Шаргородська Анна Віталіївна
Лікар акушер-гінеколог, ендокринолог, фахівець УЗ діагностики

Термінологія. Щитоподібна залоза

Вживання професійних термінів на прийомі лікаря або результати обстеження часто ставлять пацієнта в глухий кут. Розібратися про що йдеться без спеціальної підготовки буває дуже важко. Некоректне вживання спеціалізованих термінів інколи вносить плутанину навіть серед лікарів.

У рубриці «ТЕРМІНОЛОГІЯ» ми знайомитимемо Вас з медичними термінами, що найчастіше зустрічаються, і так чи інакше пов’язані з репродуктивною сферою.

І першою у фокус потрапляє щитовидна залоза (ЩЗ), з якою найбільше питань. Гіпо-або гіпер – це як? Тиреотоксикоз і гіпертиреоз – це одне і те ж? Маніфестний та субклінічний – це про що?

Почнемо з простого:

  • “ГІПЕР”-це “багато”; “ГІПО”-“мало”

Відповідно, ГІПЕРтиреоз – це надмірна, а ГІПОтиреоз – недостатня продукція гормонів щитовидної залози, її дисфункція. Цей стан може мати тимчасовий, функціональний характер, не виявлятися якимись скаргами та порушеннями здоров’я пацієнта і не вимагати лікування, а може бути проявом захворювання ЩЗ. Розібратися у причині такої дисфункції та необхідності лікування допоможе спеціаліст ендокринолог.

Важливо розуміти, що ці терміни відображають функціональний стан ЩЗ та належать до лабораторних показників її функції.

  • “ТИРЕОТОКСИКОЗ»–клінічний синдром, який розвивається внаслідок надлишку гормонів ЩЗ у крові, коли крім змін у лабораторних показниках, у пацієнта є скарги та порушення здоров’я, пов’язані з ГІПЕРТИРЕОЗОМ. Причиною може бути таке захворювання, як хвороба Грейвса або транзиторний стан після пологів.

Чи може бути ГІПЕРТИРЕОЗ без ТИРЕОТОКСИКОЗу? Так, і як правило, цей стан потребує динамічного спостереження , а не термінового лікування.

А ТИРЕОТОКСИКОЗ без ГІПЕРТИРЕОЗУ? Як не дивно, але теж ТАК. Такий стан може спостерігатися у жінок після пологів, як фаза розвитку післяпологового тиреоїдиту (ПТ)

  • «СУБКЛІНІЧНИЙ» гіпо-або гіпертиреоз – це стан, коли гіпофіз намагається відрегулювати роботу ЩЗ та реагує підвищенням або зниженням продукції тиреотропного гомону (ТТГ), внаслідок чого виробництво тиреоїдних гормонів (Т3 та Т4) зберігається в межах норми.

Ця ситуація може відновитися самостійно при усуненні факторів, що спричинили таку дисфункцію (стрес, порушення сну, нестача йоду та ін. елементів у раціоні харчування, нормалізації рівня пролактину, який дуже часто може бути порушений і впливати на роботу ЩЗ, виключення певних продуктів у харчуванні , які погано впливають на роботу ЩЗ) або вимагати лікування у разі, коли резервів ЩЗ для відповіді на стимуляцію гіпофізу недостатньо. Щоб розібратися чи потребує ваша ЩЗ підтримки, особливо за відсутності будь-яких скарг та клінічних проявів, слід повторно здати кров на визначення рівня ТТГ через кілька тижнів після вперше виявленого підвищення або зниження його рівня.

  • «МАНІФЕСТНИЙ» гіпотиреоз: ТТГпідвищений, Т3/Т4 знижені; гіпертиреоз: ТТГ знижений, Т3/Т4 підвищені.

Маніфестація завжди пов’язана із зривом резервів. Це “сигнал про допомогу” з боку ЩЗ. Така ситуація ЗАВЖДИ вимагає уваги ендокринолога та призначення правильної підтримки.

Важливо відзначити, що ЩЗ має великий вплив на репродуктивне здоров’я, зачаття малюка та формування нервової системи, на наші обмінні процеси та імунітет, пам’ять та емоційну рівновагу, є одним з головних гормонів у стратегії anti-age.
Як бачите, орган маленький, але скільки термінів! І жоден із них не є назвою захворювання. Можливо, ці знання допоможуть вам у розумінні призначень, що робить ендокринолог або змусить звернути увагу на стан ЩЗ під час рутинного обстеження.

Здоров’я Вам та повного ЕУТИРЕОЗУ! )))

Читайте також:

Репродуктологічний науковий з’їзд ESHRE у Мілані

03-06 липня відбулася важлива подія - репродуктологічний науковий з’їзд ESHRE у Мілані. На цій конференції ми брали активну участь і хочемо поділитися головними европейськими трендами у лікуванні безпліддя. Ми бачимо скільки є важливих напрямків, які по-справжньому надихають, у нас для того щоб разом з парою досягти головної мети - народження здорових дітей у сім’ях!

Чи можна завагітніти з діагнозом СПКЯ? Частина 1

Синдром полікістозних яєчників (СПКЯ) дійсно є однією з найчастіших причин жіночої ендокринної безплідності. Але це зовсім не означає, що шансів мати бажану вагітність взагалі немає.

Чи потрібно робити аналіз на ДНК фрагментацію сперматозоїдів?

Досвідчена і компетентна команда клініки Reprolife рекомендує тільки самі необхідні тести і дослідження, які мають в собі наукове підґрунтя. Ми здатні привести Вас до мрії стати батьками!

Гістероскопія – операція без розрізів та швів.

Гістероскопія дозволяє позбутися маткових причин безпліддя, механічних перешкод настання вагітності, патологічних станів ендометрію та цервікального каналу у будь-які вікові періоди. Клініка Reprolife має медичну команду, яка спеціалізується на ендоскопічній хірургії.

Які основні причини невдачі імплантації ембріона?

Благополучне настання вагітності залежить від низки подій, серед яких імплантація ембріона є однією з найважливіших. На успішність імплантації та виношування вагітності впливають багато причин. Часто ці причини можуть бути поєднаними. З вірою та правильним настроєм на головний результат, командною роботою пари та репродуктолога такі ситуації, як RIF переборні.