Синдром полікістозних яєчників (СПКЯ, СПЯ, синдром Штейна-Левенталя) – гормональне порушення, поширене серед жінок репродуктивного віку. СПКЯ характеризується збільшенням яєчників в розмірі і наявністю на них численних маленьких бульбашок з рідиною, які називаються кістами. У жінок при цьому можуть бути нечасті або тривалі місячні, а також – підвищений рівень чоловічих гормонів (андрогенів).
1️⃣ “Полікістоз” – неправильна назва 🙅🏻
Для початку розберемося в термінології.
🧑🏻🏫 Близько 300 років тому (1721р.) італієць А. Валліснери описав яєчники “молодих заміжніх селянок, які помірно страждають ожирінням і безпліддям” як “горбисті, блискучі і білуваті”. «Горбисті» – за рахунок множинних дрібних (полі-) «кістозних» утворень в структурі яєчника, а «білуваті і блискучі» – за рахунок щільної потовщеною капсули. Через 200 років в 1935 році американці І. Штейн і М. Левенталь ввели поняття “полікістозних яєчники” у жінок з гірсутизмом (надмірним оволосінням обличчя, тіла, рук і ніг), які страждають порушенням менструального циклу, безпліддям і ожирінням.
Синдром полікістозних яєчників (СПКЯ) довгий час називався їх ім’ям (синдром Штейна-Левенталя) і до дійсних кіст він немає ніякого відношення. Множинні дрібні кістозні утворення – це фолікули, що зупинились у рості. Тому, полікістозні яєчники – це, скоріше, ановуляторні яєчники або яєчники, що рідко овулюють.
2️⃣ СПКЯ зустрічається практично у кожної 10-ї жінки 🤞👀
Частота цього синдрому в популяції в залежності від регіону варіює від 8 до 15%, тому в середньому кожна 10-та жінка на планеті має СПКЯ.
Діапазон клінічних проявів захворювання дуже широкий: від мінімальних (без порушення репродуктивної функції та / або слабкими гіперандрогенними порушеннями) до класичного розгорнутого синдрому з високим рівнем андрогенів і шкіряними проявами гіперандрогенії, порушенням менструального циклу і безпліддям внаслідок відсутності овуляції, плюс метаболічні порушення у вигляді інсулінорезистентності (ІР) і підвищеного рівня холестерину. Наявність надмірної ваги ускладнює перебіг захворювання.
Для постановки діагнозу СПКЯ достатня наявність будь-яких двох з трьох ознак:
- 1) порушення менструального циклу за типом оліго / аменореї (рідкі менструації або відсутні більш 3-х місяців) і ановуляція (А);
- 2) клінічні (акне, гірсутизм, жирна себорея, алопеція) або біохімічні (підвищення рівня андрогенів в крові) прояви гіперандрогенії (ГА);
- 3) ультразвукові ознаки ПКЯ – збільшені в обсязі яєчники з множинними дрібними фолікулами менше 10 мм в діаметрі – мультифоллікулярні яєчники (МФЯ).
Розрізняють декілька фенотипів СПКЯ в залежності від поєднання клінічних ознак:
✔️ А КЛАСИЧНИЙ (А + ГА + МФЯ)
✔️ В АНОВУЛЯТОРНИЙ (А + ГА)
✔️ C ОВУЛЯТОРНИЙ (ГА + МФЯ)
✔️ D НЕАНДРОГЕННИЙ (А + МФЯ)
3️⃣ СПКЯ – самая частая причина эндокринного бесплодия у женщин
Ановуляция – отсутствие созревания яйцеклетки, но отсутствие овуляции не единственный удар по фертильности при СПКЯ. Ожирение, плохое качество яйцеклеток и эндометрия (внутреннего слоя матки) также снижают шансы на зачатие.
Если вы думаете, что фенотип С (овуляторный) наиболее благоприятный в плане прогноза беременности, то нет, не все так просто…🤔
Исследования показывают, что гиперандрогения (ГА) способствует повышению уровня инсулина и развитию инсулинорезистентности (ИР), что мешает созреванию полноценных яйцеклеток, повышает риск невынашивания беременности и преждевременных родов, а также гестационного сахарного диабета.Наибольшую частоту наступления беременности в программах ЭКО/ИКСИ наблюдали в группе с фенотипом D (неандрогенный) – 53,3%, сопоставимую в А и С (32,5% и 36,8% соответственно), а наименьшую – В (26,4%).
Последние исследования также показали, что у части женщин с СПКЯ наблюдаются функциональные нарушения маточных труб по типу “ложной непроходимости”, что затрудняет прохождение яйцеклетки в полость матки.
4️⃣ СПКЯ – це не тільки репродуктивні порушення
Понад 70% жінок з СПКЯ мають надлишок інсуліну та інсулінорезистентність (ІР). Це означає, що у них в 4 рази вище ризик розвитку цукрового діабету, майже в 3 рази – метаболічного синдрому (МС) і серцево-судинних захворювань.
5️⃣ СПКЯ – фактор ризику розвитку злоякісних пухлин
Ризик раку ендометрія у жінок з СПКЯ в 2,8-5,3 разів вище, ніж у жінок без СПКЯ. Тому, при аменореї (відсутності менструацій більше 3-х місяців) необхідний регулярний моніторинг стану ендометрію за допомогою ультразвукового дослідження.
ВИСНОВОК
!Важливо! ️
☝🏻 Зниження рівня андрогенів – не головна мета терапії! Своєчасна діагностика і лікування СПКЯ повинні бути спрямовані на відновлення регулярних менструальних циклів і овуляції.
☝🏻 Не варто надовго відкладати народження першої дитини! Чим молодше жінка, тим краще якість її яйцеклітин і вище шанси на благополучне зачаття з або без ДРТ.
☝🏻 Виключити легко засвоювані вуглеводи і регулярно займатися фізичною активністю! Стежити за вагою доведеться все життя, але це достовірно знижує всі ризики.
Записатися на прийом до Анни Віталіївни можна по телефону клініки +38 044 355 3155.