Стимуляция яичников: что это такое? Романова Ольга Олеговна
Романова Ольга Олегівна
Головний лікар клініки, ведучий репродуктолог; основна спеціальність: акушерство і гінекологія.

Що таке стимуляція яєчників і як вона відбувається?

Що таке стимуляція яєчників

Як відомо, у жінки в репродуктивному віці відбувається овуляція в середині менструального циклу (на 14-15 день циклу). При цьому в зростання (рекрутинг) відразу кілька фолікулів запускається з перших днів циклу, але тільки один (рідко – два) доходять до етапу овуляції.

Успіх програми ЕКЗ залежить від кількості і якості яйцеклітин (ооцитів) і для найбільш оптимальної результативності важливо мати достатню їх кількість. Тому перший і важливий етап програми ЕКЗ починається зі стимуляції яєчників.

При цьому наше завдання ініціювати розвиток декількох фолікулів.

Як проходить контрольована стимуляція яєчників?

Стимуляція яєчників складається з використання препаратів, що містять гормони, які стимулюють ріст відразу декількох фолікулів. Мета полягає в тому, щоб отримати достатню кількість яйцеклітин, придатних для запліднення. Цей процес також відомий як контрольована стимуляція яєчників.

Існує досить багато доступних форм препаратів, а також методів (протоколів стимуляції) і способів введення. Найчастіше застосовується підшкірна ін’єкція. Гормони для стимуляції яєчників зазвичай призначаються протягом перших кількох днів менструації. З 7-9 дня циклу необхідно підключити другий препарат для запобігання передчасній овуляції (не можна допустити, щоб фолікули спонтанно овулювали до їх отримання) до часу транвагінальной пункції.

Як проводиться процедура стимуляції яєчників?

Репродуктологи медичного центру Reprolife завжди персоналізовано підбирають протоколи лікування відповідно до індивідуальної ситуації кожної пари. Ми враховуємо репродуктивний вік, оваріальний резерв, стан яєчників, вагу, результати гормональних досліджень і відповідь на стимуляцію попереднього лікування, якщо воно проводилось. Крім того, ми застосовуємо генетичні аналізи в разі низького резерву яєчників або нетипової відповіді на стимуляцію в минулому. Це забезпечує використання індивідуальних протоколів прийому препаратів (тип гонадотропіну і найбільш адекватні дози для генетичного профілю) відповідно до результатів індивідуалізованого дослідження генів пацієнта.

Протягом всього процесу стимуляції репродуктолог проводить УЗД (фолікулометрію) і при необхідності, аналіз крові, щоб контролювати зростання і готовність фолікулів до овуляції і, при необхідності, має можливість підбирати дозування препаратів.

Коли фолікули досягають потрібного розміру (18-20 мм), буде введений препарат (тригер овуляції), для ініціації фінального дозрівання ооцитів і готовності до запліднення в ембріологічній лабораторії.

Тривалість стимуляції яєчників

Зазвичай стимуляція починається на другий чи третій день менструації і закінчується приблизно на 12-13 день при регулярному циклі. Під час стимуляції жінка щодня застосовує гормони (це абсолютно безболісно і безпечно), які беруть участь в регуляції росту фолікулів – гонадотропіни (ФСГ і ЛГ).

Ліки для стимуляції яєчників

Існує багато доступних ліків, а також різних способів введення (протоколів стимуляції). Найбільш поширений метод – підшкірна ін’єкція. Препарат важливо вводити в певний час, зазвичай вранці. Важливо правильно харчуватись, пити достатню кількість води (приблизно 2 л в день, з них 0,5 л лужної), отримувати достатню кількість білка, виключити перевтомлення, контакт з токсинами, лаками, фарбами, електромагнітні випромінювання.

Якщо жінка додатково приймає препарати, призначені іншим лікарем, потрібно обов’язково узгодити з репродуктологом можливість їх застосування під час стимуляції. Як правило, стимуляція супроводжується прийомом препарату, який не допускає, щоб фолікули овулювали мимовільно, до їх отримання під час пункції.

Гормони можна вводити підшкірно або внутрішньом’язово в залежності від протоколу прийому ліків, встановленого фахівцем.

Чи є які-небудь ризики?

Яєчники збільшуються в розмірах під час стимуляції в результаті розвитку фолікулів всередині. Кожен фолікул при цьому досягає близько 18-20 мм в діаметрі.

Дуже рідко це може призводити до легкого дискомфорту внизу живота за кілька днів до і після отримання ооцитів. Важливо виключити спорт, стрибки, інтимне життя в кінці періоду стимуляції яєчників і відразу після нього.

Складна реакція яєчників на стимуляцію може привести до розвитку одного з найбільш серйозних ускладнень в репродуктивній медицині: синдрому гіперстимуляції яєчників. Однак використання протоколів та спеціальних препаратів означає, що в даний час можна запобігти цьому стану практично в 100% випадків.

Адекватна оцінка кожного випадку, індивідуальні протоколи лікування і правильний підбір препаратів є ключовими для забезпечення оптимальних результатів стимуляції яєчників і досягнення головного результату – народження здорових дітей в сім’ї і мінімальні ризики для жінки.

Читайте також:

Як покращити якість яйцеклітин?

Як покращити якість яйцеклітин та які вітаміни впливають на покращення якості яйцеклітин? Як впливає дефіцит заліза на фертильність? Як впливає гомоцистеїн на фертильність? Розповідає Романова Ольга Олегівна, головний лікар клініки.

В чому різниця між штучною інсемінацією (ІСМ) та екстракорпоральним заплідненням (ЕКЗ)?

Романова Ольга Олегівна, головний лікар клініки розповідає в чому різниця між штучною інсемінацією та екстракорпоральним заплідненням (ЕКЗ)

Фітопрепарати або гормони: що краще приймати при менопаузі?

З появою перших симптомів менопаузи будь-яка жінка починає шукати засоби і методи боротьби з ними. Что лучше принимать - фитопрепараты или гормоны? Що краще приймати - фітопрепарати або гормони? Читайте у другому випуску нашого дайджесту. Розповідає Анна Віталіївна Шаргородська, ендокринолог-гінеколог нашої клініки.

Що впливає на якість ооцитів?

При складнощах із зачаттям малюка жінок часто цікавить питання, що впливає на якість яйцеклітин? Як підвищити свої шанси на зачаття? Дійсно, якість статевих клітин - найважливіший фактор для успішної вагітності. Розповідає Романова Ольга Олегівна, головний лікар клініки.

Вплив розміру фолікула на якість яйцеклітини

У цій статті ми обговоримо, що таке фолікули яєчників, як вони вимірюються, чому вони мають вирішальне значення для лікування методами допоміжної репродуктології (ДРТ), і як вони впливають на успішну вагітність. Розповідає Романова Ольга Олегівна, головний лікар клініки.