Симптомы нарушения уровня тестостерона
Горщанік Юлія Володимирівна
Лікар акушер-гінеколог, репродуктолог-ендокринолог, фахівець УЗ-діагностики

Тестостерон і його роль у житті жінки

Істотна частина гормонів в жіночому організмі виробляється циклічно, а в чоловічому – безперервно, без місячної циклічності. Насправді ж будь-які гормональні ефекти — результат рівня концентрації, а не самої наявності гормону в організмі.

Тестостерон досі має репутацію «чоловічого» гормону, є гормоном «королів» та «королем» гормонів.

 Де в організмі синтезується тестостерон?

 • Яєчники
 • Наднирники
 • Жирова тканина, шкіра, м’язи

 Давайте спробуємо зрозуміти фізіологію тестостерону:

Тестостерон належить до групи гормонів, відомих як андрогени, для синтезу якого необхідні холестерин, цинк, вітамін D3. Циркулює в крові як попередник, здатний до перетворення в інші види андрогенів або естроген.

 

Тестостерон, зв’язавшись зі своїм рецептором, проникає всередину клітини і під впливом ферменту, перетворюється на активнішу форму і може проявляти свою активну біологічну дію.

Чому тестостерон настільки необхідний для нормального функціонування жіночого організму?

Наукові дані останнього часу свідчать про те, що роль тестостерону у жінок не обмежується регуляцією сексуальної функції і лібідо – це лише невелика частина фізіологічних ефектів тестостерону у жінок, що відображає загальноприйняте (і, з нашої точки зору, досить вузьке) розуміння фізіологічної ролі тестостерону в жіночому організмі.

 • тестостерон, поряд з естрогенами і прогестероном, є активним учасником регуляції менструального циклу і овуляції у жінок в репродуктивному віці;
 • тестостерон (в правильній концентрації) використовується як основа для утворення естрогенів, які важливі для нормального дозрівання фолікулів і підготовки ендометрія до імплантації ембріона;
 • бере участь у процесах статевого диференціювання, розвитку вторинних статевих ознак у дівчат, починаючи з підліткового віку;
 • підтримує лібідо на високому рівні, сприяє підвищенню статевого потягу. Підйом рівня тестостерону у жінок в периовуляторному періоді пояснює підвищений статевий потяг у найбільш фертильний період, коли шанси на вагітність найвищі.
 • впливаючи на червоний кістковий мозок, гормон стимулює організм виробляти нові еритроцити.
 • бере участь у формуванні будови тіла, впливає на розвиток м’язової маси, відповідає за силу і об’єм м’язів;
 • впливає на вагу (надмірний рівень тестостерону сприяє відкладенню жиру на талії);
 • підтримує в нормі щільність кісток;
 • впливає на витривалість до фізичних та психічних навантажень, стресостійкість;
 • формує психотип «лідера», поліпшує мозкову активність, когнітивну функцію (але при надмірному підвищенні впливає на дратівливість та агресивність);
 • регулює настрій, підтримує в балансі психо-емоційний статус.

Жінки, у яких вищі показники тестостерону в рамках нормальних меж, відзначаються якостями лідера, яскравою індивідуальністю. Це гормон молодості, він формує певний психотип, відповідає за нашу поведінку, дає нам енергію, піднесений настрій, впевненість в собі, підвищує здатність досягати поставлених цілей, вести людей за собою.

Нормальний рівень тестостерону

«Нормальний» або здоровий рівень тестостерону в крові відрізняється в широких межах залежно від функції щитовидної залози, печінки, стану білка, генетичної активності ферменту, який перетворює один вид андрогену у більш активніший за своєю дією та інших факторів.

Існує декілька фракцій тестостерону. Який потрібно визначити саме Вам, допоможе з’ясувати лише досвідчений гінеколог-ендокринолог.

Тестостерон – не ізольований гормон в організмі жінки. Тому для його визначення ми рекомендуємо визначити взаємопов’язані з ним гормони. Тільки при комплексному підході до жіночого організму можливо отримати результат та успіх у лікуванні.

У жінок рівень тестостерону у 10 разів нижчий, ніж у чоловіків.

Рівень тестостерону у жінки природним чином змінюється протягом усього життя, менструального циклу і навіть у різний час доби.

Читайте також:

Чи можна завагітніти з діагнозом СПКЯ? Частина 1

Синдром полікістозних яєчників (СПКЯ) дійсно є однією з найчастіших причин жіночої ендокринної безплідності. Але це зовсім не означає, що шансів мати бажану вагітність взагалі немає.

Азооспемія. Причини. Стратегія на появу здорового малюка.

Сумна статистика говорить, що чоловічий фактор є причиною не настання вагітності до 40% випадків. Однією з можливих причин є - азооспермія, що зустрічається в одного чоловіка із ста.

Дайджест по менопаузі. Частина 1. Як дізнатися про наближення менопаузи?

Як дізнатися про наближення менопаузи, який вік її настання вважати нормою, причини передчасної та ранньої менопаузи, чи можна відстрочити настання менопаузи - читайте в нашому першому номері дайджесту по менопаузі. Розповідає Анна Віталіївна Шаргородська, ендокринолог-гінеколог нашої клініки.

Симптоми порушення рівня тестостерону

Друзі, в першій частині нашої статті про тестостерон ми говорили про його роль у житті жінки. Сьогодні мова піде про симптоми порушення рівня тестостерону, розповідає Горщанік Юлія Володимирівна, лікар акушер-гінеколог нашої клініки.

Глюкоза і інсулін. Частина 2. «Як запідозрити інсулінорезистентність і почати з нею боротися»

"Якщо перейдеш міру, то найприємніше стане найнеприємнішим". Демокріт, давньогрецький філософ