Шаргородська Анна Віталіївна
Лікар акушер-гінеколог, ендокринолог, фахівець УЗ діагностики

Вакцинація від ВПЛ (вірусу папіломи людини). Що потрібно знати кожному?

Вірус папіломи людини (ВПЛ) є найбільш поширеною інфекцією, що передається статевим шляхом, і може становити серйозну загрозу здоров’ю людини.
Відомо понад 100 типів ВПЛ. Більшість із них не становлять будь-якої небезпеки та перестають визначатися протягом 2-3 років після інфікування. Онкогенні типи ВПЛ при тривалому знаходженні в організмі (персистенції) здатні призвести до передракових уражень та раку шийки матки (РШМ), деяких видів раку вульви, піхви, статевого члена, анального каналу та ротоглотки. Найбільш агресивні типи ВПЛ, що часто зустрічаються при цих захворюваннях, це 16 і 18 типи.
Вакцина проти ВПЛ націлена саме на онкогенні типи ВПЛ, а також захищає від деяких неонкогенних типів, які викликають більшість генітальних бородавок (гострокінцевих кондилом).
Перша чотиривалентна (16/18, 6/11 типи) вакцина від ВПЛ Gardasil, 4vHPV (Merck&Co) була анонсована в США у 2006 р., а в 2007 р. у Великій Британії з’явилася двовалентна (16/18 типи) вакцина Cervarix, 2vHPV (GlaxoSmithKline). З 2011-2012 р.р. у США та Великій Британії стартувала програма масової вакцинації дітей та підлітків.
За 10 років спостережень поширеність 4-х типів ВПЛ у цих країнах серед молодих жінок до 25 років знизилася більш ніж на 80%. У країнах, де первинна профілактика (вакцинація) підтримується активною вторинною профілактикою (програми масового скринінгу шийки матки, ПАП-тест), захворюваність на РШМ вдалося знизити в 22 рази!
Станом на 2020 рік вакцини проти ВПЛ були включені до національних програм імунізації більш ніж у 100 країнах. Більшість програм націлені на вакцинацію дівчат-підлітків, але все більша їх кількість також включає хлопчиків. З 2014 р. у США та деяких країнах Європи доступна дев’ятивалентна вакцина Gardasil, 9vHPV (6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52 та 58 типи).

КОМУ РЕКОМЕНДОВАНА ВАКЦИНАЦІЯ?

  • Вакцинацію проти ВПЛ рекомендується проводити дітям віком 11–12 років (мінімальний дозволений вік 9 років, максимальний – 14 років) двома дозами вакцини з інтервалом від 6 до 12 місяців.

*Дітям віком від 9 до 14 років, які отримали дві дози вакцини з інтервалом менше 5 місяців, знадобиться третя доза.

  •  Підлітки та молоді люди віком від 15 до 26 років, які не розпочали або не закінчили серію вакцин проти ВПЛ, потребують трьох доз вакцини проти ВПЛ з інтервалом 0-2-6 місяців.

*Три дози також рекомендуються людям віком від 9 до 26 років з ослабленою імунною системою.

  • Дорослі віком від 27 до 45 років, які ще не були вакциновані, можуть отримати певні переваги від вакцинації проти ВПЛ (три дози), навіть у разі інфікування.

ОБМЕЖЕННЯ І ПРОТИПОКАЗАННЯ

Небезпечна алергічна реакція на будь-який компонент вакцини проти ВПЛ або на попередню дозу вакцини проти ВПЛ – абсолютне протипоказання для подальшої вакцинації цією вакциною.

Обмеження:

  • алергія на дріжджі (для Gardasil)
  • вагітність
  • гострі захворювання із підвищенням температури тіла вище 38°С

*Вакцини проти ВПЛ безпечні при легких проявах ГРЗ із субфебрильною температурою менше 38°С.

МОЖЛИВІ ПОБіЧНІ РЕАКЦІЇ:

  • біль, почервоніння чи набряк у місці уколу
  • жар, незначне підвищення температури тіла
  • запаморочення або непритомність (частіше зустрічається у підлітків, тому процедуру краще виконувати в положенні сидячи або лежачи)
  • головний біль чи відчуття втоми
  • нудота
  • незначний біль у м’язах чи суглобах

ЯК ДОВГО ЗБЕРІГАЄТЬСЯ ЕФЕКТ?

Дослідження показали, що вакцина захищає від інфекції ВПЛ щонайменше 10 років, хоча експерти очікують, що захист триватиме набагато довше.
ВАЖЛИВО! Вакцинація від ВПЛ не звільняє від регулярного скринінгу шийки матки (ПАП-тест) після досягнення віку 25 років, оскільки вакцини не захищають від усіх типів ВПЛ, які можуть спричиняти рак шийки матки.

НАЙЧАСТІШІ ПИТАННЯ

  • Чи потрібна попередня підготовка перед вакцинацією?
Ні.
  • Якщо вже було інфікування ВПЛ, чи можна пройти курс вакцинації?

Можна, але ефективність вакцинації значно вища на початок статевого життя, коли ризик інфікування мінімальний.

  • Чи є протипоказанням для вакцинації від ВПЛ дисплазія шийки матки (зміни у ПАП-тесті) чи наявність ВПЛ в аналізі?

Ні. Є ряд досліджень, в яких показано, що у вакцинованих жінок перебіг та прояви ВПЛ-інфекції легше і швидше відбувається елімінація вірусу, ніж у не вакцинованих.

  • Чи можна поєднувати різні типи вакцин?

Слід закінчити повний цикл вакцинації вакциною, якою була виконана перша доза.

  • Чи можна вакцинуватись Гардасил-9, якщо вже було проведено повний курс вакцинації від ВПЛ іншим типом вакцини?

Поки що немає чітких рекомендацій щодо доцільності такої ревакцинації.

* ВИ МОЖЕТЕ ОТРИМАТИ БІЛЬШ ДЕТАЛЬНУ ІНФОРМАЦІЮ ПРО ВАКЦИНИ ПРОТИ ВПЛ У ЛІКАРІВ НАШОЇ КЛІНІКИ І ПРОЙТИ ПОВНИЙ КУРС ВАКЦИНАЦІЇ ВІД ВПЛ ЗА ПОПЕРЕДНІМ ЗАПИСОМ