Шаргородська Анна Віталіївна
Лікар акушер-гінеколог, ендокринолог, фахівець УЗ діагностики

Термінологія. Щитоподібна залоза

Вживання професійних термінів на прийомі лікаря або результати обстеження часто ставлять пацієнта в глухий кут. Розібратися про що йдеться без спеціальної підготовки буває дуже важко. Некоректне вживання спеціалізованих термінів інколи вносить плутанину навіть серед лікарів.

У рубриці «ТЕРМІНОЛОГІЯ» ми знайомитимемо Вас з медичними термінами, що найчастіше зустрічаються, і так чи інакше пов’язані з репродуктивною сферою.

І першою у фокус потрапляє щитовидна залоза (ЩЗ), з якою найбільше питань. Гіпо-або гіпер – це як? Тиреотоксикоз і гіпертиреоз – це одне і те ж? Маніфестний та субклінічний – це про що?

Почнемо з простого:

  • “ГІПЕР”-це “багато”; “ГІПО”-“мало”

Відповідно, ГІПЕРтиреоз – це надмірна, а ГІПОтиреоз – недостатня продукція гормонів щитовидної залози, її дисфункція. Цей стан може мати тимчасовий, функціональний характер, не виявлятися якимись скаргами та порушеннями здоров’я пацієнта і не вимагати лікування, а може бути проявом захворювання ЩЗ. Розібратися у причині такої дисфункції та необхідності лікування допоможе спеціаліст ендокринолог.

Важливо розуміти, що ці терміни відображають функціональний стан ЩЗ та належать до лабораторних показників її функції.

  • “ТИРЕОТОКСИКОЗ»–клінічний синдром, який розвивається внаслідок надлишку гормонів ЩЗ у крові, коли крім змін у лабораторних показниках, у пацієнта є скарги та порушення здоров’я, пов’язані з ГІПЕРТИРЕОЗОМ. Причиною може бути таке захворювання, як хвороба Грейвса або транзиторний стан після пологів.

Чи може бути ГІПЕРТИРЕОЗ без ТИРЕОТОКСИКОЗу? Так, і як правило, цей стан потребує динамічного спостереження , а не термінового лікування.

А ТИРЕОТОКСИКОЗ без ГІПЕРТИРЕОЗУ? Як не дивно, але теж ТАК. Такий стан може спостерігатися у жінок після пологів, як фаза розвитку післяпологового тиреоїдиту (ПТ)

  • «СУБКЛІНІЧНИЙ» гіпо-або гіпертиреоз – це стан, коли гіпофіз намагається відрегулювати роботу ЩЗ та реагує підвищенням або зниженням продукції тиреотропного гомону (ТТГ), внаслідок чого виробництво тиреоїдних гормонів (Т3 та Т4) зберігається в межах норми.

Ця ситуація може відновитися самостійно при усуненні факторів, що спричинили таку дисфункцію (стрес, порушення сну, нестача йоду та ін. елементів у раціоні харчування, нормалізації рівня пролактину, який дуже часто може бути порушений і впливати на роботу ЩЗ, виключення певних продуктів у харчуванні , які погано впливають на роботу ЩЗ) або вимагати лікування у разі, коли резервів ЩЗ для відповіді на стимуляцію гіпофізу недостатньо. Щоб розібратися чи потребує ваша ЩЗ підтримки, особливо за відсутності будь-яких скарг та клінічних проявів, слід повторно здати кров на визначення рівня ТТГ через кілька тижнів після вперше виявленого підвищення або зниження його рівня.

  • «МАНІФЕСТНИЙ» гіпотиреоз: ТТГпідвищений, Т3/Т4 знижені; гіпертиреоз: ТТГ знижений, Т3/Т4 підвищені.

Маніфестація завжди пов’язана із зривом резервів. Це “сигнал про допомогу” з боку ЩЗ. Така ситуація ЗАВЖДИ вимагає уваги ендокринолога та призначення правильної підтримки.

Важливо відзначити, що ЩЗ має великий вплив на репродуктивне здоров’я, зачаття малюка та формування нервової системи, на наші обмінні процеси та імунітет, пам’ять та емоційну рівновагу, є одним з головних гормонів у стратегії anti-age.
Як бачите, орган маленький, але скільки термінів! І жоден із них не є назвою захворювання. Можливо, ці знання допоможуть вам у розумінні призначень, що робить ендокринолог або змусить звернути увагу на стан ЩЗ під час рутинного обстеження.

Здоров’я Вам та повного ЕУТИРЕОЗУ! )))

Читайте також:

Вплив дієти та способу життя жінки на якість яйцеклітин та ефективність програми ЕКЗ

Всі ми прекрасно знаємо що малорухливий спосіб життя – це шкідливо, що необхідно щодня вживати достатньо води, додавати в раціон харчування фрукти та овочі, проте не здогадуємося який колосальний вплив мають ці дії!

Що таке АМГ?

Що таке антимюлеровий гормон? Коли та для чого потрібно визначати рівень АМГ і чи можливо покращити його показники? Читайте у сьогоднійшній статті!

Програма Check-up “Жіноче здоров’я”

Сучасній жінці часом дуже складно знайти час для себе, але робити це потрібно. Спеціально для Вас ми підготували унікальну програму Check-up «Жіноче здоров'я».

Післяпологовий період. Щитоподібна залоза у фокусі

Для чого обстежувати щитоподібну залозу після пологів? Цікавою інформацією ділиться Ганна Віталіївна Шаргородська, ендокринолог-гінеколог нашої клініки.

Альфа-ліпоєва кислота та зниження ваги

Осьмак Анна Миколаївна, акушер-гінеколог нашої клініки, розповідає про важливі механізми дії альфа-ліпоєвої кислоти.