Тестостерон і його роль у житті жінки

Між функціонуванням жіночої і чоловічої ендокринних систем різниця дуже велика, при тому що набір гормонів у чоловіків і у жінок однаковий. Справа в кількості і характері секреції. Про тестостерон і його роль у житті жінки розповідає Горщанік Юлія Володимирівна, лікар акушер-гінеколог нашої клініки.

Істотна частина гормонів в жіночому організмі виробляється циклічно, а в чоловічому – безперервно, без місячної циклічності. Насправді ж будь-які гормональні ефекти — результат рівня концентрації, а не самої наявності гормону в організмі.

Тестостерон досі має репутацію «чоловічого» гормону, є гормоном «королів» та «королем» гормонів.

 Де в організмі синтезується тестостерон?

 • Яєчники
 • Наднирники
 • Жирова тканина, шкіра, м’язи

 Давайте спробуємо зрозуміти фізіологію тестостерону:

Тестостерон належить до групи гормонів, відомих як андрогени, для синтезу якого необхідні холестерин, цинк, вітамін D3. Циркулює в крові як попередник, здатний до перетворення в інші види андрогенів або естроген.

 

Тестостерон, зв’язавшись зі своїм рецептором, проникає всередину клітини і під впливом ферменту, перетворюється на активнішу форму і може проявляти свою активну біологічну дію.

Чому тестостерон настільки необхідний для нормального функціонування жіночого організму?

Наукові дані останнього часу свідчать про те, що роль тестостерону у жінок не обмежується регуляцією сексуальної функції і лібідо – це лише невелика частина фізіологічних ефектів тестостерону у жінок, що відображає загальноприйняте (і, з нашої точки зору, досить вузьке) розуміння фізіологічної ролі тестостерону в жіночому організмі.

 • тестостерон, поряд з естрогенами і прогестероном, є активним учасником регуляції менструального циклу і овуляції у жінок в репродуктивному віці;
 • тестостерон (в правильній концентрації) використовується як основа для утворення естрогенів, які важливі для нормального дозрівання фолікулів і підготовки ендометрія до імплантації ембріона;
 • бере участь у процесах статевого диференціювання, розвитку вторинних статевих ознак у дівчат, починаючи з підліткового віку;
 • підтримує лібідо на високому рівні, сприяє підвищенню статевого потягу. Підйом рівня тестостерону у жінок в периовуляторному періоді пояснює підвищений статевий потяг у найбільш фертильний період, коли шанси на вагітність найвищі.
 • впливаючи на червоний кістковий мозок, гормон стимулює організм виробляти нові еритроцити.
 • бере участь у формуванні будови тіла, впливає на розвиток м’язової маси, відповідає за силу і об’єм м’язів;
 • впливає на вагу (надмірний рівень тестостерону сприяє відкладенню жиру на талії);
 • підтримує в нормі щільність кісток;
 • впливає на витривалість до фізичних та психічних навантажень, стресостійкість;
 • формує психотип «лідера», поліпшує мозкову активність, когнітивну функцію (але при надмірному підвищенні впливає на дратівливість та агресивність);
 • регулює настрій, підтримує в балансі психо-емоційний статус.

Жінки, у яких вищі показники тестостерону в рамках нормальних меж, відзначаються якостями лідера, яскравою індивідуальністю. Це гормон молодості, він формує певний психотип, відповідає за нашу поведінку, дає нам енергію, піднесений настрій, впевненість в собі, підвищує здатність досягати поставлених цілей, вести людей за собою.

Нормальний рівень тестостерону

«Нормальний» або здоровий рівень тестостерону в крові відрізняється в широких межах залежно від функції щитовидної залози, печінки, стану білка, генетичної активності ферменту, який перетворює один вид андрогену у більш активніший за своєю дією та інших факторів.

Існує декілька фракцій тестостерону. Який потрібно визначити саме Вам, допоможе з’ясувати лише досвідчений гінеколог-ендокринолог.

Тестостерон – не ізольований гормон в організмі жінки. Тому для його визначення ми рекомендуємо визначити взаємопов’язані з ним гормони. Тільки при комплексному підході до жіночого організму можливо отримати результат та успіх у лікуванні.

У жінок рівень тестостерону у 10 разів нижчий, ніж у чоловіків.

Рівень тестостерону у жінки природним чином змінюється протягом усього життя, менструального циклу і навіть у різний час доби.

reprolife@reprolife.ua
Шумського, 5 | Саперне Поле, 3