Симптомы нарушения уровня тестостерона
Горщанік Юлія Володимирівна
Лікар акушер-гінеколог, репродуктолог-ендокринолог, фахівець УЗ-діагностики

Симптоми порушення рівня тестостерону

Як змінюється рівень тестостерону з віком?

 

Рівень тестостерону досягає свого піку приблизно у віці 18 або 19 років, а потім починає повільно знижуватися. Коли жінка досягає менопаузи, рівень її тестостерону вдвічі менший, ніж був на піку. Під час менопаузи наднирники жінки вироблятимуть менше тестостерону. Яєчники продовжуватимуть виробляти тестостерон після менопаузи, але припинять виробляти естроген і прогестерон.

Цифри, які визначають, високий чи низький рівень тестостерону у жінки, можуть варіювати залежно від лабораторії, яка проводить тест.

 

За даними Медичної школи Бостонського університету, якщо загальний рівень тестостерону в плазмі жінки менше 25 нг/дл у жінок до 50 років – це низький рівень. Рівень тестостерону нижче 20 нг/дл у жінок у віці 50 років і старше також вважається низьким.

Симптоми підвищеного рівня тестостерону у жінок:

 • надмірний ріст волосся на тілі, зокрема волосся на обличчі (верхня губа, бакенбарди), грудях, серединній лінії живота, внутрішніх поверхнях стегон;
 • облисіння за чоловічим типом (підвищене випадіння волосся з волосистої частини голови, особливо потилиці, високий лоб та надмірна жирність волосся);
 • вугрі;
 • порушення вуглеводневого обміну, підвищений ризик виникнення цукрового діабету;
 • у 80% випадків підвищення рівня тестостерону у жінок взаємопов’язане з підвищенням рівня пролактину та інсуліну (що може призводити до швидкого виснаження клітин підшлункової залозі, які вироблять інсулін);
 • ріст гормонозалежних новоутворень (фіброміоми матки, гіперплазія ендометрія, фіброаденоми молочних залоз) – по причині повної відсутності овуляції чи зниження рівня прогестерону;
 • проблеми з виношуванням вагітності, особливо на ранніх термінах; підвищений ризик передчасних пологів;
 • безпліддя.

Симптоми зниженого рівня тестостерону у жінок

 • прихований залізодефіцитний стан;
 • погіршення пам’яті, відсутність концентрації уваги;
 • відсутність життєвого драйву, постійно пригнічений настрій;
 • сухість і в’ялість шкіри, передчасне старіння;
 • заміщення м’язової тканини на жирову і при цьому зі збереженням маси тіла;
 • «обвислість» м’язів внаслідок зниження тонусу, неможливість натренувати м’язи у спортивному залі.

Дві основні причини низького тестостерону

 • зниження рівня гормону як нормальний результат вагітності, менопаузи та старіння, прийому комбінованих оральний контрацептивів;
 • порушення функцій яєчників або гіпофізу, або надниркових залоз .

Якщо ви помітили будь-який із перерахованих вище симптомів, Вам рекомендовано пройти тест на визначення рівня тестостерону у крові.

Як правильно підготуватися до здачі аналізу крові на тестостерон

Найкращий спосіб діагностувати дисбаланс тестостерону – це відвідати свого гінеколога- ендокринолога, який під час консультації призначить необхідні аналізи крові, щоб зрозуміти Вашу ситуацію та допомогти Вам.

 

 • Тест зазвичай проводиться вранці, коли рівень тестостерону є найвищим (до 10:00- 11:00 годин). Кров на тестостерон здається натщесерце.
 • Жінки старше 45 років, або з початком менопаузи можуть проходити тестування до 14:00 год.
 • За добу до здачі аналізу рекомендовано утриматися від будь-яких фізичних навантажень, вживання спиртного (особливо – пива) і куріння, а також жирної їжі. Перед проведенням цього тесту лікар може попросити Вас припинити прийом гормональних препаратів, які можуть вплинути на результати аналізу.

 

Детальну інформацію по здачі аналізу читайте у нас на сайті:

Що впливає на рівень тестостерону?

 • На рівень тестостерону впливає вік, генетика, хвороби, в тому числі і автоімунні, харчування (особливо, якщо в раціоні переважає м’ясо, молочні продукти, з використанням у виробництві гормональних домішок, солодощі), спосіб життя, вживання деяких лікарських препаратів, спортивних добавок, анаболічних стероїдів.
 • Суттєво впливає на підвищення показників тестостерону у жінок – часті стреси (нервова робота та стресові стосунки), відсутність нормального нічному сну (постійні нічні недосипання-нічні зміни)
 • Збільшення ваги у жінки впливає на підвищення рівня тестостерону. Важливо пам’ятати, що тестостерон являється гормоном стресу, тому на його рівень в тому числі впливають надмірні силові тренування та часте підвищення рівня адреналіну.

Звичайно, що гормони люблять гармонію, і працюють ідеально вони лише тоді, коли ідеально працює весь організм. Найкращими засобами для підтримки здорового рівня тестостерону є: нормалізація ваги, здоровий раціон, свіже повітря, помірні силові вправи, достатній здоровий сон, управління стресом, тому внесення певних змін у спосіб життя може суттєво вплинути на рівень тестостерону.

 

Щоб уникнути вкрай небажаних розладів, що супроводжують дисбаланс тестостерону, рекомендується звертати увагу на тривожні симптоми своєчасно, які можуть бути вчасно та ефективно усунуті – щорічно проводити огляд у гінеколога-ендокринолога, щоб запобігти більш серйозних порушень нормальної роботи організму.

 

Будьте здорові!

Читайте також:

Чи можна завагітніти з діагнозом СПКЯ? Частина 1

Синдром полікістозних яєчників (СПКЯ) дійсно є однією з найчастіших причин жіночої ендокринної безплідності. Але це зовсім не означає, що шансів мати бажану вагітність взагалі немає.

Азооспемія. Причини. Стратегія на появу здорового малюка.

Сумна статистика говорить, що чоловічий фактор є причиною не настання вагітності до 40% випадків. Однією з можливих причин є - азооспермія, що зустрічається в одного чоловіка із ста.

Дайджест по менопаузі. Частина 1. Як дізнатися про наближення менопаузи?

Як дізнатися про наближення менопаузи, який вік її настання вважати нормою, причини передчасної та ранньої менопаузи, чи можна відстрочити настання менопаузи - читайте в нашому першому номері дайджесту по менопаузі. Розповідає Анна Віталіївна Шаргородська, ендокринолог-гінеколог нашої клініки.

Тестостерон і його роль у житті жінки

Між функціонуванням жіночої і чоловічої ендокринних систем різниця дуже велика, при тому що набір гормонів у чоловіків і у жінок однаковий. Справа в кількості і характері секреції. Про тестостерон і його роль у житті жінки розповідає Горщанік Юлія Володимирівна, лікар акушер-гінеколог нашої клініки.

Глюкоза і інсулін. Частина 2. «Як запідозрити інсулінорезистентність і почати з нею боротися»

"Якщо перейдеш міру, то найприємніше стане найнеприємнішим". Демокріт, давньогрецький філософ