Сперматозоїди: що слід знати про них

При плануванні вагітності успіх на 50% залежить від якості яйцеклітин, а другі 50% забезпечують сперматозоїди партнера. Саме тому якість сперми має дуже велике значення.

Сперматозоїдів в еякуляті має бути достатня кількість, еякуляту необхідно бути вчасно розрідженим, сперматозоїдам важливо мати гарну рухливістю і правильну морфологію. Тільки поєднання всіх цих факторів є запорукою успішного запліднення і впливає на розвиток ембріона.

Чим же так цікавий сперматозоїд?

Сперматозоїди починають вироблятися у хлопчиків з настанням пубертата (статевої зрілості). Взагалі сперматозоїд дозріває протягом 72 днів. Саме стільки часу необхідно, щоб з однієї клітини-попередника утворилися 4 сперматозоїда.

Це, мабуть, найдрібніша клітина людського організму. В процесі дозрівання з сперматиди у сперматозоїда формується хвостик, за рахунок обертання якого сперматозоїд може здійснювати поступальний рух. При цьому, для мінімізації обсягу, сперматозоїд скидає зайву цитоплазму у вигляді цитоплазматичної краплі.

строение мужского сперматозоида

У зрілого сперматозоїда головка являє собою ядро, в якому міститься генетична інформація, оточена цитоплазматичною мембраною. На передньому кінці голівки сперматозоїда знаходиться бульбашка зі специфічними ферментами, необхідними для проникнення в яйцеклітину. Цей пухирець називається акросомой. У середній частині сперматозоїда розташовується мітохондрія, яка забезпечує його енергією, що знаходиться в молекулах АТФ.

Хвіст для сперматозоїда також дуже важливий, завдяки йому сперматозоїд може подолати близько 20 см по статевих шляхах жінки до місця зустрічі з яйцеклітиною в ампулярном відділі маткової труби. Після запліднення хвіст сперматозоїда залишається зовні яйцеклітини.

Сперматозоїд унікальний ще й тим, що він несе гаплоїдний, одинарний набір хромосом. Це досягається шляхом двох послідовних поділів мейозу, при яких кількість хромосом зменшується вдвічі.

Розглянемо окремо параметри спермограми

У кожному мілілітрі еякуляту потрібно, щоб було не менше 20 мільйонів сперматозоїдів. Загальний обсяг еякуляту повинен бути не менше 2 мл. При цьому активнорухливі сперматозоїди (категорія А) повинні складати не менше чверті від загальної кількості. Загальна кількість рухливих сперматозоїдів (категорія А + В) необхідно, щоб становила хоча б половину від усіх сперматозоїдів.

Важливу роль для успішного зачаття і подальшого розвитку вагітності грає морфологія, будова, сперматозоїдів.

строение человеческого сперматозоида

Так, у сперматозоїда повинна бути чітко сформована голова, правильної товщини шия і певної довжини хвіст. Аномальні сперматозоїди мають одним або декілька патологій в своїй будові. Це може бути занадто великий або маленький розмір головки, вигин або потовщення середньої частини, подвоєння або вкорочення хвоста і інші відхилення. Такі сперматозоїди не здатні до запліднення.

строение мужского сперматозоида

строение сперматозоида

Параметри, що описують загальну кількість, рухливість, будову сперматозоїда, оцінюються фахівцем при проведенні спермограми.

концентрация сперматозоидов в организме человека

Ось чому так важливо при підготовці до планування малюка, чоловікові здати такий ключовий аналіз – спермограмму. Адже цей доступний аналіз дозволяє оцінити стан репродуктивного здоров’я чоловіка і правильно підготуватися до одного з найголовніших періодів в житті – зачаття здорової дитини!

Читайте також:

Азооспемія. Причини. Стратегія на появу здорового малюка.

Сумна статистика говорить, що чоловічий фактор є причиною не настання вагітності до 40% випадків. Однією з можливих причин є - азооспермія, що зустрічається в одного чоловіка із ста.

Що потрібно знати про кріоконсервацію сперми ?

Протягом останніх років кріоконсервація сперми є одним з найпопулярніших та ефективних методів збереження чоловічої фертильності.

Коли потрібно використовувати донорську сперму?

Сьогодні поговоримо про причини, коли потрібно використовувати донорську сперму. Розповідає Осьмак Ганна Миколаївна, акушер-гінеколог нашої клініки

Вплив якості сперми на успіх ЕКЗ

Сперматозоїд! Він являє собою 50% вашого ембріона. На чоловічий фактор припадає близько 40-50% безпліддя пар і близько 7% чоловіків в цілому (Kumar et al. 2015). Так що це важливо.

ТОП-3 важливих показників спермограми

Спермограма є первинним і ключовим аналізом при обстеженні пари, яка хоче зачати дитину, так як відомо, що до 40-50% всіх випадків безпліддя залежать від «чоловічого фактора».