Романова Ольга Олегівна
Головний лікар клініки, ведучий репродуктолог; основна спеціальність: акушерство і гінекологія.

В чому різниця між штучною інсемінацією (ІСМ) та екстракорпоральним заплідненням (ЕКЗ)?

У чому відмінність між штучною інсемінацією (ІСМ) та екстракорпоральним заплідненням? Кому підходить штучна інсемінація? Які відмінності між штучною інсемінацією (ІСМ) та ЕКЗ?

Штучна інсемінація – це простий метод, який проводиться парам з визначеними порушеннями фертильності.

Кому підходить штучна інсемінація?

Ідеально для проведення штучної інсемінації є молода жінка з прохідними трубами, репродуктивним віком до 35 років, нормальним оваріальним резервом (АМГ вище 1,1 нг/мл), періодом відсутності настання вагітності менше 3-х років, якщо у партнера/чоловіка нормальні показники спермограми (або показники рухливості сперматозоїдів не менше 30%), здоровими каріотипами подружньої пари. Штучна інсемінація буде найбільш ефективна парам, які відповідають цим критеріям. Виконується не більше 4-х спроб, а загальна частота настання вагітності складає 25-30%.
ЕКЗ – це зовсім інший метод, при якому статеві клітини запліднюються в ембріологічній лабораторії. Цей метод забезпечує значно вищу частоту настання вагітності та надає репродуктологу та подружній парі більше інформації, оскільки за розвитком ембріона можна спостерігати протягом декількох днів (5-7 днів) в ембріологічній лабораторії, провести преімплантаційне генетичне тестування ембріонів (PGT) для визначення хромосомного/генетичного здорового ембріона для його подальшого переносу в порожнину матки.
У кожного методу є свої показання. Дуже важливо правильно визначити ситуацію у кожної пари і порекомендувати найбільш підходяще лікування.

Які відмінності між інсемінацією та ЕКЗ?

Основні відмінності між цими двома методами лікування можна пояснити нижче:
 Штучна інсемінація ЕКЗ
Це метод, при якому відбувається введення заздалегідь приготованих сперматозоїдів в матку. проводиться двічі: перед овуляцією і в сам день овуляції. Штучна інсемінація повністю безболісна, не потребує знеболення. При проведенні програми ЕКЗ, наша задача – отримати ооцити (яйцеклітини) під внутрішньовенним знеболеннями з метою їхнього подальшого запліднення. Потім отриманий ембріон репродуктолог переносить в порожнину матки.
Запліднення (злиття сперматозоїда та яйцеклітини) відбувається самостійно в організмі жінки, а саме в матковій трубі. Якщо яйцеклітини мають індивідуально щільну оболонку, то сперматозоїд не може її запліднити. Повпливати на це не можливо. Яйцеклітина не запліднюється в таких умовах. Запліднення відбувається в ембріологічній лабораторії. Ембріолог відбирає морфологічно найкращих сперматозоїдів для запліднення яйцеклітин. Якщо у яйцеклітин індивідуально щільна оболонка, то ембріолог легко проводить замовлення методом ICSI.
Це більш простий метод, оскільки він не потребує отримання ооцитів. Це більш складний метод, оскільки він потребує аспірації (пункції) фолікулів для отримання яйцеклітин і їхнього запліднення в лабораторії.
Стимуляція яєчників має бути мінімальною щоб уникнути ризику багатоплідної вагітності. В ріст запускається не більше 2-х фолікулів. У випадку, якщо вагітність після цього не наступила, потрібна повторна стимуляція. Стимуляція яєчників направлена на отримання достатньої кількості яйцеклітин (близько 15). Це дає нам можливість з однієї стимуляції отримати достатню кількість ємбріонів, зберегти їх, і в майбутньому планувати вагітність, не вдаючись до повторної стимуляції, оскільки в пари в цьому випадку є збережені ембріони, отримані в більш молодому віці.
Шанси на успіх нижчі: близько 11-15% на спробу, враховуючи пари з хорошим прогнозом. Це лікування з найвищими показниками успіху на спробу. При проведенні PGT-A вірогідність настання вагітності в програмі ЕКЗ в нашій клініці складає 78,6% на перенос одного еуплоїдного (хромосомно здорового) ембріона.
Не дає реальних шансів на успіх у випадку непрохідності маткових труб чи важкого чоловічого фактору. Можливість успіху, за виключенням крайніх випадків, не залежать від прохідності маткових труб чи важкого чоловічого фактору.
Він дає дуже низькі результати, коли час безпліддя перевищує 1 рік.

 

Це може бути перший варіант для пар з тривалим періодом безпліддя, при пізньому репродуктивному віці жінки (старше 35 років), зниженому оваріальному резерві, помірном/вираженим чоловічим фактором чи при ендометріозі у жінки.
Це більш доступно, якщо врахувати вартість лікування. Фінансова складова вище, хоча вона більш доступна, якщо врахувати вартість живонародження і скорочення часу, необхідного для досягнення вагітності та народження дитини.
Надає обмежену інформацію під час лікування. Цінна інформація отримується під час лікування, оскільки оцінюються важливі фактори, такі як реакція яєчників на стимуляцію, якість яйцеклітин, запліднення та особливості розвитку ембріонів. Дає можливість вибрати кращі сперматозоїди для заплідення. Дає можливість вибрати хромосомно здоровий ембріон для переносу в порожнину матки, знижує ризик самовільного переривання вагітності по причині хромосомних порушень ембріона/плода.
Це хороший варіант для пар з хорошим прогнозом (молоді пари, які довгий час не намагалися зачати дитину без значних змін спермограми, непрохідності маткових труб чи ендометріозу). Це метод лікування з найвищими шансами на успіх при допоміжній репродукції і у багатьох випадках є першим вибором.

 

Кожна пара для нас унікальна, адже ми допомагаємо людям в плануванні, зачатті, виношуванні та народжені здорових дітей, ключових сенсів життя люди – безпечного батьківства і втіленні себе у своїх дітях.

Читайте також:

Вплив дієти та способу життя жінки на якість яйцеклітин та ефективність програми ЕКЗ

Всі ми прекрасно знаємо що малорухливий спосіб життя – це шкідливо, що необхідно щодня вживати достатньо води, додавати в раціон харчування фрукти та овочі, проте не здогадуємося який колосальний вплив мають ці дії!

Що таке АМГ?

Що таке антимюлеровий гормон? Коли та для чого потрібно визначати рівень АМГ і чи можливо покращити його показники? Читайте у сьогоднійшній статті!

Що таке вітрифікація ооцитів?

Сьогодні Ткаченко Ганна Борисівна, ембріолог нашої клініки, розповідає про те, що таке вітрифікація і які можливості вона дає.

Планування вагітності

Від того, наскільки добре буде підготовлений організм до вагітності, залежить здоров'я одразу двох людей: мами та майбутнього малюка. Саме тому потрібно планувати вагітність заздалегідь.

Чому у ембріонів утворюється фрагментація?

Ткаченко Анна Борисівна, ембріолог нашої клініки, ділиться інформацією про те, що таке фрагментація ембріонів і які її можливі причини.