів стимуляції яєчників і досягнення головного результату – народження здорових дітей в сім’ї і мінімальні ризики для жінки.

Читайте також:

Репродуктологічний науковий з’їзд ESHRE у Мілані

03-06 липня відбулася важлива подія - репродуктологічний науковий з’їзд ESHRE у Мілані. На цій конференції ми брали активну участь і хочемо поділитися головними европейськими трендами у лікуванні безпліддя. Ми бачимо скільки є важливих напрямків, які по-справжньому надихають, у нас для того щоб разом з парою досягти головної мети - народження здорових дітей у сім’ях!

Чи потрібно робити аналіз на ДНК фрагментацію сперматозоїдів?

Досвідчена і компетентна команда клініки Reprolife рекомендує тільки самі необхідні тести і дослідження, які мають в собі наукове підґрунтя. Ми здатні привести Вас до мрії стати батьками!

Які основні причини невдачі імплантації ембріона?

Благополучне настання вагітності залежить від низки подій, серед яких імплантація ембріона є однією з найважливіших. На успішність імплантації та виношування вагітності впливають багато причин. Часто ці причини можуть бути поєднаними. З вірою та правильним настроєм на головний результат, командною роботою пари та репродуктолога такі ситуації, як RIF переборні.

Чи потрібно вагітним здавати глюкозо- толерантний тест?

Це питання дуже часто задають вагітні жінки під час прийому. Мабуть тому, що прочитавши інформацію в інтернеті, вважають некомфортною та складною для себе процедуру цього дослідження.

Накопичення ооцитів при низькому оваріальному резерві

Кількість ооцитів для запліднення є одним із основних факторів успішності досягнення вагітності у програмі ЕКЗ.