Стресове порушення менструального циклу

На даний час поширеним стало питання порушення менструального циклу на фоні стресу. В такий складний для всіх час особливо чутливою до стресу та різкого виснаження є жіноча репродуктивна система. Наш організм дуже налагоджена та взаємопов’язана структура, функціонування якої залежить від багатьох факторів. Проте першочерговим пріоритетом завжди є – життя та забезпечення базових потреб, спрямованих на підтримку життєдіяльності.

Вторинна психогенна аменорея – відсутність менструації під час стресу, відсутності сну, емоційному перевантаженні, недостатньому/неправильному харчуванні. Під час війни головна ціль організму – вижити. Організм починає акумулювати енергію та усі життєво необхідні ресурси, тому процес розмноження та репродуктивна функція відходять на другий план. Окрім того, під час кожної менструації жінка втрачає близько 40-60 мл крові, а в умовах, небезпечних для життя та недостатньому наджодженні поживних речовин та вітамінів це суттєво, тому менструація може не настати.

В ендокринології відомий такий факт: стрес пригнічує роботу гіпоталамусу, який перестає виробляти рилізинг-гормони. Це впливає на порушення гормонів гіпофізу (ФСГ і ЛГ), що призводить до порушення менстуального циклу.

Часто під час стресу порушення циклу проявляються гіпоменструальним синдромом. Гіпоменструальний синдром – порушення менструального циклу, що являє собою послаблення менструацій. Він проявляється у вигляді не рясних (гіпоменорея), коротких (олігоменорея), рідких (опсоменорея) менструацій.
В такому стані організм виробляє велику кількість нейротрансмітерів, які просто блокують вироблення потрібних гормонів і пригнічують діяльність матки і яєчників. Під час дії різких стресових факторів можливе порушення роботи щитоподібної зали, надмірної або ж недостатньої продукції гормонів ТТГ, Т4, які беруть участь в регуляції менструального циклу.

Стрес завжди провокує підвищення рівня кортизолу в крові (гормону стресу), що може пригнічувати утворення гормонів, які відповідають за овуляцію та менструацію.

В стресові часи організму важлива допомога. Наприклад, потрібно доповнювати харчування натуральними елементами, котрі допоможуть стабілізувати гормональну реакцію в будь-якій точці циклу. Це такі елементи: селен, магній, масло примули вечірньої, вітамін Д, Омега 3 (міститься в рибячому жирі), вітаміни групи В, пробіотики. Дієта – це найкращій спосіб обмежити вплив стресових гормонів, що циркулюють в організмі. Вона також допоможе в механізмі адаптації та енергетичній підтримці.

Не дивлячись на міфи про уявлення, що цукор і солодощі покращують роботу мозку та надають сили, це не підтримка організму та ендокринного фону. Більш того – це залежність. Під час стресу відбувається значне підвищення рівня продукції інсуліну та збільшення навантаження на підшлункову залозу. Тому для правильної роботи мозку та гармонійного ендокринного фону в солодкому себе краще обмежити.

Під час різкого стресу може підніматися рівень гормону пролактину (ПРЛ), який в свою чергу створює затримку менструації. Фізіологічна гіперпролактинемія розвивається у жінок у період вагітності та грудного вигодовування. Симптоматична гіперпролактинемія нерідко зумовлена психологічними чинникам або ж може формуватися внаслідок порушення рівня гормонів щитоподібної залози.Слід пам’ятати, що заспокійливі препарати та снодійні також підвищують рівень пролактину.

Викликати менструацію препаратами самостійно не потрібно. Якщо Вас не турбують болі, незвичні виділення, тоді спробуйте мінімізувати дію стресових факторів та виспатися. Як тільки припинить свою дію стресовий фактор, організм відновиться і менструальний цикл налагодиться.

У разі, якщо Ви живете відкритим статевим життям і у Вас сталася затримка – радимо зробити тест на вагітність. Якщо ж такої можливості немає, то потрібно постаратися не нервувати, достатньо харчуватися, пити 1,5-2 л води на добу та звернутися до Вашого лікаря за можливості. Також одразу потрібно виключити вживання алкогольних напоїв та паління.

У випадку рясної менструації (якщо доводиться змінювати більше 5 заповнених прокладок на день) можна використати препарати транексамової кислоти і одразу повідомити Вашого лікаря-гінеколога.

Якщо у Вас виникли будь-які порушення менструального циклу після стабілізації ситуації рекомендуємо звернутися до гінеколога- енокринолога для подальшої консультації.

Бережіть себе та своїх близьких! Мирного усім неба!
До зустрічі в нашій клініці найближчим часом. Все буде Україна)

Читайте також:

Чи потрібно вагітним здавати глюкозо- толерантний тест?

Це питання дуже часто задають вагітні жінки під час прийому. Мабуть тому, що прочитавши інформацію в інтернеті, вважають некомфортною та складною для себе процедуру цього дослідження.

Накопичення ооцитів при низькому оваріальному резерві

Кількість ооцитів для запліднення є одним із основних факторів успішності досягнення вагітності у програмі ЕКЗ.

Що потрібно знати про кріоконсервацію сперми ?

Протягом останніх років кріоконсервація сперми є одним з найпопулярніших та ефективних методів збереження чоловічої фертильності.

Значення щитоподібої залози для репродуктивної функції

Гормон щитоподібної залози є найважливішим регулятором обмінних процесів і необхідний для правильної роботи всього організму. Це впливає на фертильність, успішність вагітності та правильний розвиток дитини.

З Україною в серці Вас вітає клініка Reprolife у Івано-Франківську

У Reprolife Ви отримаєте професійний супровід, починаючи від першої консультації до досягнення головної мети – збереження свого здоров’я.